Škoda, že len "fikcia", vypočutý rozhovor. Nech bloger vyjadrí otcovi z vypočutého monológu moje uznanie.
Škoda, že len "fikcia", vypočutý rozhovor. Nech bloger vyjadrí otcovi z vypočutého monológu moje uznanie.
Vysockij bol básnik a spevák, ktorý dokázal osloviť generácie. Bol to aj veľmi charizmatický muž. Stále mám jeho platne a púšťam si ich v sviatočných chvíľach. Dobre, že si mi pripomenul...
Už nechcem o dôchodkoch nič počuť. Vláde: Keď sa nehanbíte, aspoň čušte.
Je to trochu inak. Heslo "láska" v slovníkoch, a konkrétne v Slovníku súčasného slovenského jazyka, má viacero významov. Prvý je taký všeobecný: kladný citový vzťah, vrelá náklonnosť k niekomu, niečomu. Sem patrí aj láska k vlasti. Doklady: materinská, rodičovská, synovská, bratská l.; l. k blížnemu kladný, vľúdny, žičlivý, obetavý ap. vzťah k ľuďom v kresť. chápaní; l. k vlasti, k umeniu; nažívať v l-e, pracovať s l-ou; expr. slepá, opičia l. nekritická, nekontrolovaná
Druhý význam možno vyjadriť dvoma slovami - pohlavná láska. V SSSJ je obšírnejší opis. A práve tento výklad pohoršil Luciu Satinskú, ktorú som nikdy nepovažovala za vedkyňu, tobôž nie za jazykovedkyňu. Skôr za povrchnú manipulátorku bez lásky k vlasti. Jediné, čo zvládala, bola organizačná práca. Veď po úprave, ktorú angažovane navrhla, sa nebude dať dobre odlíšiť prvý význam slova láska od druhého významu: cit aj tam, aj tam, a ktože je tá "určitá osoba"? Takto to môže byť aj dieťa! (Bolo to až doteraz moje heslo.)
To v decembri ten novembrový za október?
Keď už mudruješ, čítaj všetko. Pred odchodom z bytu údajne páchateľ namieril nabitú zbraň na rodičov, zamkol ich v izbe, odkiaľ sa nedalo telefonovať. Niekto mudroval, prečo nekričali z okna... Nevieme, na ktorom to bolo poschodí, a museli byť v riadnom šoku, vystresovaní, chudáci, aj zo synovho priznania, aj z hádky, aj z toho, že ich zamkol, že sú bez prístupu k mobilu, a najmä zo strachu, čo teraz bude... So synom, s nimi (páchateľ mal aj sestru)... Ty by si volal aj z okna, to určite. Tvoje deti musia mať z teba radosť.
A nezabránil mu v čine. Ani nezavolal policajtom, že sedí opitý s opitým otcom, ktorý šoféruje ako blázon...
V liste na rozlúčku, ktorý ukoristili a uverejnili hyeny z bulváru, sa vraj nachádza pasáž, kde sa mladý vrah vyznáva z citu k žene, ktorá o tom netuší... Postrelil aj servírku, ktorá ešte leží v nemocnici; do nôh.
Neviem, prečo novinári takto kúskujú a po kúskoch vnucujú absolútne nedoriešený prípad. Možno sa pravdu nikdy nedozvieme. Ale politici sa aj teraz správajú zväčša hanebne.
Netreba všetko označovať za nenávisť. Nenávisť je veľmi silný cit a je tu s nami na svete rovnako dlho ako láska. Ide o sestry, ktoré jedna bez druhej ani nemôžu byť. Obe treba často v sebe potláčať.
Teším sa s autorským kolektívom. Pripomínam, že najstaršia - a veľmi cenná - spoluautorka Slovníka slovenských nárečí má 82 rokov.
Som rada, že prispievaš do debaty.
"Otec za syna, syn za otca nezodpovedá," napísal ruský básnik. Za dospelého syna nie. Čo chcú znova vyrobiť otcoudanie a synoudanie ako v prípade Pavku Morozova? (Mládež, doštudovať si.) Toto je vyslovený pohon na nepriateľa. Vrah, nešťastný, poblúdený génius, zomrel a okrem vyšetrenia jeho smrti už nič netreba vyšetrovať.
Nedá sa vylúčiť ani to, že mladého vraha popravili...
Vo výsledku: mladý talentovaný zomrel bez súdu, starý skorumpovaný behal po slobode (zrejme vykĺzne aj z väzby) a nakoniec ani nebude potrestaný, pretože jeho hnusný čin prekvalifikovali na verejné ohrozenie, ktoré mu nedokážu.
Odporúčame