po nechcenom stiahnuti zapadnych vojsk usa a anglicka zo severozapadneho a dalekovychodneho uzemia zssr nasledovali sankcie a blokady zssr zo strany zapadu, konkretne v druhej polovic 20.rokov 20. storocia boli zablokovane obchody cez balticke more, na to bolo zakazane zo zssr nakupovat rozne do vtedy vyvazane komodity okrem zrna, na to bola uvalena "zlata blokada", kedy zssr nemohli platit zlatom ani ho predavat ako komoditu, blokad na ropu atd... tymito blokadami chcel zapad zlomit zssr, doviest ho k rozpadu a podelit si uzemie.... toto su dosledky hhladomoru nie na ukrajine ale v celom zssr...
anglicania tuto metodu vyskusali v bengalsku dokonca 2x, pri prvom zahynulo asi 10 milionov a pri druhom 3 miliony ludi...


