Malatinský tomu rozumie. Až moc. ;)
Sa neondejte, veď taký čestný človek je to! Veď predsa všetko priznáva, všetko je to podľa zákona v poriadku. To je len čestný podnikateľ Slovenska. Cenu by si zaslúžil! Jaj, či už ju dostal od Fica?
Využijem debatu o zákonníku na otázku.
Zamestnávateľ môže nariadiť prácu nadčas za určitých podmienok a v určitom rozsahu, ktorý nesmie prekročiť zákonom stanovenú hranicu. Ako sa však brániť praktikám, keď zamestnávateľ určí 9-hodinový pracovný čas. Vlastne 8,5, lebo 30 minút má zamestnanec na obed. V konečnom dôsledku to nie je viac hodín, ako Zákonník práce dovoľuje nariadiť nadčas, len je to každý deň.
Nebudem sa prieť, ale poznám veľa mladých šikovných ľudí, čo sa neboja roboty. Aj remeselníkov.
Problém, kvôli ktorému je článok, sa volá vysoká nezamestnanosť absolventov. Dovolím si tvrdiť, že dieťa, ktoré je od malička vedené k zodpovednosti a k pracovitosti, si dokáže nájsť prácu po absolvovaní školy. Problém je, že nie vždy "doma" a nie vždy vo vytúženom odbore. Nezamestnaní sú väčšinou tí, ktorí si myslia, že im budú pečené holuby padať z neba alebo ktorí majú "svoje podmienky", z ktorých nechcú ustúpiť.
No vidíš. Šikovný murár, vodár, zámočník, inštalatér sa uživí. Preto nepôjde pracovať do firmy za smiešnu sumu. Pozri si inzeráty, koľkí ponúkajú svoje služby. Aj zubára nájdeš. Aj šikovného. Len nie lacného.
Teraz si rypnem: Neprodukujeme dosť zubárov, keď je ich nedostatok? ;)
Ale inak by ma zaujímali tie profesie, ktoré chýbajú.
Čiastočne máš pravdu. Vo veku 45 rokov máš síce deti odrastnené, ale rodičov práve vo veku, keď už potrebujú pomoc. Opateru nemáš z čoho zaplatiť a ak nemáš vitálnych alebo finančne zabezpečených rodičov, tak sa z domu nepohneš. Tým myslím z reálnej dostupnosti k rodičom. Ako sa u nás hovorí: Na posratého aj záchod spadne.
Zaujímali by ma podmienky pre školy i pre žiakov.
Za socíku som chodila na učilište. Namiesto dvoch mesiacov prázdnin som mala len jeden. Jeden som musela "praxovať" v podniku. Takže kým iní si zarábali na študentských brigádach slušné peniaze, ja som dostala tkzv. vreckové od 80-120 Kčs. Po maturite som musela odrobiť v podniku povinne tri roky. Poviete si, že toto by mohla byť výhoda. Áno, len je ešte dosť dôležité, za akú plácu. Kto to bude určovať? Budú môcť absolventi odísť? Aby to neskončilo tak, že z absolventov budeme mať len novodobých nevoľníkov.
Som za súhru vzdelávania a potrieb spoločnosti, ale aby to nebolo príliš pritiahnuté za vlasy. Lebo nezamestnaných máme dosť, napriek tomu mnohé firmy nevedia nájsť zamestnancov. Nie preto, že by sme nemali odborníkov, ale preto, lebo týchto odborníkov nechcú zaplatiť.
Ktorý boh sa píše s veľkým písmenom? Lebo sa mi zdá, že je viac bohov.
Presne tak. Otázne je, že ak by sme prinútili zamestnávateľov a zamestnancov odvádzať zo všetkého odvody a dane, či by to naši politici nerozšafárili rovnako, ako doteraz.
Maj si svojich bohov koľko chceš a akých chceš. Ja si svoj život ukočírujem aj bez nich. Báť sa môžem o niekoho, nie boha a zmysel života vidím v niečom inom ako vo viere.
Človek si má vážiť život, to je všetko. K slušnému životu žiadnych bohov nepotrebujem.
tooleň, tvoja reakcia je úplne mimo. Tie domy, o ktorých píšem, boli postavené za socíku. Ľudia nemali dôvod mať strach o zamestnanie.
Samozrejme, že dnes si bývanie ľudia vyberajú podľa iných parametrov.
Mimochodom, iritujú ma vety typu "všetci ste strašne chceli kapík"... Ty si čo, Nikaragujčan? Alebo si myslíš, že všetci okrem teba boli na námestiach a štrngali?
Ja viem, nadránom mi necháš odkaz :D
Odporúčame