jJe povinnosťou prezidentky zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov a je právom prezidentky si vyžadovať (napr.) od vlády a jej členov informácie potrebné na výkon je funkcie. Čl. 101, 102 Ústavy SR.
jJe povinnosťou prezidentky zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov a je právom prezidentky si vyžadovať (napr.) od vlády a jej členov informácie potrebné na výkon je funkcie. Čl. 101, 102 Ústavy SR.
Nemyslím. Citujem zákon. Že Vy nepoznáte trestné / ústavné právo skutočne ma z ničoho neusvedčuje.
No, je to na videu z chaty...
Ustanovenie zákona je nutné si vykladať v súlade s nadradenou právnou normou - to je Ústava SR. Ako sa jednoznačne vyjadril Najvyšší súd Slovenskej republiky: „Čl. 17 ods. 2 ústavy (nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon) je potrebné interpretovať aj v tom zmysle, že je pre štát neprípustné na trestné stíhanie rezignovať, ak má byť podľa zákona vedené.“ (zdroj: Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 7/2017 z 31. mája 2017, bod č. 58)
§ 114 ods. 7 Trestného poriadku: "V inej trestnej veci, ako je tá, v ktorej boli vyhotovené obrazové, zvukové alebo obrazovo-zvukové záznamy, možno záznam ako dôkaz použiť len vtedy, ak ide o trestné konanie pre úmyselný trestný čin, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou tri roky, korupciu, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti alebo pre iný úmyselný trestný čin, o ktorom na konanie zaväzuje medzinárodná zmluva."
Keď sa nahraje skupinka osôb, kde jeden z nich otvorene hovorí o likvidácií prokurátora, tak mi to nepríde ako krok vedľa ale skôr ako zásah do čierneho. To, že sa v tej istej miestnosti s tými istými ľuďmi stretávajú aj členovia opozície, je v právnom štáte minimálne dôvod na vypočutie účastníkov.
§ 340 Tr. zák. - Neoznámenie trestného činu.
S tým rozdielom, že tento JUDr. nevidel spis a špekuluje iba na základe článkov v médiach...
Čítali ste ten rozhovor vôbec ? Fico má rovnaký nárok na ochranu ako každý iný. Ak boli jeho práva porušené nezákonne, má legálne prostriedky ako sa domáhať ochrany. Ak už nie Vy, tak JUDr. Fico by o tom mal vedieť.
Matovič si uplatňuje ústavné právo podľa čl. 24 ods. 1 "Každý má právo verejne prejavovať svoje zmýšľanie." Toto možno obmedziť iba zákonom. Pokúste sa rešpektovať právny poriadok tohto štátu a nepridávať do tej žumpy o ktorej píšete.
Máte podozrenie, že došlo k porušeniu zákona ? Sformulujete podnet / oznámenie o trestnom čine a adresujte ho prokuratúre. Môžete aj elektronicky:
https://www.genpro.gov.sk/elektronicke-sluzb…
Len na vysvetlenie...
Ak v právnom štáte dôjde k spáchaniu skutku, ktorý zákon kvalifikuje ako trestný čin, tak osoby poškodené týmto trestným činom (konajúc v dôvere v právo) legitímne očakávajú, že štátna moc vykoná všetky kroky potrebné na vyšetrenie tohto skutku a potrestanie jeho páchateľov, a že sa domôžu náhrady škody spôsobenej im týmto skutkom. To isté od právneho štátu očakáva aj spoločnosť. Ako jednoznačne vyjadril Najvyšší súd Slovenskej republiky: „Čl. 17 ods. 2 ústavy (nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon) je potrebné interpretovať aj v tom zmysle, že je pre štát neprípustné na trestné stíhanie rezignovať, ak má byť podľa zákona vedené.“
zdroj: Nález Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 7/2017, bod. 58
Fašizmus, nacizmus a stalinizmus do výraznej miery zasiahli do legalistického poňatia právneho štátu. Tieto ideológie, napriek ich určitým rozdielom, spája ich odpor k hodnotovému základu právneho štátu, ktorý vychádza z prirodzeného práva. Dochádza tu k odlišnému poňatiu legality v rámci jej hodnotového rámca. Štátna moc robí zo zákona svojho sluhu a jeho úlohou je potláčať základné ľudské práva. Požiadavka zákonnosti je v týchto režimoch deklarovaná, avšak dochádza k rozporu medzi účelnosťou a legalitou. Samotná legalita nie je spojená s demokratickou tvorbou práva. Právny formalizmus je preto narúšaný z dôvodu „záujmu štátu"
Milá slečna (či pani), ak by ste mala záujem rozšíriť si svoje znalosti o obsah pojmu "demokratický a právny štát", potom kliknite tu:
ten rozsudok už je právoplatný ? dajte spisovú značku - ak teda rozumiete problematike
Dobre napísané, ďakujem. Je fajn vidieť, že sú ľudia, ktorí majú skutočný záujem argumentovať a vedia ho podložiť aj na základe prvého zákona štátu. Predsa len, dodáva to dôveryhodnosti, ak si to možno overiť.
Samotné podanie nieje nič zložité. A mimochodom, to je právo, dokazovať ho nie je potrebné - každé právo v ústave SR je skutočné a reálne právo, to už ÚS už konštatoval.
Odporúčame