truth1
Starobylý Izrael
Prvý štátny útvar s názvom Izrael vznikol na území Kanánu po zániku zjednoteného Izraelského kráľovstva. Po smrti kráľa Šalamúna (970 - 931 pred Kr.) došlo k rozdeleniu kráľovstva na Izrael a Judsko (Judea).
Ku kráľovstvu Izrael pripojilo 10 kmeňov. Kráľovstvo trvalo 211 rokov (932-721 pred Kr). V tomto období malo tri hlavné mestá; Síchem, Tirca a Samária. Prvé obdobie jeho histórie charakterizovali rozbroje s Judskom, druhé obdobie sa vyznačuje asýrskym vplyvom. Kráľmi Izraela boli Jaróbeám I., Nádáb, Baša, Éláa, Zimrí, Omrí, Acháb, Achazja, Jórám, Jéhú, Jóácház, Jóáš, Járobeám II., Zecharja, Šallum, Menachém, Pekachja, Pekach, Hóšéa. Za Hóšéovej vlády, r. 721 pred Kristom, Sargon II. obsadil Samáriu a zároveň celý Izrael. Väčšiu časť obyvateľstva dal odvliecť a na ich mieste sa usadili iné národy. Zvyšná časť Izraelcov sa zmiešala s osídlencami, neskôr ich nazývali Samaritánmi. V Izraeli pôsobili proroci Eliáš, Elízeus, Ámos a Ozeáš.
Novodobý Izrael
Izrael, dlhý tvar Izraelský štát, po hebrejsky מְדִינַת יִשְׂרָאֵל ( Medinat Israel), po arabsky دَوْلَةْ إِسْرَائِيل Dawlat ’Isrá’íl) je štát ležiaci na Blízkom východe na východnom pobreží Stredozemného mora. Je to jediný židovský štát na svete. Na juhozápade hraničí s Egyptom, zo západu ho obmýva Stredozemné more, na východe hraničí s Jordánskom, na severovýchode so Sýriou a na severe s Libanonom. K Izraelu prilieha aj Západný breh Jordánu (Judea a Samarí) a Pásmo Gazy, územia čiastočne spravované Palestínskou autonómiou. Jeho hlavné mesto je Jeruzalem.
Obsah
Od polovice 19. storočia si začali Židia intenzívnejšie uvedomovať potrebu vlastného štátu a po takmer 2000-ročnom rozptýlení sa začali vracať na územie Palestíny. Po prvej svetovej vojne ustanovila Liga národov tzv. Britský mandát v Palestíne (25. apríla 1920) s úmyslom vytvorenia „domoviny pre židovský ľud“.[5] V roku 1947 schválila novovzniklá OSN rozdelenie Mandátu na dva štáty - židovský a arabský.[6] Liga arabských štátov toto rozdelenie odmietla.
Vyhlásením nezávislosti 14. mája 1948 vznikol na území Palestíny moderný štát Izrael. 11. mája 1949 bolo potvrdené členstvo Izraela v OSN. V tomto období v dôsledku vojnového konfliktu opustilo územie Izraela asi 800 000 Palestínčanov. Po vzniku samostatného Izraela sa do krajiny prisťahovalo množstvo Židov spočiatku hlavne z Európy a ZSSR. Kapitál židovských prisťahovalcov a ich odborné kvality priviedli predtým menej rozvinuté územie k značnému ekonomickému rozmachu, čo z krajiny vytvorilo jednu z najrozvinutejších v oblasti Blízkeho východu. V roku 1967 v dôsledku šesťdňovej vojny s okolitými krajinami Izrael obsadil zvyšok bývalej Palestíny, ktorú predtým držali v rukách Arabi. V roku 1993 Palestínčania získali čiastočnú autonómiu v pásme Gazy a Predjordánsku.
Iba toľko z histórie. Ďakujem za tvoje komentáre