Uplatnili sa v celom svete - niekto ako vedec, niekto ako dobrý umývač riadu, pokiaľ sa im podarilo komunistom ufujazdiť.
Uplatnili sa v celom svete - niekto ako vedec, niekto ako dobrý umývač riadu, pokiaľ sa im podarilo komunistom ufujazdiť.
Skús pozrieť ten zákon 282/2015. Kto sa začne usilovať vydierať štát má smolu. Prebehne vyvlastňovacie konanie, ak nie je zhoda na cene, nastúpi znalec a toľko je majiteľovi vyplatené. A že náš štát je štedrý o tom niet pochýb. Viď koľko vyplatili majiteľom pozemkov pre LandRover-Jaguár. Kto je nenažraný a vykupuje pozemky, lebo má informácie... To myslíš Bélu Bugára, predsedu jednej z koaličných strán? On chcel predsa len vlastniť kvalitnú ornú pôdu a čo čert nechcel, zrovna tade naplánovali tú rýchlostnú cestu, tak nechtiac si strčil do vrecka pol milióna na úkor svojho strýka.
Ideš mimo problém. Zákon 282/2015 o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb platí už od 22.9.2015. Keďže niekto si dal poriadne načas a do termínu zahájenia výstavbu nestihne prebehnúť vyvlastňovacie konanie v zmysle uvedeného zákona, prijali tento paškvil. Pekný návod ako sa vysporiadať s nepružnosťou, pomalosťou a lenivosťou kompetentných. Požehnať jej zákonom.
Tamojšiemu manažmentu nemožno uprieť, že čaká so založenými rukami a nepozerá do budúcna. Už bolo dostatočne medializované, že idú postupne aj smerom k agrosektoru, čo je myslím si veľmi prezieravý krok vzhľadom k prognózam o budúcnosti tohto odvetvia.Prečo by inak Číňania, Holanďania, Dáni, Rakúšania či najnovšie Izraelci skupovali na Slovensku pôdu a vláda musela zasiahnuť ústavným zákonom ? Možno baníci nezostanú len pri paradajkách a rybách.
To dobrému birmovanému kresťanovi, horlivému zväzákovi, aktívnemu komunistovi a podplukovníkovi armády členského štátu NATO budeš zbytočne niečo vysvetľovať o morálke.
Záhradníci by mali pozorne počúvať, ako cap radí ako najlepšie ohradiť kapustné pole.
Toto je príliš priehľadné. Ersékovi to nariadil jeho šéf Béla Oyepstrýka, známi kšeftár s pozemkami - tentoraz cez nastrčených vlastníkov. Samozrejme, že budú súdne spory, možno to zájde až na medzinárodný súd pre ľudské práva a samozrejme, že štát to prehrá. A kšeftár s pozemkami vysúdi od štátu milióny. Nech potom Oyepstrýkovi platia poslanci, ktorí hlasovali "za" zo svojho.
V tomto štáte sa kradne ako v nejakom balkánskom rómskom tábore.
Ústavný súd je len verným obrazom ubiedeného stavu celej slovenskej justície.
Agromechatronici motyku videli možno u starej mamy v komore. Agromechatronik je vodič aj servismen poĺnoobrábacích strojov v jednom. Po starom traktorista.
Volaj to pozemkové spoločenstvá alebo RPD - roľnícke podielové družstva. Alebo nejakej agrofarme pôdu jednoducho prenajmeš za 30 euro/hektár ročne.Keď nechceš hospodáriť, predaj pôdu Rakušanovi alebo Dánovi za 3000 eur/hektár. A nájom za 100 rokov máš hneď na dlaň.
Nič dopestované na holandskej pôde nejedz ! Ani oni to nejedia. Ich pôda je samá chémia.Majú výnimky na množstvo použitej chémie. Jedia potraviny vyrobené z dovezených komodít. To, čo vyrobia z domácej produkcie, exportujú. My vyvážame kvalitné poľnohospodárske produkty a dovážame svinstvo.Vykašľali sme sa na spracovateľský priemysel.
Za 20-30 rokov bude celosvetová potreba potravín o 70% vyššia ako dnes a produkčná schopnosť pôdy dramaticky nižšia v dôsledku klimatických zmien, vyčerpania, degradácie v dôsledku prehnojovania priem. hnojivami ale aj poklesu jej výmery v dôsledku zástavby. Čiže dramaticky stúpnu ceny. Potravín a samozrejme aj pôdy. Potom nebudú poľnohospodári zarábať polovicu z toho čo montážnik v automobilke. A kto bude vlastniť veľa pôdy, bude king. Preto aj Ficova vláda zakázala zákonom 140/2014 svojim občanom pôdu nakupovať, resp. predávať a Ústavný súd "nevie" rozhodnúť, či protiústavne už 3 roky.
Samozrejme, že sme nemali a ani nemohli mať. Hovorí ti niečo pojem priemerná dĺžka života ? Tá bola v r.1800 38 rokov, v r.1900 43 rokov a v r.1998 76 rokov. Takže v 19.storočí sa fyzicky zodrať nestíhali. Poväčšinou umierali z nášho pohľadu na banálne choroby o ktorých nič nevedeli. Napr. stačilo sa porezať znečisteným nožom.
No lenže Čína bude mať cca v roku 2030-2035 150-180 miliónov invalidov neschopných vykonávať akúkoľvek činnosť. To sú tie dnešné dievčatá a ženy, ktoré drú 12-14 hodín denne za výrobnými pásmi a odchádza im pohybové ústrojenstvo. Ďaľšie milióny majú už teraz veľké problémy s respiračnými chorobami. Vzduch vo veľkých priemyselných aglomeráciách je skrátka otrávený. Žiarivá budúcnosť Číny ? Skôr tatranských pľúcnych sanatórií.
Dnes nemôžeš zamestnať na farme 300 ľudí ako kedysi v JRD a vyprodukovať toľko ako jeden farmár s manželkou a dvomi synmi niekde v Kanade.
Poliaci sa s tým vedia vyrovnať a my nie ? V Holandsku, Francúzku, Belgicku rúbu sady, pretože nedokážu konkurovať lacnému poľskému ovociu. V Poľsku ale byrokracia štátneho aparátu keď nepomôže, tak aspoň nezdržuje a neškodí. V SR je to kapitola sama o sebe. Akoby mali heslo ZNECHUTIŤ A ODRADIŤ !
Družstvá boli plné hospodárskych zvierat a v pred mäsiarstvami rady ako na múmiu Lenina. Kde to mäso teda končilo ? No asi to pohltali tí sovieti. Chlapi všetci v uniformách a ženy na poliach nestíhali, nevládali.
No asi budeme musieť zlepšiť podnikateľské prostredie v agrorezorte.
A za čo ? Za rovnako kvalitné potraviny musíme predsa zaplatiť viac ako v okolitých štátoch kvôli neúmerne vysokej DPH na potraviny. DPH v Rakúsku 10%, na Slovensku 20% (mohlo byť 19%, Smer zamietol).
Odporúčame