Mením plán. Poďme voliť Kotlebu. Zesere sa junák, keď mu hodíme všetky sračky tohto štátu na jeho plešatú hlavu.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Mením plán. Poďme voliť Kotlebu. Zesere sa junák, keď mu hodíme všetky sračky tohto štátu na jeho plešatú hlavu.
Legislatívna hlúposť roka je jednoznačne nerušenie fašistickej strany na Slovensku.
Ak si niekto myslí, že dnešné výrobky nemajú umelo znižovanú životnosť, tak je alebo blázon, alebo naivný, alebo včera spadol z Mesiaca.
Prečo asi vydržali Nokie 6310 hoci aj 10 rokov a prečo dnešné mobily do konca záruky? Prečo urobili motory z 80.-tych rokov aj milión kilometrov a prečo dnešné ani nie 250 000? Pritom dnešná technológia sa s vtedajšou nedá zrovnávať, pokrok v oblasti motorových olejov detto...
Ten, čo popiera kazítka asi verí aj na Ježiška.
Je to jeden z mála dobrý nápadov vlády a ešte sa nájde dement, ktorý na nich útočí, lebo on sám je na taký návrh príliš hlúpy.
Nechce sa mi veriť, že sa vrátia časy, keď veci vydržia dlho, ako to bolo kedysi. Moja práčka Philco z Merkurie vydržala napr. vyše 30 rokov. Len ako to prežijú tí "investori", ktorí chcú stále chrliť nové výrobky ,aby sa mohli za svoje zisky vyvaľovať na Bahamách...
A načo by to bolo dobré ...
Dá sa to .... ale práčka bude dva krát drahšia, ťažšia ....
Keď kúpiš novú tak má zväčšia i lepšie funkcie, ale hlavne napr. spotrebu či hlučnosť ....
To, že niekto perie 30 rokov na jednej práčke neznamená, že ušetril .....
Už technická legislatíva EÚ ( napr. Directives &spol) je rafinovane -skryte založená tak, že umožňuje výrobcom a dodávateľom napr. strojov a zariadení špekulovať so životnosťou (trvanlivosťou) napr. strojov a zariadení. Interné predpisy štátov na základe nej nevyžadujú splnenie požiadaviek na komplexnú kvalitu, ale iba na ( často obmedzenú) bezpečnosť napr. podľa "vybraných EN". To umožňuje robiť množstvo špekulácií výrobcov s používaním značky CE, ktorú napr. neznalý občan považuje za značku kvality, ale to je hlboký omyl.. Príklad - veľká mraznička ma na šítku zvačku CE, ale len preto, že výrobca na nej aplikoval dve EN na elektrickú inštaláciu
(drótovanie). Ale dodatočne zistite, že má napr. 5 iných hrubých konštrukčných chýb a 3 mesiace po záručnej lehote zlýha a je neopraviteľná!!! Teraz po rokoch začína EÚ v danej oblasti robiť tzv. nápravné opatrenia . Na detaily niet tu miesta..
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++vynikajúci článok +++++++++++++++++
Zakon na možnost opravy spotrebičov nahradnymi dielmi. Tak spotrebič ktory stoji 50 Eu odnesiem opravarovy aby mi ho za 70 opravil. Draho plateny euro poslanci vymysleli zakon ktory vlastne nič nerieši.
Upravit zakonom zaručnu dobu aspon domácich spotrebičov na 5 rokov by bolo asi velmi komplikovane. Na to by stačila jedna veta.
Prispejem listom ktory som asi pred troma mesiacmi poslal do redakcie Pravdy.
Dobrý deň.
Týmto listom by som chcel reagovať na článok p. Andreja Hrdličku z dňa 17.X.2019, konkrétne na pasáž o tzv. "kazítkach", ktoré autor inak dobrého článku nazval konšpiračnou teóriou, čo považujem ako človek ktorý sa pracovne aj mimo venuje čiastočne aj opravám domácich spotrebičov prípadne spotrebného tovaru za prinajlepšom polopravdu.
Problémom je samotná definícia toho, čo myslíme pod pojmom "kazítko".Predovšetkým kritici (ako napr. vážení páni a panie Droba, Viskupič a Nicholsonová) majú tendenciu prevziať tú najhlúpejšiu - konšpiračnú definíciu kazítka ako akejsi "chytrej" súčiastky ktorá v určenom čase zákerne pokazí výrobok, a tento nezmysel potom víťazoslávne roznosia na kopytách, tváriac sa že povedali niečo hodnotné k odbornému problému.
