ale no tak … snáď kapitalista strýčko Sam nebude trvať na nejakých tých zmluvách ,s ktorými si doteraz vždy spoľahlivo vytrel zadok, keď to bolo v jeho záujme ,či?
ale no tak … snáď kapitalista strýčko Sam nebude trvať na nejakých tých zmluvách ,s ktorými si doteraz vždy spoľahlivo vytrel zadok, keď to bolo v jeho záujme ,či?
Jaaj …keď ty si to celé nepochopila. Naša Veronika múdra by ti vysvetlila ako to je … ona uz nebude variť na zlom ruskom plyne ani praženicu. Aj radiátory si s radosťou priškrti . A potom jej pride Riško balónik vyšrobovať žiarovku a budú si svorne hovieť s hrejivým pocitom pri srdiečku , ako sme to zase raz tomu zlému Rusovi natreli
mmm... a to si ešte neuviedol, kolko ich udelilo take Poľsko. Čím to je, čím to je? Je to u nás take zle oproti susedom? Alebo sme zlí my Slováci? alebo ze by nejaký "vyšší princíp"... nie nejdem konšpirovať.
Údajná kríza? Nuž myslím, že naši zástupcovia priemyslu sa k tomu okamžitemu odstrihnutiu sa od surovín vyjadrili dosť zrozumiteľne a jasne. Za talianov sa vyjadrovať nebudem, ale nakoľko to s ich ekonomikou je tak ako je už pekne dlho (pametame si ako sme zachraňovali Grécko)... tak by som povedal ze nie kríza, ale rovno štátny bankrot. Na pomahani Ukrajine nič zlé nevidím... ale možno tu pomoc si predstavujem trocha inak ako posielanie munície a zbraní, ktorá v tom lepšom prípade skončí u domácich obyvateľov, ktori sa budú likvidovať v občianskej vojne (viem si živo predstaviť, ako by takéto rozdávanie zbraní vypadalo u nás) , v tom horsom, na čiernom trhu a v rukách rôznych islamských fanatikov, ktori nám ich s radosťou prídu vrátiť.
Rusko by určite vlastnili veľmi radi, ale to už by si potom do tej našej plynovej rúry mohol akurát fúkať
lebo predsa stojíme svorne a hrdo za Ukrajinou (ktorú už aj tak takmer celú "vlastnia" Číňania), ci?
Nuž aby si nebol ešte prekvapený... už niekoľko tankerov, ktoré sme mi hrdí Európania odmietli zobrať, schrastila India, ešte aj s peknou 50% zľavou. Nič to... my sme principiálni, my ruske suroviny nepotrebujeme a nieto ešte aby sme za ne platili.
odrazu im budú dobrí aj Saudi aj Iran, alebo aj s Madurom si budú chcieť tlapnúť... ale verím, že ich niekam pošlú po skúsenostiach z minulosti. Keď sa chcela Libia odtrhnúť od petrodolara, vyriešilo sa to preventívne likvidáciou Kadafiho a rozvratom celej krajiny. A podobný scenár je v hre aj teraz predpokladám. Ale Rusi sa nevzdaju tak easy, maximálne ich natlačite k Číne a k ostanym krajinám predstavujúcich tak 2/3 sveta, ktore nás gringov tak veľmi "milujú"... a potom ešte len bude veselo v tej našej únii
však platiť nemusíte, Rus zavrie kohútik a bude vymaľovane... good deal. Alebo snáď čakáte že zo solidarity a vďačnosti za vaše sankcie bude zadarmenko dodávať? Niekto si neuvedomil, kto tu ťahá za kratší koniec. Rusko Európu nejako velmi nepotrebuje, nie je na nás bytostne odkázané, opačne to ale neplatí. Tak by ste sa už konečne mohli zobudiť.
Povedal som si ,ze pozriem zo záznamu … či nebodaj neprekvapia. Neprekvapili! Keď som tam zazrel M’am kusnirovu a “mierotvorcu” Zelenskeho, mal som za 2 minúty dopozerane … ešte ze sa dá v archíve pretáčať. Uz len “masiarka Balkánu” mi tam chýbala.Vždy si poviem , ze hlbšie uz ta naša “verejnoprávna” klesnúť nemôže … zdá sa , ze pod vedením “národovca” Rezníka môže.
