hovoríš o Šajgalíkovi?
neviem prečo naši pismáci aj historici zanovito a tvrdohlavo "zabúdajú" na kronikára Aventinus, ktorý spomína (a uvádza zdroj, z ktorého čerpal), že v r. 805 nechal knieža Vratislav vystavať na vrchu hrad, ktorý sa pomenoval podľa neho "vratislavasburgium" (alebo wratisslaburgium" - úresné znenie sa určite dá na nete nájsť). A za Rímskej ríše mali na hradnom kopci garnizónu rímski vojaci menom Pisonium. História Bratislavského hradu je najmenej o 100 rokov staršia, ako sa uvádza v článku.
takto sú chápané národy v anglofónnych krajinách ešte aj dnes. A tiež inde, napr. vo Francúzsku - na jednej výstave vo Villeneuve sa mi prihovoril Vietnamec po rusky(!), keď nás počul s kolegom rozprávať (v čase, ke´d sme my opustili vyučovanie ruštiny, vo Francúzsku a v Nemecku ju začali vyučovať, aby mohli lepšie komunikovať na trhoch, ktoré sme dobrovoľne a naivne vypratali). Keď som sa ho spýtal, či je Vietnamec, tak sa viditeľne urazil a ohradil sa, že je Francúz. Hm.
A toto ale ČSR nevedela podchytiť - preto je veľa ľudí s priezviskami ako Sipiczky, Perneczky, Vanyo, Lacko (t.j. slovenské mená s maďarským prepisom) a pod., ktorí sa cítia byť Maďarmi, ale ak by sa išlo hlbšie do histórie boli by prekvapení. Okrem toho - maďarské úrady pomaďarčovali mená zadarmo a nasilu. Niekedy len meno preložili a tak zo Straku je dnes Szarka, z Pravdu je Igaz, zo Zvonára je Harangozó - a pritom nevedia maďarsky ani ceknúť. Keď sa chcel Slovák vrátiť za ČSR k pôvodnému priezvisku, úrady od neho žiadali za úradný úkon 240 Kčs. 80 Kčs stál vtedy oblek šitý na mieru. Niektoré veci boli v 1. ČSR proste postavené na hlavu, vrátane demontáže a odvozu slovenských fabrík do Čiech. Veď v prvom desaťročí existencie ČSR sa do zahraničia vysťahovalo viac ľudí, ako za predošlých 30 rokov (cca 250 000), a to nerátam tých horeuvádzaných 200000 úradníkov, učiteľov a pod., ktorí nemali šancu sa v štátnej správe zamestnať.
Taktiež bolo slovensklým vzdelancom upierané zamestnanie aj pod zámienkou, že majú maďarské školy (a iné stredné a vyššie školstvo, ako s vyučovacím jazykom maďarským, na Slovensku pred r. 1918 nebolo, vďaka bláznom ako Kálmán Tisza, Áponyi, Teleki, a pod.). Po vzniku ŠR zo Slovenska odišlo do 200000 ľudí - ale medzi nimi neboli len prisťahovalci z Alvidéka pôsobiaci v štátnej správe, ktorí prirodzene, že sa báli zotrvať, ale aj Slováci, ktorí nemali šancu sa zamestnať a samozrejme aj takí, čo mali slovenský pôvod ale mysleli, že je to len dočasné. V čase vzniku ČSR bola na juhu paradozná situácia - stará generácia vedela lepšie po slovensky ako po maďarsky, stredná a mladšia generácia - pretože "óvoda" (škôlka) bola povinná a na ZŠ sa vyučovalo len maďarsky už často lepšie rozprávala po maďarsky, ako rodným jazykom.
kvalifikovaných ľudí bolo dosť, ale bola neistota, až prakticky do r. 1922 nmeboli južné hranice zabezpečené a propaganda tiež spravila svoje. Ak človek nemal istotu, že aj o rok bude ČSR existovať, tak sa moc vyskakovať nesnažil. - to na jednej strane. Na strane druhej Slováci (aj Maďari a Rusíni) mali zakázané pracovať v štátnej správe a štátnych podnikoch, pretože na tieto pracovné miesta sa vzťahovala doživotná penzia po skončení služobného pomeru.
Pokiaľ viem tak staviate sochy obervrahovi a intrigánopvi Benešovi a pomenúvate po ňom ulice a školy. Okrem vraždy Štefánika má na svedomí aj zavlečenie cca 69000 Slovákov do stalinských gulagov v r.1945-47, z ktorých sa vrátilo cca 9000. Za Tisa bolo vyvezených 35000 občanov SR židovského pôvodu, ale to bola najmä Tukova robota a pokiaľ viem Tiso transporty v októbri 1942 zastavil, keď sa doniesli správy, ako sa so Židmi nakladá. Nie 67 tisíc, ako sa zvykne tvrdiť - ten zvyšok bol totiž odvlečený z území okupovaných Horthyovským Maďarskom. Mimochodom Tiso jednal pod nátlakom, špinavý vrah Beneš zo svojej špinavej márnomyseľnosti a pomstychtivosti, pretože Tiso ukázal sto krát viac odvahy, ako ten váš hajzel. Takže pozri sa najprv do zrkadla až potom prskaj na iných, mčč.
Čo keby ste postavili aj sochu tomu vášmu kozooplodňovačovi, čo tak Morávákov nedávno preslávil?
Odporúčame