Ceny energií a dane z nehnuteľností pôjdu hore.
Tým pádom aj potraviny.
Mzdy dole.
0NAN0 zotne všetkých, aj svoje ovce.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Ceny energií a dane z nehnuteľností pôjdu hore.
Tým pádom aj potraviny.
Mzdy dole.
0NAN0 zotne všetkých, aj svoje ovce.
Hej. Platilo to počas súdruhov proletárov Fica, Holjenčíka, Jahnátka a spol....!!!
Na toto je ťažké odpovedať. Hoci sa predpokladá, že distribučné poplatky budú výrazne stúpať vzhľadom na podiel elektromobility a aj celkovo nárastom spotrebičov v domácnostiach s nízkym účinníkom (všetko, čo má adaptér na jednosmerný prúd a počítače). Cieľom deregulácie je priniesť nový trhový mechanizmus, aby neboli v dodávkach nastavené maximálne ceny, ktoré dodávatelia veselo využívajú a odberateľ platí za drahú dodávku, hoci je cena elektriny na trhu nízka. Cena elektriny na trhu býva čoraz častejšie aj "záporná", to znamená, že je možné ešte aj dostať zaplatené za spotrebovanú elektrinu. Toto ale na Slovensku pri domácnostiach nie je možné, nakoľko máme regulované ceny - preto je cieľ ceny deregulovať a presadiť vhodné typy "dynamickej" tarify, aby sa na faktúre odzrkadľovala reálna cena elektriny a nie cena, ktorá je na celý rok štátom nastavená fixne.
Nezmysel. Regulačný úrad predsa stanovuje len maximálne ceny. Nik nebráni distribučkám predávať aj za podstatne nižšie ceny, ak sú na to podmienky.
Distribučné spoločnosti sú v monopolnom postavení. Neexistuje konkurent, preto majú ceny také, o aké si požiadajú a úrso schváli. To, čo ste napísali sa v realite týka len dodávateľov, lebo len v dodávke elektriny je možná konkurencia. Hoci aj tam úrso dáva len minimum voľnosti. Aj cena za dodávku silovej elektriny je momentálne z veľkej časti (vzorca pre jej výpočet) úrsom regulovaná. Konkurenciu medzi dodávateľmi v domácnosti si vie každý odberateľ prezistiť na stránke úrso v časti "Cenová kalkulačka", kde je možné porovnať cenu od rôznych dodávateľov.
Lenže zrušenie regulácie predsa nemá ako znížiť cenu, keď nižšiu cenu predsa povoľuje aj súčasný stav. Zrušenie regulácie by mohlo ceny jedine zvýšiť.
Máte čiastočne pravdu, samotné zrušenie regulácie môže cenu aj zvýšiť, aj znížiť. Tým, že momentálne sú nastavené cenové stropy v dodávke elektriny nie sú (reálne) šance na nižšie ceny. Len vo veľmi málo prípadoch niektorí dodávateľ dá nižšie ceny - a a aj to len pár %, čo závisí jedine od toho, aké výpočtové systémy pre nákup elektriny používa a či dodáva aj plyn. Nič viac ponúknuť nemôžu, pretože momentálne (z veľkej časti) URSO stanovuje aj cenu silovky (dodávatelia nemajú veľa možností, ako ponúknuť nižšiu cenu). Vo vzorci na výpočet ceny silovky URSO pomerne presne definuje, v akých intervaloch musia byť jednotlivé koeficienty (vysoká/nízka) sadzba a berie tiež do výpočtov burzové ceny silovky z minulého roka, takže to nereflektuje zmeny aktuálne ceny elektriny.
Súčasne s dereguláciou cien musí prísť aj k zmene tarifných štruktúr (o tom je aj Zimný energetický balíček), aby dodávateľ mohol ponúkať aj dynamické tarify, kde sa cena odvíja od vývoja ceny na trhu a aj od časových - odberových špičiek. Ako prví už začali dynamickú tarifu poskytovať MAGNA. Vtedy začne reálna konkurencia trhu a tí, dodávatelia, ktorí si vedia veci "prepočítať" ponúknu nižšie ceny a tí ostatní sa budú musieť snažiť aby prežili na trhu.
Dúfam, že to myslia tak, že odberateľ si môže vybrať elektrinu z atómovej elektrárne, prípadne vodnej elektrárne - ak je blízkom okolí / menej km po kábloch - nižšia cena za distribúciu/...možnosť odmietnuť elektrinu z dotovaných uholných elektrární, prípadne predražených solárnych článkov. Keď deregulovať, tak aj zdroje energie, nielen cenu.
Odporúčame