Bane potrebuje Fiko, aby mohol baliť alobal.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Stavím sa o šulinkovú vypchávku ,že Ander Barát nevidel baňu ani z rýchlika .PO konverzii baní Mečiarom vznikli na Gemeri a Spiši hladové doliny ,alebo oblasti z obrovskou nezamestnanosťou .Baníci na seba viazali aj iné doplnkové profesie -toto všetko skapalo. Šašo podo mňou sa rozumie problematike asi ako ja do cirkvi ,kde som absolvoval ako nemľuvňa krst .
Ide zrejme o šulinkovho šaša ,ktorý nemá problém z ďalšou hladovou dolinou v Prievidti a Novákoch .
Čo už -veď Táto Krajina začína a končí v Bratyyyslave .
Baníctvo a elektráreň na hnedé uhlie má svoje opodstatnenie na milióny vlastnou hlavou v alobale! Baníkov si treba vážiť. Sú to ľudia, ktorí platia najviac za uhlie. Čo ale naše slávne a i tie najsociálnejšie vlády? Všetci občania nerušením hnedouholných baní strácajú a zisk je iba pre tých alobalových. Keby naše vlády postupovali zodpovedne a systematicky, potom by dávno pristúpili k postupnému rušeniu baní. Už by v baniach nepracoval žiaden baník priamo dole v bani, s odpracovanými 20 rokmi a menej. Pri zrušení baní, pre tých starších, ktorí sú už žiaľ pre iné odvetvia pre svoje zničené zdravie nepotrební, by kľudne štát mohol do dosiahnutia ich dôchodkového veku vyplácať ako náhradu priemernú mzdu v NH z miliónov, ktoré rozhadzuje cez dotácie do baní.
A názory odborníkov z baníckej fakulty? Treba brať s rezervou ich podporu udržiavaniu nepotrebných hnedouhoľných baní. Určite si uvedomujú, že raz príde vláda, ktorá si položí otázku: Načo je nám fakulta baníctva, keď nemáme bane?
Pekne napísaný článok.
P.Barok,ktorého cituje autor v časti článku,je odborník,ktorý má právo vyjadrovať sa k téme baníctva,lebo,na rozdiel od tzv."tiežbaníkov",chlapcov od úradnického stola,spoznal baňu "od piky". Prešiel si baňu,ako zamestnanec,od štajgra,cez "prevádzkového inžiniera" a za tých pár rokov ju spoznal lepšie,ako niektorí špecialisti na baníctvo za celú svoju karieru.
Mimochodom,v tom múzeu v Bojniciach sú skvosty,ktoré sú vystavené vďaka jeho vášni a schopnosti hľadať v kameni,laikovi nič nehovoriacej "forote",niečo výnimočné.... A darí sa mu to,čoho dôkazom je,že je vyhľadávaným odborníkom v oblasti mineralógie...
Dobrý článok Barát...taká Cesta do hlbín baníkovej duše...krutá realita v živote baníkov či už nadobro vyfáraných alebo ešte fárajúcich...jednoduchšie je sa rozhodnúť zatvoriť bane, ale veľmi ťažko sa je rozhodnúť čo s baníkmi a ich rodinami, veď sú to naši spoluobčania, ktorí nám zabezpečovali z útrob zeme uhlie alebo rudu či iné nerasty, pokiaľ sa nenašli iné a lepšie riešenia, ako si zabezpečiť elektrickú energiu, výrobu tepla a pod.,...
...všetky doterajšie vlády dávno vedeli, čo čaká a neminie naše baníctvo, ale neriešili čo s ľuďmi...zasa sa išlo jednoduchšou cestou, dáme im podpory a potom sa uvidí čo bude ďalej...lenže to uvidenie sa stratilo v hustej hmle...
Všetky vlády to riešili. Nakoniec prišli na riešenie zachovať status quo.
Michal Cehlár tvrdí, že ak by sme prepustili tisíce ľudí na hornej Nitre, štát by mal ročné výdavky 126 miliónov eur. Priamo štát, z daní vybratých od ľudí.
Teraz to dotujú všetci občania nepriamo, v cene elektriny vo výške 95 miliónov eur. Pre štát veľmi výhodné riešenie pre neriešenie problému baníctva.
Zatvorením baní sa však problém znečisteného ovzdušia na hornej Nitre nevyrieši. Elektráreň má s baňami spoločné len uhlie. Uhlie sa nenachádza len na hornej Nitre. Keď nebudú bane na hornej Nitre, kúpi elektráreň uhlie zo zahraničia a bordel z neho ostane na hornej Nitre. Kto si myslí, že potom všetkým odberateľom klesne cena elektriny je na veľkom omyle. Najväčší podiel na cene za uhlie v energii uhrádzajú firmy. Na priemernú slovenskú rodinu to sú necelé 4 eurá za rok (33 centov mesačne).
Veľmi pekný článok, vyvážený z oboch strán, krásny pohľad do baníkovej duše.
Máš pravdu, platia to firmy odoberajú viac ako 80% el. energie. Lenže tie firmy to majú v nákladoch a dajú to spotrebiteľom zaplatiť. Takže ten podiel bude vyšší.
Ale keď to budeš brať až takto,do detajlov,tak by si sa dostal k tomu,že je to vlastne najmenší poplatok v domácnosti,lebo všetky,opakujem všetky výrobky a služby,od potravín až po autobusovú dopravu si dávajú do nákladov položky,ktoré vôbec nesúvisia z el.energiou a dajú si ich preplatiť konečnému spotrebiteľovi....
Len sa o tom tak veľmi nehovorí,ako o tejto položke.
Tým,samozrejme netvrdím,že pravdu nemáš.
Odporúčame