Tvoje "pozorovanie"? Tak kde, ako dlho, na akých súboroch si robil svoje "pozorovanie"?
Mám vyše 40 rokov klinickej praxe a tisícky operácií. Pomýlenie si strany som nemal česť zažiť. Je tam viacstupňová kontrola, čo sa mi nechce popisovať. Určite aj tento ortopéd mal "naservírované" nesprávne koleno, čo si má ako posledný osobne overiť. Akési "oholenie" nie je rozhodujúce. Aj keď...pri vedomí by pacient mal vedieť, že mu čosi čarujú s nesprávnym párovým orgánom.
Koleno je pripravené, vydezinfikované, prekryté, personál má určitú formáciu pre ľavé a inú pre pravé. Vrátane inštrumentov, upaženej správnej ruky na infúziu, atď. Tam bola séria chýb, podobne ako pri nešťastnom oku. Operatér ide bez rozmýšľania tam, kde to má prichystané. Akurát by sa mal ešte aj sám uistiť. Ale ak je anestéziológ za hlavou pacienta, anest. sestra z jednej strany...ide na opačnú (okrem toho je tam aj druhý operatér). Tam sú vinní všetci.

