Je to zákonitosť kapitalizmu, neustály boj s konkurenciou a boj za vyššie zisky spôsobuje, že vypadávajú slabší a na ich úkor mocnejú silnejší. Ekonomická aj politická moc sa takto koncentruje k čoraz užšej skupine ľudí. A občianska spoločnosť (napr. Slovensko)? Tá sa musí snažiť aby vytvorila také podmienky pre kapitál, aby prišiel a zarobil. Občianska spoločnosť sa musí uspokojiť s tým, že má menej nezamestnaných a nejakú korunu z daní zo mzdy zamestnancov.

