Je to veľký prúser.Čínská sonda je už pri Mesiaci, z ktorého má na Zem dopraviť vzorky a nájsť nejaké stopy po pobyte amerických kozmonautov. A nikde nič. Mali ju asi nasmerovať do Hollywoodu.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
K čomu sú tieto vzorky dobré? Posledné vzorky ako sa tu píše boli dovezené pred 40 rokmi. Dnes sú prístroje na ich analýzu na úplne inej úrovni preto výsledky analýz budú presnejšie. Na druhej strane je zadefinované miesto odobratia vzoriek a čo je veľmi dôležité je absencia možnej kontaminácie čo pri použití predchádzajúcich vzoriek nie je vylúčené.
Čo sa týka množstva dovezeného materiálu nie je podstatné koľko toho bolo, pretože vzorky boli odobrané z jedného miesta a z povrchu. Samozrejme vtedy išlo o prestíž a podržať v ruke kameň z Mesiaca to vyvolávalo emócie a jednoznačne prihadzovalo červené body na stranu USA.
O význame takýchto letov hovorí fakt , že tak už 40 rokov nič neletelo.
V skutočnosti vyprať mesačný prach z materiálu (ani nie tak vyprať ako "nejako ho z neho dostať") bol napr. problém konzervátorov v múzeách, kde dostali mesačný gear a bude to obrovský problém pre budúce expedície. Je to totiž vlezlá otrava a zákerné brusivo (otrava nie v zmysle toxicity ale lezenia na nervy a spôsobovania problémov).
Na Mesiaci totiž pre absenciu atmosféry neexistuje veterná erózia a ako regolit vznikol, tak aj zostal ostrohranný. Čiže môže poškodzovať závity/bajonety hermetických spojov (napr. na skafandroch) a samozrejme všetku exponovanú mechaniku.
To by bol prúser aj pre Rusov:0 Toľké roky niečo bez problémov uznávali :0
Ale ono je to jednoduchšie - tí Američania skutočne na Mesiaci s ľudskou posadkou boli a to niekoĺkokrat aj sa vratili. Prave misia, ktorá mala problémy a nedostala sa na Mesiac, len ho obletela /Apollo13 /je po dlhé roky davaná ako príklad ako dobre zafugovali založné systémy a ako sa s tým napokon dobre vysporiadali ľudia ako na Zemi, tak vo vesmíre, odvratili realne hroziacu katastrofu.Pristánie ľudí na Mesiaci a odvratenie katastrofy pri Apollo 13 sú ukažkami ľudskej invencie.
... až tak ťa to vzalo, že si musel popísať "úspech" záložných systémov Apolla ?... Od toho tam sú ! Uspech záložných systémov pri nedávnej chybe letu lodi Sojuz ťa zrejme nedojal ....
Záložné systémy v Sojuze len urobili presne to, na čo boli projektované.
A13 sa dostalo do toho, čomu hovoríme "nadprojektová havária" a ako som milanézeho opravil, vtedy už žiadne záložné systémy A13 nemalo.
Ak sa chcem naviezť do Amíkov, tak sa naveziem keď už tak do možností záchrany posádky v prípade průseru počas štartu raketoplánu, teda presne v situáciách, ktoré rieši záchranná vežička nosných rakiet. Prípadne sa opýtam, prečo nemalo Apollo 1 (celá posádka ugrilovaná v priebehu minúty) žiadny mechanizmus rýchlej evakuácie kabíny a ktorý inteligent ju nacpal v atmosfére čistého kyslíka tonou horľavých materiálov.
Ešte aj v Sojuze 11 mali väčšiu šancu - Pacajev bol nájdený pri pokuse uzavrieť únik vzduchu uzavretím patričného ventilu, ktorý bol pre posádku dostupný:
https://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_11#Crew_…
len to holt nestihol.
Milan1 nespochybňujem že expedícia Apollo 13 je dobrá škola vysekávania sa z průseru za pochodu, len skús povedať, aké "záložné systémy" v A13 "dobre zafungovali", keď v dobe nehody letela už len samotná kabína Apolla s pripojeným modulom a všetko, čo by sa dalo nazvať "záložným systémom" bolo dávno odhodené a zhorené v atmosfére (záchranná vežička využívaná v prvých štádiách štartu) alebo poškodené v priebehu havárie.
Inak celkom dobrý článok: https://spectrum.ieee.org/tech-history/space…
Jediným "záložným systémom" čo im zostal po náhlom zneplatnení všetkých "návodov na použitie" boli stovky simulácií v tréningu, kedy na posádke aj lode, aj letovej kontroly škodoradostne skúšali, čo by urobili, keby...
Americký orbiter, ktorý zmapoval Mesiac a stále krúži okolo neho urobil zábery zo všetkých miest kde pristáli Američania a Rusi.
Tie "stopy", nielen po amíkoch, ale aj na Lunochodoch, sa dnes a denne používajú na meranie vzdialenosti Zem-Mesiac (posádky Apolla umiestnili na povrch retroreflektory na odraz lúčov laserových diaľkomerov, podobne boli retroreflektory súčasťou Lunochodov).
