Nielen futbal. Chceme byt s takouto krajinou v EU?
A nasi politici ich tu pustili do nasich elektrarni, ked im ich cast predali !
Nielen futbal. Chceme byt s takouto krajinou v EU?
A nasi politici ich tu pustili do nasich elektrarni, ked im ich cast predali !
Teda presnejsie chcu doplacat pre priemernu domacnost 503 x 0.80 = 402,40€ ?
Matovič mozno berie cenu odtialto : https://pxe.cz/cs/ V grafe Nejbližší roční kontrakt CZ sa k SK dostanete kliknutim na SK.
Nie je to stopa odkial nasi nakupcovia kupuju elektrinu?
UK Electricity Spot Prices (GBP/MWh) 241.76
Germany Electricity Spot Prices (EUR/MWh) 101.06
France Electricity Spot Prices (EUR/MWh) 502.95
Spain Electricity Spot Prices (EUR/MWh) 110.96
Italy Electricity Spot Prices (EUR/MWh) 135.43
Uz som si myslel,ze dobre evidujem TTF ceny ako tie za predaje v buducnosti. Teraz tu zase som marazil,ze oni ich volaju spotove ceny.
Tie ceny elektriny uvadzane na tejto burze sa pre 5 krajin neuveritelne lisia,rozdiely su obrovske. To sa berie ako normalne? Pritom sa rozprava o jednotnom predajnom trhu v Europe.
Matovic v poslednom rozhovore na TA3 uvadza cenu pre slovenske (statne?) nakupy 400 €/MWh a obhajuje i propaguje nim urceny strop 199€/MWh pre vnutrostatnu cenu. 80% nad tento strop rozhodli odberatelom preplacat.Uvadza sa 2,5MWh priemerna rocna spotreba pre domacnost? Teda 400 x 2,5 = 1000€. 199€/MWh x 2,5MWh = 497€. Cize chcu doplacat domacnostiam 503€ rocne? Pan Sefčovič však nakupi za 101.06€MWh, netreba nic doplacat?!
Je to podozrive, ze o temy enegetiky ma v dnesnej kritickej dobe zaujem tak malo citatelov. Tu trochu diskusiu naplnil
fingovane jeden diskuter.
Mimochodom to posledne verejne zhromazdenie v Kosiciach malo jednu z hlavnych tem machinacie okolo zasobovania energiami. Vyznelo to tam tak, ze nas Slovakov riadne zdieraju ti angazovani v obchodoch s plynom, ropou a elektrinou. Panovi Baranekovi patri verejne podakovanie. Video sa da najst na youtube.
Nie je to tak ani tak. O Gluškovovi ste počuli alebo čitali?
Odkaz k tym spotovym cenam : https://www.eex.com/en/market-data/natural-g…
Ceny su v €/MWh. Pozrite si aj ceny v inych datumoch , je tam roletka pre ich prepinanie , napr. v deň 2022-10-21 .
Na TTF holandskej burze vsak finacne hry (futures) su opat o cenach nad 110€/MWh.
ktore su uz v podstate akoby nie na trhu komodit, teda konkretne s plynom, ale vlastne na finacnom trhu ked sa nepredava fyzicky plyn, ale jeho zmluvnymi čachrami vytvarana financna hodnota, hovori sa aj o"papierovom" plyne, utvrdzuje nas to iste mnohych, ze ide o kapitalistickym politickym systemom vytvoreny nastroj na legalizovane hospodarske podvody. Hospodarska kriminalita sluziaca nielen priamo zucastnenym maklerskym spolocnostiam a ich sluzby vyuzivajucim vlastnikom velkeho kapitalu, bankarom, bankam na tunelovanie cez ziskuchtivo vykonavane financne machinacie s cenami plynu, ale aj ako zivna poda pre politikov ako nepriamo cez taketo falosne, co sa tyka cien v podstate fingovane obchody s neopodstatnenymi cenami, naplňat navymyslane rozne fondy cez pridruzene dane. Potom cez fondy poskytovat a prezentovat lubivu politiku, socialnu, ekologicku.