Na základe spomínanej praxe - pracujem ako technik - by som si dovolil oné kazítka definovať inak. Ide o súčiastku ktorej spôsob vyhotovenia a jej /ne/kvalita neovplyvňuje výrazne výrobnú ani predajnú cenu výrobku, zato sa však neúmerne podieľa na jeho životnosti. Je to trochu krkolomné, preto budem ilustrovať niekoľkými prípadmi s ktorými som sa stretol v praxi.
- Elektronické zariadenie na prenos signálu počítačovej siete cez elektrickú sieť domácnosti malo tendenciu sa po cca. roku pokaziť. Na vine bol napäťovo poddimenzovaný kondenzátor na vstupnom filtri ktorý sa po čase "vydul". Problém bol natoľko rozšírený, že pri danom modeli sa spomínal na internetových diskusných skupinách opravárov.
- Elektrický mlynček na kávu mal kondenzátor pre zvod napäťových špičiek z cievky motora priletovaný na bezdôvodne dlhých prívodoch. Vplyvom vibrácií zariadenia sa časom vytrhol z plošného spoja a vplyvom nefiltrovaných špičiek pri zapínaní a vypínaní časom ohoreli kontakty mikrospínača a mlynček prestal fungovať.
- Súprava na fondue z nemenovaného obchodného reťazca obsahovala spojovaciu súčiastku z mäkkého kovu s reálnou dĺžkou závitu značne kratšou ako jeho priemer, čo je minimálna požiadavka na kvalitný mechanický spoj. Závit sa v krátkom čase "strhol" a výrobok sa rozpadol.
- Karbobrúska kde spoj medzi cievkou motora a spínačom bol prevedený nezlisovaným lisovacím očkom, kde vodiče držali v kontakte iba vďaka teplom zmršťovanej "bužírke". Vplyvom vibrácií pri prevádzke sa spoj rozpadol.
- Mechanická súčiastka zaisťovača dverí na umývačke riadu ktorá hrúbkou a materiálovým vyhotovením nezodpovedala prenášaným silám - jej zlomenie znemožnilo zariadenie zapnúť a súčiastka sa nedala zohnať. Na jej opravu postačoval drôt z kancelárskej spinky.
- Pracka opaska vyrobená z práškového kovu, ktorý je krehký a náchylný na praskanie pri cyklickej záťaži ťahom, v akej sa pracka opaska nachádza.
- Poddimenzovaná plastová prevodovka v elektrickom mlynčeku na mäso, ktorú je krútiaci moment motora pri väčšom zaťažení mlecieho ústrojenstva schopný rozlámať.
Myslím si, že každý kto sa či už pracovne alebo vo voľnom čase venuje opravám sa stretol s podobnými výrobnými postupmi ktorých závadovosť je schopný určiť aj žiak prvého ročníka relevantného technického odboru. Myslím si pre to, že zatiaľ čo krok Európskej Komisie spomínaný v článku je správnym smerom, malo by sa ísť ďalej.
Viem si predstaviť situáciu, kde by štátna komisia posudzovala základnú remeselnú kvalitu vyhotovenia výrobku, a nevyhovujúce produkty by boli vylúčené zo štátneho, či v lepšom prípade európskeho trhu. Veď situácia kde státisíce hodín ľudskej práce a čím ďalej vzácnejších surovín sú vynakladané na výrobu spotrebného tovaru ktorý iba prinesie zisk akcionárom výrobcu a po niekoľkých použitiach sa pokazí je nie len neudržateľná, ale zároveň urážkou ako kupujúceho, tak aj pracovníkov takéhoto závodu.
S pozdravom váženej redakcii, Váš čitateľ a predplatiteľ,
[Meno vynate]
VĎAKA za názorné príklady, vynikajúce príspevky +++++++++++++++++++++++++
Aktuálnym príkladom je firma Microsoft, ktorá núti veľké množstvo používateľov Windows 7, aby si kúpili Windows 10 spolu s novým počítačom, hoci ten starý spolu so sedmičkou funguje perfektne. Namiesto kazítka nám od budúceho týždňa bude ohrozovať dáta ich nechránením a kaziť náladu (keby len!) otravnými upozorneniami cez celú obrazovku. Na Microsoft nikto nemá?
:))))))))))))))))))))))))))hlupákovi prípadajú jemu nepochopiteľnéb fakty pochopiteľne ako "komické detské bludy" :))))))
Regulienka, on je ako ti skoleni tupci co sa smiali Ignacovi Semmelweissovi lebo predsa je absurdne aby velacteni lekari a ich spinave neumyte paprce boli pricinou horucky sestonedielok.
Odporúčame