Nebyť retroreflektorov, nezmeriaš nič (v skutočnosti to nie je piece of cake prevediteľný ďalekohľadom z Lidlu, ako to bolo podané v Big Bang Theory, potrebuješ "trošku" masívnejšie zariadenie: https://www.youtube.com/watch?v=npLmDTmKHB4 )
Takýto odborný komentár mi chýbal, keď úspešne odštartoval, úspešne pôsobil a aj úspešne pristál na zemi čínsky raketoplán!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ale z jedného štartu súkromnej americkej rakety sa urobilo propagandistické "haló" roka!!! To je ten dvojaký "demokratický" prístup!!! Hnus!!!
Nie raketoplán, ale raketoplánik.
Asi 1/4 velkosti Space Shuttle.
USA majú take 3 (X-37B).
Určené pre vojenské účely.
Ani v samotných Čínskych zdrojoch to nie je ponúkané
Kozmochemik a geochemik Ouyang Ziyuan z Čínskej akadémie vied, ktorý je v súčasnosti zodpovedný za Čínsky program lunárneho prieskumu, už pri mnohých príležitostiach uviedol, že jedným z hlavných cieľov programu by bola ťažba hélia-3, z ktorého operácia “.(každý rok by tri misie raketoplánov mohli priniesť dostatok paliva pre všetky ľudské bytosti na celom svete.)
Zatiaľ to z môjho pohľadu zaznieva ako vízia
V januári 2006 ruská vesmírna spoločnosť RKK Energiya oznámila, že považuje lunárne hélium-3 za potenciálny ekonomický zdroj, ktorý sa má ťažiť do roku 2020 ak sa podarí nájsť financovanie.
Niečo na doplnenie z čínskych zdrojov - http://czech.cri.cn/chinanews/3883/20201127/…
:)
"Stavba umělého slunce vyžaduje mnoho přísných podmínek, z nichž některé lze snadno splnit na Měsíci, protože koule má mnohem menší gravitaci než Země."
Si uvedomuješ, aký nezmysel si tu dal ?
Termojadrova reakcia vo vnútri hviezd je regulovaná gravitaciou / žiarením , termojadrové reakcie na Zemi alebo Mesiaci praveže nemôžu využívať gravitáciu ako regulátor (gravitácia je príliš malá), nahradza sa magnetickým poľom špeciane tvarovanej toroidalnej cievky, čo je oveĺa ľahšie vytvoriť a prevadzkovať na Zemi, ako na Mesiaci.
ad1 - He3 ako fúzne palivo pre Zem ťažiť z regolitu na Mesiaci je skôr ilúzia. Mimochodom, fúzne elektrarne ešte ani neexistujú a dlho nebudú existovať,najbližšie ITER ma experimentalne začať v r 2035, komerčne v DEMO vezrii okolo r 2050 a ma používať deuterium/ tricium ako palivo, Deuteria je dosť v morskej vode, tricium sa da ľahko získať ožarovaním Litia priamo v reaktore.Načo by sa to vozilo z Mesiaca ?
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2769833-p…
ad2
To, čo by bola relatívna vyhoda He3 je čistota termonuklearnej reakcie, ale to je už najnovšie predpokladané aj keby syntéza prebiehala na bázi Bóru, ktorého je zase na Zemi dosť, takže načo pracne niečo ťažiť na Mesiaci a dovažať to na Zem ?
.
ad3 - Najpavdepodobnejšie by teda bolo využirie He3 priamo na Mesiaci, ale až po doriešení/ ak vôbec/ nesmierne draheho prenosu techniky na Mesiac a nesmierne drahej prevadky - otazka je, či by sa to vôbec oplatilo.
Milan1 nie je to to isté ak dvaja robia niečo podobné s odstupom 50 rokov ako ste sa vyjadril že tu niekto niečo opakuje.Je iba na škodu kozmickej vedy a výskumu že tu nastala stagnácia.Čína sa nemieni iba prezentovať alebo dosiahnuť výnimočné postavenie a vo vesmírnych programoch jej to vytvára solídny základ k dosiahnutiu cieľov a podotýkam nielen svojich ale i partnerstva zvonku kde si takto pomaly zabezpečuje cestu do budúcnosti i v oblasti spolupráce.
Čínsky sen je čínsky aj svetový. V marci roku 2013, počas svojej prvej návštevy ako čínsky prezident, Xi Jinping vo svojom prejave na Univerzite medzinárodných vzťahov v Moskve prvýkrát predstavil ,,sen Číny,, spojený so svetom dal som to sem preto že nie raz na domácej pôde čo sa týka vesmírnych programov podotkol napĺňanie tohoto sna i v tejto forme.