Mozno ani to nie je nahoda, ze pan Sefčovič je postrceny do pozicie, ked ma ukazovat akoze dobre umysly realizaciou takychto obchodov.
Urcite mnohi sledujeme dianie v Europe, aj vo svete, okolo nedostatku plynu. Sledujeme obchodne toky, ceny spotove aj tie buduce (futures) na burzach.Tiez si uvedomujeme, ze ceny zemneho plynu nenormalne narastli iba v poslednych necelych dvoch rokoch. Pricin tohoto narastu je niekolko. Falosne informacie o preruseni dodavok z Ruska a z toho udajne vyplyvajuceho nedostatku plynu, hrozby, ze s vojnou na Ukrajine sa dodavky prerusia uplne navzdy aj preto, aby Rusko nemalo peniaze na vojnu, nedostatocne vybudovane, s malou kapacitou, nahradne plynovodne cesty, nedostatocne kapacity terminalov pre skvapalneny plyn, jeho nedostatok pre obmedzene kapacity skvapalnovania a dopravy tankermi, obmedzene tazobne kapacity v Norsku, UK, Grecku ..., nedostatocna kapacita plynovodov z Norska, z Grecka ,.... Kedze vsak spotove ceny, teda aktualne ceny priamo od dodavatelov sa pomerne rychlo po tej propagandou vytvorenej ponuke vratili na povodne hodnoty a do extremnych vysok narastli iba ceny,
To su z Vasej strany take vymysly, demagogie. Ze to ako to riadia USA a EU nie jeobjektivne a spravodlive z ich strany je pravda, ale ta dnesna situacia na trhu s energiami vyvstala z chaosu, nie z diktatu. Ukazalo sa, ze volna ruka trhu ak je nevolna, manipulovana chaotickymi pakami, silami alebo ako to inac vseobecne pomenovat, dava sice politikom velke moznosti tento trh zneuzivat, ale pri stalom ich zotrvavani pri mystickej ochrane takehoto trhu, dochadza k jeho zneuzivaniu velkokapitalom a tym k zbedacovaniu, ako uz môžme pozorovať, prevažujúcej masy ľudstva.
V tomto malo byt uz davno jasne, ze svetove bohatstvo nepatri ziadnej krajine, patri celemu ludstvu.
CEZ sa angažovala aj v integracii pri vytvarani VSE Holding (VSE je Vychodoslovenska energetika). Protimonopolnemu uradu, slovenskemu, to udajne neprekazalo. Okolo Slovenskych elektrarni a vyzera, ze aj okolo ČEZ, je tolko nejasnych vlastnickych a z toho vyplyvajucich pre verejnost neznamych riadiacich struktur, ze to je az neuveritelne. Nasim narodohospodarom to nevadi? V tejto situacii s cenami energii to bude urcite vadit vsetkym odberatelom, a to uz v kratkom casy, pocnuc velkoodberatelmi a konciac chudobou postihnutymi stotisicami domacnosti.
Čo si môže človek myslieť o takýchto novinách?
Jeden deň je v nich článok s nadpisom
LNG tankery sa míňajú a nemusia Európe stačiť. Šejkovia z OPECu zásadne znížili ťažbu ropy
25.10.2022 13:29
a na druhý deň uverejnia iný článok
LNG tankerov pri brehoch je čoraz viac, Európa plyn nemá kde dávať. Ceny sa prepadli do mínusu
VIDEO 26.10.2022 11:48
Tak ta velni dlha debata sa velmi politikov nedotykala. Ale bolo pocut skutocne velke mnozstvo aj dost odlidnych nazorov, co je pozitivne, mame zatial este stale dost otvorenu spolocnost.
