Ináč tá Lucia Gallová je pekné dievča.
Ináč tá Lucia Gallová je pekné dievča.
Nestačí mať dobré predsavzatia a ciele. Treba ich aj presadzovať náležitými prostriedkami. Medzi ne určite nepatrí vyhlasovanie nastávajúcich volieb za protiústavné a žiadosť o ich zrušenie.
Daj pokoj s komunistickou stranou. Vládla tu vyše štyridsať rokov (1948-1989) tvrdou rukou, doprajme jej oddych. Aby si ešte nezmyslela vládnuť tu znova ďalších štyridsať rokov.
Myslím si, že bola veľká chyba Dzurindu a Mikloša, keď pri každej možnej príležitosti sa zaprisahávali, že so Smerom nikdy do vlády nepôjdu. Možno si mysleli, že tým získajú voličov. Ako vidieť, prepočítali sa.
Skús vymyslieť lepší!
Tvoj hlas si predsa nikto nedelí! To tak nie je. Rozhodujú len tí, ktorí volia. Berú sa do úvahy len odovzdané platné hlasy. Ty nehlasuješ, žiadny hlas neodovzdáš, tvoj volebný hlas neexistuje, takže niet ani čo deliť.
Náš parlament má podľa ústavy 150 poslancov. Musí ich mať. 150 mandátov sa teda rozdelí, a to medzi strany, ktoré získajú aspoň 5% hlasov. To je náš volebný systém. V budúcnosti môže byť jeho reforma, ale určite nie taká, že kreslá v parlamente ostanú neobsadené. Nikto ťa nenúti ísť voliť. Zúčastniť sa volieb je právo, nie povinnosť. Keď ty nejdeš voliť, budú rozhodovať tí, ktorí voliť pôjdu.
Vraj marcové voľby sú protiústavné a treba ich zrušiť? Organizátori protestov už zachádzajú priďaleko.
Jedna z viacerých možných hypotéz je táto: kydať sa bude hlavne na Fica, to je hlavný cieľ. Aby to však vyzeralo objektívne, že to nie je proti ľavici, kydať sa bude aj na SDKÚ. Tá je vedľajší cieľ. Inými slovami: obetujú SDKÚ, aby hlavne poškodili Smer. Preto sa spomína najviac Fico a Dzurinda. Môže byť za tým všetkým nejaká politická strana, ktorá chce takto získať hlasy vo voľbách.
Slovenské príslovie:
Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva.
Pravdepodobne si vo štvrtok večer povieme: "Vajatali hory, porodili myš."
Dávam ti v mnohom za pravdu, ver mi. Ale aké je východisko? Čo sa dá vymyslieť, aký systém? Dá sa vymyslieť niečo lepšie? Mne sa pozdávajú severské krajiny - Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko. Mali by sme od nich niečo naučiť. Aj tam však majú tú demokraciu, od ktorej sa ti "dvíha žalúdok". Pokiaľ viem, tieto krajiny prosperujú a majú na zreteli aj potreby svojich občanov. Podľa mňa je tam opravdivejší socializmus, aký my sme tu mali za vlády komunistickej strany.
V roku 1989, ako aj v roku 1993, sme sa vydali správnym smerom. Počiatočná voľba správneho smeru ešte neznamená, že naša cesta bude priama. Je kľukatá a aj blúdime. Tak to v slovenských horách býva.
Návrat komunistickej strany nie je riešením našich problémov. To všetko, o čom hovoríš, sa dá aj bez toho, aby tu všetko ovládla a kontrolovala komunistická strana. Tá nás nespasí. Nebodaj by ešte stihla zaviesť štyridsaťročné volebné obdobie. V severských krajinách (Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko) sú pri moci väčšinou sociálnodemokratické strany a sú to prosperujúce krajiny, ktoré žiadnu komunistickú stranu, ktorá by im rozkazovala, nepotrebujú a nechcú.
Nejde o to, či niečo bolo alebo nebolo v poriadku. Ide o podstatu bývalého režimu. A tá podstata bola zlá. Jedna strana to tu všetko ovládala, všetkým rozkazovala a myslela si, že to tak bude "na večné časy". Hádam nechceš povedať, že to nebola pravda a že je to propaganda, ktorej mladí ľudia veria! Nemusia tomu slepo veriť, stačí im pozrieť si ústavu z tých čias, kde sa píše o "vedúcej úlohe komunistickej strany". Naveky to tak byť nemohlo, aby v politike jedni rozkazovali a druhí poslúchali. Preto režim padol, tak ako padol aj v Rusku a v okolitých krajinách. Teraz môžeme otvorene a bez obáv debatovať o to, čo nie je v poriadku a snažiť sa o nápravu. Tak ako ty v svojom príspevku. To je demokracia, keď si môžeš dovoliť aj slovo "demokracia" dať do úvodzoviek. V bývalom režime si si asi ťažko mohol dovoliť spochybňovať napríklad "Februárové víťazstvo pracujúceho ľudu nad buržoáziou a reakciou" v roku 1948, ktoré sa každoročne až do roku 1989 oslavovalo.
Toľko nefrfli! Brať by si bral, ale dať už nie.
A keby aj... Nevieš, či oddialenie bankrotu Grécka nie je lepšie riešenie ako okamžitý bankrot. Aj pre nás.
Odporúčame