Ono situácia bola a je o trochu zložitejšia. Odídení z KSS sa zlúčili zo Soc-dem a potom sa už len premaľovávala firma. Takže SMER SD sa dostal k členskej základni vybudovanej našou bývalou rodnou Komunistickou stranou ešte pred rokom 1989. Preto tá ľavicoví rétorika. Viac sa o tom dozviete v publikácii "Rudí a růžoví. Transformace komunistických stran": MUP Brno 2002. Zatiaľ všetky strany vo svete pracujú na princípe kolektívnej identity (teda, ako mafia). Vo vnútri niektorých strán na Slovensku ešte stále nedošlo k celkovej majetkovej polarizácii, to na pravom krídle zafungovalo priam dokonale. SMER-SD to len ešte čaká. Radova sieť s vydala presne týmto smerom. Príčiny rozpadu HZDS sú tie isté, pre ktoré dnes po 25. rokoch od majetkového prevratu vlastne nik nechce oslavovať 17. november. Mimo parlamentné strany živoria, alebo sa stali tovarom, rovnako ako športové kluby. To pre prípad, že by boli ešte použiteľné napríklad finančnou skupinou v niektorých budúcich voľbách.