Ćína ako prvý štat sveta naraža na planetarne hranice rozvoja civilizacie. Bolo by logické, aby prave najĺudnatejšia krajina sveta mala snahu prekonať tieto hranice a expandovať vo vesmíre. Žial, ani ona nebuduje komunizmus v zmysle zjednotenia ĺudstva na humanistických idealoch a čínsky sen nemusí byť svetovým snom. Ako poznamenal jeden z ľavicových politikov varujúcich pred adorizaciou Číny parafrázujúc vyrok o tom, že "nie je dôležité, či je mačka biela alebo čiena, pokiaľ chytá myši" dodal - pokiaľ bude dosť myší. Ale čo keď nebude....
Ak ste to zúžil na myši tak to sú hlodavce ktoré spôsobujú počas trvania celej civilizácie iba škody.
O mačky by som starosť nemal ,sám dobre viete ako je o ne postarané,stačí navštíviť obchodný reťazec, ani bezdomovec nedostane takúto ponuku ktorú skôr zúži na krabicové víno a nie na potravu.Treba si uvedomiť vystupovanie Číny ktoré prezentuje na všetkých úrovniach vo svojich vystúpeniach akým spôsobom komunikuje zo svojimi súčasnými i potencionálnymi partnermi a zatiaľ i na základe dosiahnutých výsledkov sa jej to darí.trošku ten dojem kazia čínske triády.
Milan1 ten sen si ideológia nezakladá a zatiaľ som sa to ani nedočítal na zjednotení ľudstva.
Skúste prejavy z OSN,ASEAN,BRICS a ďalších medzinárodných vystúpení.,ale i vedenie dvojstranných rozhovorov má to spoločnú zastrešujúcu bázu.
.Nesnažím sa ani adorizovať,kde som si vedomý že v prípade iných záverov čo z toho vyplýva pre svet a pre mňa z toho vyplýva aké hodnotenie by som sám sebe vystavil v tomto priestore,ale v tomto smere nemám žiadne obavy.Nejaké chybné závery by sa v pomerne krátkom čase objavili.Obavy mám skôr z nepripravenosti zvládnuť tento vývojový proces v ktorom zohrávajú podstatnú úlohu i né dôležité faktory.
Koncept "škodlivých a neškodlivých" živočíchov (rastlín, čohokoľvek) je tak hrubozrnne antropocentricky utilitaristický, že jeho pretrvávanie dosť jasne vysvetľuje, prečo ľudstvo na environmentálne problémy chcípne. Pokiaľ je totiž väčšina ľudstva presvedčená, že planéta je tu na to, aby im "nekládla odpor" alebo "bola užitočná", tak v onej antropocentrickej tuposti bude pokračovať v koristníctve až do totálneho odpílenia vetvy pod zadkom (čo sa už asi aj stalo, len to ešte naisto nevieme).
Myš sa chce iba najesť, a že to pred ňou nezabezpečíš a prenesieš akúsi domnelú "vinu" (ďalší antropocentrický utilitaristický koncept) na myš aby si si zdôvodnil/ospravedlnil (ako typická agresívna opica) jej fyzickú likvidáciu je tvoje zlyhanie usudzovania, nie myšine.
Len ten čínsky sen nejako hapruje.
Čína sa nezapojila do medzinárodných programov a čo sa týka kozmických letov s posádkou, nedostala sa viacmenej nikam, akurát opakuje sovietsku cestu podenkových orbitálnych staníc. Doslova. Čína sa snaží o replikáciu niečoho ako Saľut, a to ako technologickou úrovňou tak aj % využitia (teda pomerom času s posádkou vs celkový čas na orbite) - porovnaj program Saľut, kde až pri 6ke a 7ke možno hovoriť o vydarených pokusoch a hneď za tým treba povedať, že trvalú a ako hovoria neolibs "zmysluplnú" prítomnosť vo vesmíre mohol zabezpečiť až Mir:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sa%C4%BEut
s čínskymi stanicami:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tchien-kung
a celkove ich pilotovaný program, dosahujúci tak úroveň počiatku 70tych rokov, silne pokrivkáva:
https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0en-%C4%8…
Mne tie ich 1-2x využité "saľuty" neprídu ako efektívne využitie prostriedkov daňových poplatníkov. A tých ich 14 ľudí za 21 rokov programu? Ach jaj.
Keby sa zapojili do ISS a Lunar Gateway, tak by mali hore viac ľudí (a experimentov, ...) ako takto. Pokojne môžeme napísať, že nebyť Saľutov, nebol by Mir. Nebyť Miru, nebola by ISS. Nebyť ISS, nebola by Lunar Gateway v procese. Ale akú vetu vieme vymyslieť "nebyť (doplň čínsky projekt) nebol by (doplň ľubovoľný projekt druhu "to tu ešte nebolo")"?
A to majú kapacít celkom dosť a prachy by vynaložili efektívnejšie. Len už by sa o to nedal oprieť akýsi "nacionalizmus" (pokiaľ možno hovoriť o "nacionalizme" v krajine, kde žije rádovo 100 etník).
Zatiaľ nepredviedli nič, čoho by neboli schopní aj ostatní (Roskosmos, ESA, NASA, JAXA), keby im to zapadalo do rozbehnutých projektov a budgetu.
Odporúčame