Lukasenko vidi stale sa opakujuci scenar, kedy Rusko vyvola narodnostne nepokoje v susednej krajine za ucelom ziskania kontroly uzemi a destabilizacie krajiny. Kedze v mnohych susednych krajinach je silna ruska mensina , Rusko toto vyuziva vo svoj prospech na postupne odtrhavanie uzemi z byvalych sovietskych republik. Tuna vidime predvidavost baltickych krajin , ktore si toto uvedomili dlho predtym a pochopili , ze jedine vstup do NATO a EU je zarukou, ze ich krajiny nebudu rozpolcovane a destabilizovane Ruskom v momente ked sa Rusko zotavi z upadku po rozpade ZSSR. To co sa dialo v Gruzinsku, Moldavii a teraz na Ukrajine plne potvrdzuje ich obavy a chapanie ruskej zahranicnej politiky voci ich susedom.
Lukasenko si uvedomuje , ze Rusko nie je dobry sused , ale tiez , ze je to prave vztah s Ruskom , ktory ho stale udrzuje pri moci, hoci ako sa zda strach z Ruska a jeho agresivity zacina prevladat.


