oprava: o takej polovičke
Za socíku som tam nejaký čas žila a o takej "povovičke národa som NIKDY NEPOČULA! V našom okresnom meste bolo vtedy dosť pracovných príležitostí a ľudia dochádzali autobusmi max tak DO 30 Km do práce. Boli SLOBODÁRKY, nie "ubytovne", kde žila mládež normálne akoby trvalo, aj keď sa na niektoré víkendy vracala domov do rodičovského. Z Kysúc a Oravy polovica národa nepochádzala, na východe bolo práce dosť, Košice boli druhým centrom priemyslu po Ba.
????? "Pôvodne išlo o to ,aké autá prevažujú v USA.Ja tvrdím,že pikapy a suv.Videl som to aj vo veľkých mestách aj mimo.Ty tvrdíš,že malé japonské..." ?????
NIKDE TO NETVRDÍM!
Napísala som, že malé japonské - V POROVNANI s AMERICKYMI HEBEDAMI tej doby - v časoch prvej naftovej krízy, nie "malé" v zmysle "s malou kubatúrou"!
Čiže tie "neamerické" autá, to zahrňuje samozrejme aj SUV, aj OFFROAD, aj jap. picapy a pod...
Čo si videl je jedna vec, štatistika ukazuje realitu
Tu máš napr. jeden známy prípad: https://www.pametnaroda.cz/sk/berky-albin-20…
Že mu pri prijímačkách na VŠMU, kde je obrovská konkurencia, povedali, že ho neberú, lebo je na čiernej listine - to bude výmysel.
Neviem, koľko bolo takých ako ja, ale obyčajne išlo o ľudí s príbuznými vonku, ktorí mohli byť oporou, pomôcť pri usadení sa tam.
tie posledné riadky doplním - za rovnakých podmienok ako občania daného štátu
????? Žiadnu povinnosť verejne informovať nemám a necítim.
Či mi tu niektorý spoludiskutujúci verí, alebo nie, to je čiste jeho vec, mňa sa to predsa vôbec netýka. Nemám potrebu ani úmysel zverejňovať o sebe nič viac, ako sama uznám za vhodné.
Socializmus fungoval presne podľa zákonov. Ak si ako občan poznal tie, ktoré si potreboval a argumentoval nimi - samozrejme vytlačenými, v rukách, NIKTO ti nebránil realizovať svoje práva, zaručené zákonmi.
Murár je dnes na Slovensku veľký pán, podstatne vzácnejší, než nejaká audina, či bavorák... :)))
Za socíku fungovala hromadná doprava a ľudia pracovali väčšinou tam, kde mali stále bydlisko, auto nebola nevyhnutná pomôcka na to, aby človek mohol dôjsť do práce, do školy... Dnes sa u nás na dedine, kde nie je ani predajňa potravín, bez auta absolútne nezaobídem. Rovnako by som nemohla chodiť dieťaťu naproti - pričom rodičia detí v danej ZŠ sú povinní si deti vyzdvihovať.
V Bratislave je človeku auto dosť na figu, keď pacuje normálne v meste, nakoľko ho väčšinou nemá kam zaparkovať...
SAMOZREJME, že to nie sú slovenské autá! Prečo by boli???
Neamerické autá, vyrobené v USA, sú stále neamerické autá... Hádam nechceš povedať, že Toyota, čo jazdí v USA je americká a tá, ktorá vyrába napr. v Kolíne, tá zase česká??? :)))
Keď si Japonec kúpi audinu, vyrobenú na Slovensku, tak určite nie preto, že chce mať slovenské auto... :)
možno máš pravdu v "najpredávanejších", ale tu si pozri štatistiku z roku 2019 - ktorý výrobca drží aký podiel na US auto-trhu:
GM 16,9%, Ford 14,1%, FCA/Chrysler 13% - čiže US výrobcovia cca. 44%
Naproti tomu Toyota 14%, Honda 9,5%, Nissan-Mitsubishi 8,6%, Subaru 4,1% - čiže jap. cca. 36,2%
Hyundai-Kia 7,8%, VW 3,8%
Takže podiel neamerických áut na US TRHu je vyšší, než amerických, 47,8%...
