Obávam sa, že som sa pýtal na niečo iné.
A hneď v piatok uvidíme, aké sankcie dostane Slovensko za tento rozpočet v Bruseli, nakoľko vysoko prevyšuje hodnoty, ku ktorým sme sa zaviazali podľa maastrichtskej zmluvy. Ďalšie sankcie vyplynú po schválení dlhovej brzdy, takže budú musieť byť prijaté ďalšie opatrenia - novej vláde v roku 2012 niet čo závidieť.
Milan, si si istý? Aj ja som sa pamätal, že diktatúru proletariátu dodal Lenin, nakoľko socialistická revolúcia zvíťazila iba v jednej krajine... Mím Manifest z roku 1882 v českom preklade naskenovaný vo formáte *.pbd a dal som mu hľadať slovný základ "diktat" alebo "diktát", program nenašiel ani jeden.
Teoretický základ marxizmu od čias vydania Komunistického manifestu a Kapitálu v druhej polovici 19. storočia už značne zastaral, a aj keď sa ho snažíš očistiť o časti pridané Leninom (mimochodom, našiel si iba jednu - o nutnosti diktatúry proletariátu, je ich však viac), nemá už ani zďaleka toľko príťažlivosti, ako to bolo pred sto rokmi, napríklad téza o tom, že hybnou silou spoločnosti je organizovaná robotnícka trieda, neznie príliš vierohodne. Robotník dnes ani zďaleka nie je najdôležitejší článok výrobného procesu, napríklad výrobcovia automobilov uvádzajú, že neskúseného nováčika sú schopní zaučiť do ovládania výrobných automatov za dva, maximálne tri týždne, a tak je úplné presťahovanie výrobnej základne a príprava výroby na druhom konci sveta otázka niekoľkých mesiacov.
Keď sa pred našim vstupom do EU zmenila tzv. maastrichtská zmluva na lisabonskú, musel byť súhlas potvrdený referendami vo všetkých členských krajinách EU. Nie je teda samozrejmé, nakoľko sa pri zmene základnej zmluvy znova presunie časť suverenity do Bruselu, že sa celý cyklus referend musí zopakovať?
Nie vždy súhlasím s tvojimi príspevkami - zrejme je to vzájomné, ale tentokrát je môj súhlas s tvojim príspevkom bezvýhradný. Domnievam sa, že legálne sa tomu asi zabrániť nedá pravdepodobne si to každý obdivovateľ musí prejsť sám za seba od nekritického pohľadu na obdivovaného politika cez postupné vytriezvenie a sklamanie. Určite k lepšej orientácii napomáha vzdelanie a skúsenosti. Ja za seba môžem len zodpovedne vyhlásiť, že sa necítim byť súčasťou tých 99%, ktorých táto iniciatíva oslovuje, a odporúčam každému vlastným rozumom analyzovať obsah i formu, ako vás oslovujú televízne agitky. A hlavne - žiadajte konkrétny volebný program, preštudujte si ho, posúďte jeho reálnosť a dôležitosť a až potom sa rozhodujte. Nenaleťte niekoľkým ľúbivým heslám, naviac väčšinou úplne odtrhnutým od reality.
Vidím, že nemá zmysel pokračovať v tejto diskusii, tak už len pár faktov:
a, SNP vo svojich základných dokumentoch nesie prihlásenie sa k dedičstvu ČSR - podobne sa k obnoveniu ČSR prihlásili aj slovenskí ministri a postupom oslobodzovania aj slovenská verejnosť.
b, Po protestoch Demokratickej strany Slovenska sa spojeným silám partizánskeho hnutia, odborov a komunistov zo SNR podarilo vynútiť zmeny výsledkov volieb z roku 1946 a v Zbore povereníkov znížili 20.11. 1947, teda 3 mesiace pred Gottwaldovým prevratom, podiel DS z 9 na 6 a nahradili ich komunistami, čím komunisti získali väčšinu. (Domnievaš sa, že to vykonali ufóni, a nie slovenskí komunisti?) Podobné čistky začali aj v SNR, ale tam sa skončili až v roku 1948 doplňkovými voľbami použitím "jednotnej kandidátky". a komunisti získali vyše 7O percent. Všetky tieto udalosti aj Slováci potvrdili manifestačnou účasťou a voľbami kandidátky Národného frontu.