Srandista …Nemecko najväčším exportérom elektriny. Vážne? Asi preto zvažujú opatovne spustenie atomiek, či uhoľných elektrárni (čo samozrejme nebude vobec take “easy”), preto narýchlo rapídne posilňujú elektrické vedenia napr. do Česka. A tie uvádzané ceny za MWh naozaj neviem odkiaľ máš, ale su riadne mimo. Alternatívne, tzv obnoviteľné zdroje su aj napriek masívnym dotáciám stále jedny z najdrahších, v našich podmienkach kapacitne nedostatočne a v neposlednom rade nestále … vid.napr. problem s nemeckými “veternikmi” minulý rok
Radšej si šetri, aby si mal dosť “bezcenných ” papierikov, ked bude treba platiť za plyn, ropu, rudu , urán …:D alebo tych “cenných”, ktore si vypýtajú altruistickí saudi alebo priamo strýcko Sam:)
A to si pozeral cez Google Maps alebo ? Tak verím, ze si ich dobre spočítal všetky a nepochybne vieš , aj kam ktorá mieri ;)
naopak … veľmi funkčné. Zhodili Moskovsku burzu, panika , odsun “západných” spoločnosti z ruského trhu , výpredaj akcii … a než sa žraloci z wallstreet stihli spamätať , Rus pekne skúpil, získal kontrolu a ešte slušne zarobil. A rubeľ môže posilovať. Vivat kapitalizmus ;)
Nuž aký to paradox … keby sa tento “vojnový utečenec “ z Afganistanu vybral ešte nedavno severnejšie cez Bielorusko , narazil by na ostnatý plot a dve ozbrojené polske vojenské brigády s namierenymi. dnes, ako “ukrajinec” utekajuci pred “vojnou”, je v podstate v tom istom Poľsku\ teda vlastne v únii, vrátane privítania “chlebom a soľou“. Nechcem tu nikoho posudzovať ani moralizovať , ale vidí sa mi , ze naša slávna “principiálna a zásadová” EU si touto neskutočnou pretvárkou , kope svoj vlastný hrob.
A neskúsiš nám niečo napísať aj o “sociálnom štáte” na Ukrajine? Aky rozkvet tam dosiahli za posledné desaťročia? A kde skončili tie ťažké mld, ktoré tam roky valia US a EU? A kľudne môžeš dat aj porovnanie zárobkov “strednej triedy”, hlavne ale z toho nezabudni vyňať príjmy plynúce od takmer 30% obyvateľov žijúcich a pracujúcich v zahraničí. Bude to iste krajina blahobytu, keď vyše štvrtina ľudí odišla do cudziny (najmä do EU a do Ruska ). Ci aj v tom ma azda prsty pán vsehomíra Putin?
A Zelensky môže snáď povedať ukrajincom o vojne pravdu ? Ze nič z toho , čo vo voľbách sľuboval nesplnil , a zaradil sa tak k svojim neslávnym predchodcom ? Ze plniac záujmy svojich “sponzorov” pokračoval v politike podoprovania nenávisti a občianskej vojny vo vlastnej krajine až to dotiahol k otvorenému vojenskému konfliktu ? Ze si uz v podstate zachraňuje vlastný zadok a miesto snahy o prímerie burcuje ešte nejakých fanatikov do vojny a snaží sa do toho vtiahnut este aj Európu?
Ukrajina bola neutrálna … s 200 tis cvičenou armádou , s niekoľkými polovojenskými skupinami mimo armádneho velenia , so zbraňami z Ruska a z celého sveta , zo 6% HDP výdavkami na armádu, s rozostavanými us základňami a desiatkami labákmi “špeciálneho určenia”. Nuž fakt “neutrálny” štát na pohľadanie.
Tretina Ukrajincov bola vo svete uz dávno (paradoxne pri tak prosperujúcej a zreformovanej krajine pripravenej na okamžitý vstup do EU však?) Najviac v Rusku a veľa aj v EU a dalších krajinach. Teraz len další využívajú možnosť v podstate jednoduchého úniku a berú si svojich príbuzných …
Ani Čína ,ani India , ani Brazília , ani Argentína … ani väčšina dalších. Takze ďaleko viac , ako polovica sveta .
Odporúčame