krija
no k tomu stalinovi zopár citátov:
Rok 1935.
Do Soči, kde oddychoval Stalin, prichádza Chruščov. On referuje:
„Prikázal som zatvoriť v Moskve a Moskovskej oblasti 79 fungujúcich kostolov a najaktívnejších služobníkov kultu odovzdáme súdu“.
Stalin:
„Vy, Chruščov, ste anarchista! Baťka Machno by vás mal rád ako rodného syna. Služobníkom Cirkvi sa nesmie ubližovať, pozrite sa, ako sa vyznamenal náš „proletársky básnik“ Demian Bednyj. Kto mu dovolil zneucťovať Sväté písmo? Súrne treba stiahnuť z trhu jeho knihu „Biblia pre veriacich aj neveriacich“.
Chruščov, opatrne:
„Vo vyšetrovacej väzbe Moskovského mestského súdu je 51 služobníkov kultu“.
Stalin:
„Okamžite vydajte príkaz, aby všetkých vypustili“.
Rok 1937, leto. V prítomnosti druhých členov politbyra sa Chruščov obracia na Stalina:
„Ja znovu navrhujem uzákoniť verejnú popravu na Červenom námestí“.
Stalin:
„A čo povieš na to, keď ťa poprosíme zaujať miesto hlavného kata Zväzu sovietskych socialistických republík? Budeš ako Maľuta Skuratov pri cárovi Ivanovi Vasilievičovi Hroznom“.
Akú máš ešte otázku? –pýta sa Stalin.
„Viačeslav Michajlovič zámerne brzdí rozvoj priemyslu a poľnohospodárstva“.
– „Kde sú konkrétne dôkazy?“ – „Ja pripravujem na Vaše meno rozsiahly referát“. – „Pochopili sme vás, súdruh Chruščov, vy ste pripravený odrazu uchytiť dve aktovky: Kata aj predsedu Rady národných komisárov? Porozmýšľame, ktorú z týchto pozícií vám dať!“
(To už bol zjavný výsmech, Stalin nešetril Chruščovovu samoľúbosť.)
21. Decembra 1952 pred Najvyšším sovietom, kde o.i. vyhlásil:
"Marx vypracoval slogan: Náboženstvo je ópium ľudí. Tým z ľudí vystrihol svedomie. A človek bez svedomia nepozná žiadnu zodpovednosť pred Bohom. Ja, váš vodca Stalin, dobre poznám náboženstvo; veď som bol, ako viete, kedysi v Gruzínsku v kňazskom seminári, ale dal som si Marxom a Leninom svedomie vyrezať."
Táto informácia vyšla na strane 6 v brožúrke: "Všetci si myslia to isté. BOH jestvuje.", ktorú vydalo: Hnutie kresťanských spoločenstiev mládeže, Informačné centrum, Špitálska 7, 811 08 Bratislava. Je tu uvedená odvolávka na zdroj: Die Bibel für die Welt, Nr. 4, 1978.
no a 5. 3. 1953 ho sundali!