Skús si občerstviť pamäť. Áno, máš pravdu, že keby sa brala oblasť Slovenska, tak komunisti nemali väčšinu, ale výsledky sa zvyčajne počítajú za štát a štát bolo Československo. Výsledky boli také preto, že Česko bolo v tom čase jednou z najpriemyselnejších oblastí Európy, takže robotníci, ktorým boli myšlenky komunistov najbližšie, boli v českej občianskej spoločnosti zastúpení početnejšie ako v prevažne poľnohospodárskom Slovensku, zato slovenskí komunisti to úspešne vyrovnávali podvodnými manipuláciami, vyrábaním dôkazov o spolupráci napr.agrárnikov s fašistickým režimom na straníckej úrovni - hoci počas Slovenského štátu bola aj táto strana rozpustená a zakázaná, slovenskí zástupcovia v Zbore poverenníkov oslavami privítali zmeny smerovania Gottwaldovej vlády od demokracie k diktatúre proletariátu...
Zaujímavá logika, ktorá sa pomaly stáva slovenskou charakteristickou črtou: za všetko zlé sú zodpovedné tajomné sily, medzinárodné sprisahanie atď... Nerozhodli o tom po vládnej kríze v 1948 komunisti a slabý prezident, aby v novovytvorenej vláde urobili politický prevrat, ktorý nebol predmetom diskuzie pred voľbami? Teda Gottwaldova vláda urobila presne to, čo teraz vyčítame vládam po 1989 - vykonala zmeny, na ktoré de fakto nemala mandát - táto Gottwaldova taktika ako ukážková pri manipulácii s verejnou mienkou sa vyučovala vo VUML až do 1989.
Ty si vari nepochopil, že tých ľudí, ktorých sme tu mali a máme v politike posledných 22 rokov, vychoval socializmus. Už sa nepamätáš, ako sa jedno hovorilo doma, iné na verejnosti a ešte iné v práci, ako sa rozmohli úplatky každému a za všetko, mäsiarovi za lepšie mäso, krajčírke za lepšiu látku a pod., nehovoriac o lekároch a úradníkoch - korupcia v socializme bol pomaly jediný prostriedok, ako niečo vybaviť, aj keď sadzby, to treba priznať, boli prispôsobené možnostiam. Rozkrádanie soc. majetku bolo také bežné, že vzniklo heslo: Kto nekradne, okráda rodinu. Táto dvojitá až trojitá morálka musela zanechať stopy a výsledky sme videli posledných 22 rokov. Ako dôkaz poviem, že tieto problémy zažívajú len postkomunistické štáty, tie krajiny, ktoré nezablúdili vo vývoji a nezačali budovať socializmus, majú jednak výrazne vyššiu životnú úroveň a jednak podstatne menej problémov s korupciou a morálkou volených zástupcov.
Vari si vážne myslíš, že ešte v dnešnej dobe niekto naletí na idey vedúcej úlohy robotníckej triedy, na potrebu diktatúry proletariátu, ktorej cieľom je inštitucionálna likvidácia strednej triedy? Ak oni nie sú schopní pripustiť, že piliere, na ktorých existujú, sú prehnité a vadné, ako môžeš od nich čakať reálnu modernú politiku - a ktoré moderné strany by s nimi boli ochotné spolupracovať
Agentúra S&P znížila rating USA z AAA o jeden stupeň už dávnejšie - začiatkom augusta t.r. Agentúra Moody's oznámila, že začína prehodnocovanie ratingu minulý mesiac, takže iba jediná z trojky, ktorá je väčšinovo vlastnená francúzskou spoločnosťou FIMALAC, ponecháva zatiaľ USA najvyšší rating - ale aj krajinám Eurozóny.
