Perimeter je urceny na znicenie ruskych sofistikovanych technologii? :-) Ty si zas mimo kontextu pozeram
Perimeter je urceny na znicenie ruskych sofistikovanych technologii? :-) Ty si zas mimo kontextu pozeram
Mohol by si svoju brilantnu teoriu o francuzskej spoluucasti na vyvoji Tu-144 podlozit aj nejakym zdrojom? Ci ide zas len o vyplod tvojej bujnej fantazie :-)
Rusi si vedia veľmi dobre zrátať, že americké protiopatrenia sa každým rokom zlepšujú, viď. nové protibalistické rakety:
https://www.leteckymagazin.sk/l/usa-pri-t est…
Preto potrebujú aj iné formy zasadenia jadrového úderu a jednou z nich sú aj strely s plochou dráhou letu Ch-102, ktoré nesú ich bombardéry. A čím väčší počet ich budú mať, tým väčšia pravdepodobnosť, že pár z nich zasiahne svoj cieľ.
Tvoje naivné predstavy o tom, že rozrobené technológie dokážu bez problémov zaviesť do výroby a následne výzbroje v požadovaných množstvách, nebudem ani komentovať. Toto je 21. storočie, v ktorom vládnu sofistikované a na výrobu náročné technológie. Už nie sme v dobe 2. svetovej, kedy sa stíhačky a tanky vyrábali na tisíce. :-)
Ak sa rád smeješ na definíciách slovíčok, odporúčam ti začať čítať Výkladový slovník slovenského jazyka. Tam nájdeš definície všetkých našich slov, čiže o zábavu máš postarané až do konca života. :-)
A ak nevieš, čo znamená slovo "pravda", tak ti dám malú nápovedu: nájdeš ho v tom slovníku pod písmenkom "P". Možno ste to ešte na hodinách SJ nepreberali, ale garantujem ti, že do konca základky sa k tomu dostanete.
Ja osobne nie som. Ja mám 100% istotu, že Rusi pri súčasnom stave ich armády nespravia žiadnu hlúposť.
Pre prípad, že by si tu chcel ešte ospevovať RS-28, si o tom najskôr niečo prečítaj:
To je jasné. Navyše na prevalcovanie nemajú ani peniaze ani výrobné kapacity. Kvantita je však na strategickú rovnováhu veľmi dôležitá, hlavne keď technologicky zaostávaš za súperom.
Aj napriek tomu však Rusi vyhodnocujú tento počet ako veľkú slabinu svojho strategického letectva. Je preto otázne ako sa s tým vysporiadajú, keďže projekt stealth bombardéra PAK DA zatiaľ stojí a nič nenasvedčuje tomu, že to lietadlo mohli zaviesť skôr ako okolo roku 2030. Skôr to budú plátať len modernizovanými Tu-160M2, ktorých však zatiaľ objednali len 10 kusov:
Tu-160 nie je nebezpečný tým, že je najťažším a najväčším nadzvukovým lietadlom, aké bolo kedy skonštruované. Pretože na svoju veľkosť má relatívne nízku nosnosť. Jeho veľkosť je skôr na prekážku, pretože má kvôli tomu obrovský radarový odraz. Problém nespočíva ani v tom, že dosiahne rýchlosť 2 Machy. Takouto rýchlosťou nemôže letieť viac ako 5 minút, pretože by si spálil väčšinu paliva potrebného na návrat späť. V praxi však aj tak letí iba rýchlosťou 0,77 Machu, ak chce so šiestimi raketami doletieť 12 300 km.
Problémom je však práve tých šesť striel s plochou dráhou letu Ch-102, ktoré sú vybavené jadrovými hlavicami. Pri počte asi 16 lietadiel, z čoho asi 11 v danom čase letuschopných, by tak dokázali Rusi dopraviť do USA cez 60 atómových striel. Čo by nepochybne dalo zabrať americkej PVO, ktorá by pravdepodobne nedokázala zostreliť každú z nich.
B-2 sa vôbec nemusí dostať nad cieľ. Nesie riadené strely AGM-158 JASSM, ktoré môže vystreliť stovky km od cieľa, čiže mimo dosah pozemných systémov PVO (ohroziť by ju mohli len stíhačky nepriateľa).
Dobry pristup. :-) Ja mam tiez vzdy ambiciu urobit lepsi clanok ako maju v ruskej alebo anglickej mutacii. Ale nie vzdy sa mi to podari, lebo mnoho zdrojov je len zo zahranicnej literatury alebo uz neexistujucich linkov. A v zaujme co najpravdivejsieho clanku, tam davam len dolozene informacie.
Ale tak v tvojom pripade nebude problem tromfnut Rusov. Ty mas s tym systemom profesionalne skusenosti, co ma maloktory redaktor z wikipedie, ak vobec nejaky.
Ak by sa ti podarilo vytvoriť pár stránok o PVO bolo by to super. Mňa osobne viac baví robiť na leteckej technike, aj keď už na to popri povinnostiach nemám moc času. Ale aspoň sem tam niečo vytvorím.
Ak máš niečo aj o S-10M, ZUZANE alebo S-125, kľudne vytvor aj ďalšie stránky. Ja som to aj chcel v minulosti urobiť, ale sú to dosť komplexné veci a ja sa v tom až tan nevyznám. Aj keď čítať ma to baví. Dnes som zachytil, že ruská amráda získala prvý sériovo vyrobený systém Tor-M2DT, ktorý je určený do arktických oblastí:
https://bmpd.livejournal.com/3436106.ht ml
To je tiež veľmi zaujímavá a moderná zložka ruskej PVO.
Aha, teraz som si všimol v histórii, že si to robil na základe ruskej stránky. Ok, doplním to tam.
Perfektné, vďaka. Doplnil som ti tam pár náležitostí, ktoré majú aj iné stránky tohto typu (infobox, obrázky a kategórie). Dal som tam aj nejaký zdroj, lebo článok bez referencií sa vymazáva. Bolo by však dobré to mať ozdrojované pravdivo. Ak si nájdeš čas, skús to tam prepísať (prípadne uviesť aj viacero zdrojov, ak boli použité). ďakujem
Ja som pocul, ze aj ked Rusko sankcie neuplatnuje, tak nedostatok nahradnych dielov na ruske stroje je vazny problem:
A to si zas kde zobral túto múdrosť, že Belgicko má staré F-16? Belgické letectvo si nechalo 90 svojich F-16A/B zmodernizovať v rámci programu MLU na štandard Block 50, aby mohli niesť modernú výzbroj.
Čiže na nových F-35 môžu využiť minimálne nakúpené protilietadlové strely AIM-120 a AIM-9 alebo bomby JDAM a GBU-10/12.
Snáď si nemyslíš, že USA vyvinie novú stíhačku a tá nie je kompatibilná so staršou výzbrojou? :-)
Samozrejme, že kupujú všetko ostatné, výzbroj len v obmedzenej miere (lebo ju majú ešte z F-16), ale tá cena 100 mil. za F-35 je len za samotné lietadlo.
1. My kupujeme 14 kusov F-16 za 1,6 mld., nie za 1,9 miliardy.
2. V prípade Belgicka ide len o cenu samotného holého lietadla. V cene našich lietadiel je už zahrnutá aj výzbroj, servis, logistika, výcvik,...
Super, vďaka za opravu. Ja nemám príliš širokú vojenskú terminológiu v ruštine, iba bežné školské znalosti.
Skúsim vyhľadať aj aktuálny počet tých oddielov, lebo tých 39 - 40 je informácia stará skoro dva roky. Určite im medzičasom pribudli nejaké ďalšie.
Odporúčame