"zakapalo, jaro, v tom zmysle, že USA PRESTALA BYŤ svetovou automobilovou veľmocou. Pozri si štatistiky o tom, aký podiel zaberá na trhu USA domáca produkcia - možno Ťa to prekvapí. Veľké americké autá vytlačili z trhu po naftovej kríze japonské autíčka s malou spotrebou, čo vyústilo medzi USA a JAPONSKOM do obchodnej vojny, DO ZAKAZU DOVOZU JAPONSKYCH AUT za REAGANA na takmer jeden celý rok - SANKCIE NA JAPONSKO... Japonsko muselo potom vyrábať autá na americký trh povinne v USA
" nepáči sa mi, že tvrdíš, že azylanti "TUZILI" po novom občianstve... " Z čoho si nadobudol takýto dojem? Nikde to netvrdím, ani si to nemyslím. Samozrejme by si takmer každý zachoval občianstvo, ak by to bolo možné. Toto možné nebolo ani zo strany PRIJIMACIEHO ŠTATU. Veď Nemecko udelovalo občianstvo ešte tuším začiatkom 90-tych rokov tradične - LEN PO "krvi" a dvojité občianstvo takmer žiadny štát nepovoľoval. Kto sa rozhodol z ČSSR emigrovať, musel vedieť, že tým sa vzdáva svojho pôbodného občianstva.
- ako píšeš - z praktických dôvodov sa museli uchádzať o iné...
Platnosť pasu Ti samozrejme predĺži každé veľvyslanectvo, či konzulát SR kdekoľvek na svete, však aj na to tam sú. Akurát to trvá dlhšie, v Jap. cca. 4 mesiace a vyjde to drahšie...
- je pochopitešné, že si dali občianstvo.... tu asi nechápeš celú problematiku v jej komplexnosti - občianstvo potrebovali nielen na to, aby mali pas a cestovali, ale kvôli právu chodiť do škôl, zdravot. poisteniu, soc. benefitom a pod.
O.K., s tým môžem súhlasiť. Ale vyspelejšie krajiny Západu boli také už dlhé stá-, či minimálne desaťročia - od kolonialistických výbojov, obchodu s otrokmi, cez priemyselnú revolúciu a pod., iste sa aj preto tak veľmi líši priemerný vek dožitia napr. v 1930.
Priemerná dĺžka života ma nijako mimoriadne nezaujíma, reagujem len na DEMAGÓGIU nicku mcc, ktorý interpretuje fakty (ako pri každej téme) tak, aby poslúžili na propagandu proti socíku. V každom prípade - v dôsledku "Pražskej jari", ako sa tieto udalosti nazývajú v zahraničí, opustilo Československo minimálne 75 000 osôb, z ktorých väčšinu tvorila slobodná mládež, mladé rodiny s deťmi, či osoby v produktívnom veku väčšinou do veku 50 rokov. Tento úbytok sa iste prejavil aj na priemernom veku dožitia. Krízové spoloč. situácie, ako bol rok 68 a následná normalizácia logicky a samozrejme prinášajú jednotlivcom stresy a tie sa zákonite prejavujú na zdraví obyvateľov napr. o.i. závislosťami a pod.
+++++++++++++++++ na tom má zásluhu Vašek Lahvů, však hneď na začiatku svojho panovania vymenil papalášske vozidlá pre svoju vládu za bavoráky... Tým zabil prvý klinec do rakvy československého automobilového priemyslu, on je jeho skutočný hrobár
+++++
neviem, ako je to na Slovensku, ale napr. v USA je bežný 150-250 NÁSOBOK vo veľkých firmách
+++++++
"...bratrancovi,ktorý bol vtedy u nás na návšteve z USA,mávol rukou a povedal,že on má doma väčšie a lepšie.."
americké boli veľké! :)))) Však práve na tú svoju veľkosť (a sportrebu) zakapali po naftovej kríze v 73... :))))
:)))))))))))))))))))))))))))) akýsi necas rozhodol, že v Číne bola v apríli druhá vlna! Len to zabudol povedať Číne a tá o tom stále nič nevie! :)))))))))))))))))))))
Lockdown malo CELE SLOVENSKO! V Číne len niektoré mestá a JEDNA prefektúra... Zatvorené telovcične a kúpaliská v Pekingu? A ešte povedz, na AKO DLHO!
U nás sme mali zatvorené do prvej dekády júna...