V tomto môže mať Mikloš pravdu, ale možnosť dočasne si udržať rating by nemalo byť ani jediné, ani hlavné kritérium pre to, či sa Slovensko pridá k plánu vytvorenia fiškálnej únie so zatiaľ veľmi hmlistými zásadami a prioritami. Odmietam najrôznejšie sprisahanecké teórie, ale chcem upozorniť na jednoduchý fakt, že fiškálna únia bude postavená podľa potrieb Nemecka, pričom priority slabších ekonomík môžu byť a čiastočne aj určite budú iné, ako sú priority silných ekonomík. Pripojenie Slovenska k návrhom D-F by bolo možno dobré pre obchod, ale prehĺbilo a zvečnilo by to našu závislosť na silnejších bež možností samostatného rozhodovania i naše postavenie "chudobného príbuzného".
Skôr sa mi zdá, že sa tí dvaja medzi sebou nedohodli - inak akú by malo logiku najprv púšťať strach z možných trestov, ak niekto poruší zásady a usmernenia - a pritom nepovedať nič konkrétneho o tých zásadách a usmerneniach. Oboch tlačí čas, blížia sa ich domáce voľby, a voliči ich zmetú, ak neprídu s niečim konštruktívnym, čo upokojí situáciu, ale čo s tým, keď ich predstavy i národné záujmy sú ak nie úplne protichodné, tak veľmi odlišné.
Už som na túto otázku reagoval vyššie.
Uhliarik nikdy nepatril k mojim favoritom a ma na celom cirkuse veľký podiel viny, to ale neospravedlňuje bezcitné a neprofesionálne chovanie časti lekárov.
Prečo znova opakuješ dávno vyvrátené nezmysly? Ústavný súd nikdy neodobril zisk súkromných poisťovní, on iba konštatoval, že zákon z dielne SMERu, ktorý mal túto otázku riešiť, nebol v súlade s platnou ústavou - stačí si prečítať odôvodnenie rozhodnutia ÚS a nie iba počúvať bláboly predsedníctva SMERu.
Práve preto, že neboli zamestnaní, mali povinnosť v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu. Otázka, či bol núdzový stav vyhlásený oprávnene v zmysle ústavného zákona alebo nie nie je v danej chvíli relevantná, ak sa domnievajú, že nie, môžu to riešiť súdnou cestou, ale museli ho poslúchnuť. Predpokladám, že vyhlásenie núdzového stavu ako najvhodnejšiu možnosť vybral prezident Gašparovič po porade so svojimi ústavnými právnikmi - a ten síce niekedy pôsobí ako šašo, ale doteraz nebol odvolaný.
V podstate si pomerne presne pomenoval aj moje pocity z tejto krízy. Aj ja tvrdím, že morálka a etika nepatria medzi charakterové vlastnosti lekárov, ktorí k 1.12. nenastúpili do práce. Už nemali čo ďalšieho vybojovať, a nedokázali sa zachovať slušne.
Ak by si si prečítal ten návrh ústavného zákona, možno by si mi tiež dal za pravdu, že je jednoduchšie znížiť deficit na 3,5 percent, ako riskovať prekročenie 5O percent DPH už v roku 2012 a spustiť všetky tie cirkusy už v prvom roku vládnutia novej vlády.
Ešte mi skús vysvetliť. čo spoločného má plat či odmena poslanca so znižovaním verejného dlhu.Aj keby si nezaplatil poslancom ani jediné euro, ušetríš 3500 x 12 x 150 = 6,3 milióna. A na vyrovnaný rozpočet potrebuješ z dnešného stavu ušetriť zhruba 4 miliardy eur. Aj keby si to rozšíril na sudcov, vládu, samosprávu - ušetríš ročne možno 100 miliónov, čo na vyrovnaný rozpočet ani zďaleka nestačí.
Odporúčame