Asi toto je príčinou konfliktu...
"Sedmi a půlmilionové Katalánsko je nejbohatší částí Španělska a jeho odtržení může způsobit vážné problémy nejen Madridu, ale i Bruselu. Jak nedávno poznamenala analytička Tereza Spencerová, „odchod Katalánska by ohrozil španělské splácení dluhů, přinejmenším na čas by ‚potopil' také evropské kapitálové trhy a znemožnil Evropské centrální bance pokrývat další a další problémy“."


