Za socializmu boli meny používané meny dolar a mena Bon. Ak Vam rodina poslala doláre štat dolar zhabal a Vam vyplatil Bony v hodnote 2:1. Štat si takto vylepšoval dolarovu bilanciu ktore vlastnil. Na čiernom trhu bol kurz Bonu 5:1 alebo aj viac. Štat takto ziskaval "tvrdu menu diolar" a Vám zostali oči pre plač. Ked ste chceli ist do cudziny zažiadali ste si o "devizovy prislub" Ten vam stanovil že dostnete nejake dolare (Napriklad 300 alebo 600 dolárov )
aby ste mohli vycestovat do Grecka alebo na zapad ak Vam to povolili Oficialny kurz dolara bol 30 :1 Vám dolár predali za kurz 35 :1