Jedna vec sa vsak tam pocut nedala. Nikto sa nevyjadroval k deformaciam financnych trhov ked v burzovych obchodoch tym, ze sa obchoduje s velkymi casovymi posunmi skutocne realizovanych obchodov. Za ponukane a prijimane ceny voci sucasnym burzovym akciam ponuk a dopytov dennodene na burzach, dokonca casto pri komoditach ako su dnesne aktualne velmi intenzivne obchody s energiami, dochadza k obchodom s este nevyrobenymi produktami, Tie obchody s takto zastupenymi obchodmi pri spotovych cenach sa tymto procesom dlhodobeho predaja derivatov, su nastrojom pre politikov spriaznenych s velkokapitalom (bankarmi, miliardarmi) na systematicke vyciciavanie v hromadnom meritku od tej vacsiny pracujucich.
Vsakze, ze ani tato tema ci kapitola vzdelavania by nemala chybat v osnovach pre financne vzdelavanie.
Zrejme som si tu Vasu ironiu neuvedomil.
Na druhej strane je skutocne stale hmla u nasincov, vcitane samozrejme mna, ako to nase URSO vyhodnocuje tu burzu a podla toho robi rozhodnutia.
Pozrime si z ich stranok https://www.urso.gov.sk/data/att/a08/2150.bb… ako sa oni snazia obycajnemu cloveku zrozumitelnejsie zdovodnit ako vyhodnocuju vyvoj burzovej ceny plynu.
Pisu tam " Graf hovorí o vývoji cien plynu THE (Trading Hub Europe) pre zraniteľných odberateľov na obdobie roku t podľa údajov zverejnených burzou EEX (European Energy Exchange) na jej
webovom sídle https://www.powernext.com/futures-market-data , v časti All contracts,
Settlement prices on Seasons and Calendars a modeluje informatívny vývoj ceny plynu
produktu THE Calendar+1 v priebehu obdobia 2021-2022, ktorý ovplyvní určenie
regulovaných cien plynu pre rok 2023." Tam odkazovana web stranka burzy, jej obsah, je uz pre jednoducheho cloveka džungľa a potreboval by na jej vstrebanie najprv skolenie.
Mate k tomu co tvrdite, ze dnes prebehli miliony BURZOVYCH obchodov za ceny, ktore burzove web stranky nevykazuju, nejake dôkazne informacie. Prosim dajte nam na ne odkaz.
To koho volate tymi odbornikmi? Nakupcov alebo hracov na burzach?
Uz v prvom prispevku ste mohli dat odkaz na tie informacie z EnergiePortal
Pisete "Skúsenému nákupcovi sa nemôže stať, že nevybaví k pristaveniu potrebné množstvo LNG v čase s prihliadnutím na možné skladovacie rezervy a aktuálne počasie." Ste si isty, ze ti, ktorych prenajate tankery cakaju v rade na terminaly, su skutocne skuseni nakupcovia? Lebo na Spanielskom pobrezi to boli opacne taki, ktori vybavili pristavenie tankerov ale nemali miesto pre ne pri terminaloch v case ich prichodu a mozno ani volne kapacity pre splynovanie na tych terminaloch a nasledne ukladanie plynu do zasobnikov. Myslim si, ze tu v tychto kritickych casoch treba byt konkretnejsi pri takejto kritike.
Ked prisla takato sprava v rozhorceni som kdesi pisal, ze za socializmu v jeho rezime fungovania by sa toto nestalo. Tu sa v tomto chaose stale omiela, ze trh vsetko vyriesi. Tu Vami spominanu Madam by tieto podrobnosti nemuseli zaujimat, ak by tento rucajuci sa rezim fungoval. Ale stale sa neuvazuje o tretej alternativnej ceste medzi kapitalizmom a socializmom.
Ťažko to posudzovať, Karol Galek napriklad naznacil optimizmus, ktoreho obsah sa priblizoval k dnes sa rysujucej situacii. Pan Tylecek bol tiez vcelku naklonemy optimizmu. Pan Peksa zase inklinuje k Geen Dealu a to je tiez optisticke.
Ak cela Europa to bude vytrvalo sledovat, predaje a nakupy, tak ako v tych dvoch mesiacoch, odkedy ste urobili tuto besedue :-), tak tie ceny energii pojdu dole.
Odporúčame