649. deň: Zima a analýza ruských spôsobilostí si vyžadujú úpravy, Ukrajina mení bojovú taktiku
Brazílska vláda nezaručí Putinovi, že nebude zadržaný, ak príde na samit G20, ktorý sa uskutoční na budúci rok v Riu de Janeiru. Povedal to v Berlíne brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Brazília je členom Medzinárodného trestného súdu, ktorý vydal na Putina zatykač v súvislosti s jeho úlohou v zavlečení ukrajinských detí do Ruska.
Rozhodnutie o zadržaní ruského prezidenta kvôli zatykaču ICC by podľa Lulu brazílska vláda nechala na justícii.
Lula v Berlíne uviedol, že Putin na samit skupiny krajín G20, ktorej Brazília od začiatku decembra na rok predsedá, dostane pozvánku.
Dodal však, že nemôže predpovedať, či by ruský prezident bol zatknutý v prípade, že by do Ria de Janeiro skutočne priletel. „O tom nerozhoduje hlava štátu, ale justícia,“ uviedol brazílsky prezident.
Lula pritom ešte v septembri tvrdil, že nie je možné, aby bol Putin pri návšteve Brazílie kvôli zatykaču ICC zadržaný.
Lula v Berlíne znovu odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu. (čtk)