God save the gracious Queen!
Nie som právnik, ale nemôže pozostalý pri dedičskom konaní dedičstvo aj odmietnuť? Vtedy by nededil nič, ani dlžoby.
Ťažko sa na tom hľadajú nejaké pozitíva, keď žiadne nie sú.
(Pokračovanie)
Dôvodov pre zastupiteľskú demokraciu je viac. Nemôžeme žiadať napríklad od nejakého chirurga, ktorý sa venuje svojej práci a chce sa vo svojom odbore zdokonaľovať, aby pred schvaľovaním nejakého zákona týkajúceho sa povedzme reformy školstva načas nechal svoju prácu a študoval danú problematiku. V parlamente sú na to výbory, ktoré môžu požiadať o spoluprácu odborníkov v danej oblasti. Vieme, že aj odborníci môžu mať rôzne názory. Potom v parlamente preváži ten názor, ktorý presadí väčšina poslancov. To zase závisí od toho, aké zloženie má vládna koalícia a to závisí od toho, ako dopadnú parlamentné voľby. Voľby sú typickým znakom zastupiteľskej demokracie. Volíme si svojich zástupcov do zákonodarného zboru. Keď z vlastnej vôle poverím svojich zástupcov na vykonávanie určitej činnosti a dám im svoju dôveru, to neznamená, že prichádzam o slobodu.
Pri riešení výnimočne dôležitých otázok celoštátneho významu som za usporiadanie referenda.
Som za zastupiteľskú demokraciu, nie za priamu demokraciu. Pritom mi nechýba sebavedomie a považujem sa za slobodného občana slobodného štátu. Ale nemám čas ani chuť pred každým schvaľovaním nejakého zákona študovať problematiku z príslušnej oblasti ekonómie, práva, obrany, zdravotníctva, školstva, kultúry, dopravy, poľnohospodárstva, životného prostredia a tak ďalej, aby som mohol o návrhu zákona zodpovedne hlasovať. Mám inú robotu. Preto som za zastupiteľskú demokraciu.
(Pokračovanie)
Keď dokážeme podporiť euroval, asi nežijeme v takej hroznej katastrofe.
Omylom je tvoje tvrdenie, že celé euro a celá EÚ bol omyl.
Vcelku súhlasím... Ťažko čakať od končiaceho vysokoškolského študenta, aby o nejakej téme vedel viac ako vedci, ktorí sa jej dlhé roky venovali a veľa o nej písali.
Vzletné reči nestačia.
Prvoradým cieľom a víziou kresťanskodemokratického politika, ktorý chce byť úspešný vo voľbách, by malo byť vybudovanie politickej strany, s ktorou by sympatizovali pravicovo založení voliči SDKÚ aj KDH, katolíci, evanjelici, ľudia iného vierovyznania aj ateisti. Nevedno, či sa taký politik nájde. Tiež nevedno, či to bude úplne nová strana, alebo vznikne zjednotením dvoch kresťanskodemokratických strán - KDH a SDKÚ-DS.
Nech sa politik, ktorý takéto ambície má, učí od Roberta Fica, ktorý dokázal zjednotiť viac strán a vybudovať ľavicovú stranu Smer-sociálna demokracia.
Hovoríš o pokoji, čo tu vládol. Ale aj na cintoríne je pokoj. Čo sa týka tých "plusiek", nie je to závisť, skôr sklamanie a ľútosť nad tým, aké názory na revolúciu v roku 1989 tu prevládajú. Bol zvrhnutý pokojným spôsobom totalitný režim, ktorý potláčal základné slobody, demokracia bola len na papieri a vládla tu jedna strana "na večné časy". Teraz niekto nazve príslušný sviatok "dňom hanby" a hromada účastníkov debaty v Pravde s ním súhlasí. To je pre mňa smutné zistenie. Uspokojuje ma len to, že keby sa robil prieskum verejnej mienky, podľa môjho názoru by dopadol ináč.
Iná vec je, ako sa veci vyvíjali neskôr. Samozrejme, aj ja mám k ďalšiemu vývoju rôzne výhrady, ako iste aj Ty. Tá naša cesta nie je priamočiara, je veľmi kľukatá, ale som presvedčený, že postupne sa situácia bude zlepšovať. Ja si myslím, že napríklad Švédsko, v ktorom väčšinou vládla sociálnodemokratická strana, je oveľa bližšie k socializmu, ako my sme boli za vlády komunistickej strany.
Žiadne spoločenské zriadenie nie je ideálne. Existujú len lepšie a horšie zriadenia.
Uskutočniť nejaký "antinovember" a nastoliť vedúcu úlohu nejakej strany? Alebo rovno akúsi "diktatúru proletariátu"? To by si asi nechcel.
Jediná schodná cesta je boj proti neduhom spoločnosti a postupné vylepšovanie systému. To je robota na mnoho rokov.
Vieš, nejde mi o to, aby 17. november bol nutne štátnym sviatkom. Ale rozčúlilo ma, keď bol označený za "deň hanby". Ktovie, čo by na to povedali Poliaci, Česi, východní Nemci, Maďari, Bulhari, Rumuni a Rusi, u ktorých prebehli podobné udalosti. A keď som videl, za aký "hodnotný" je tento príspevok považovaný, skoro som spadol zo stoličky. Nehovoriac o tom, že 17. november má aj ďalší význam, vzťahujúci sa k roku 1939.
Samozrejme, že máme, čo sme si zvolili. To vieme veľmi dobre. Na tom nie je nič čudné. Uvidíme o štyri roky, či si ich zvolíme zase.
To si len ty myslíš, že ľudia s inými politickými názormi ako máš ty sú sprostí.
Tie časy sa už nevrátia, keď politických protivníkov zatvárali na psychiatriu.
Áno, pochopil som, ako ty a tvoji kamaráti uvažujú. Uvediem príklad: podľa teba treba považovať 29. august - výročie Slovenského národného povstania za deň hanby, lebo nejaký opitý partizán zastrelil civilistu.
Odporúčame