29. 6. 1990 ve Federálnom zhromáždení povedal:
" Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury... Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné „Nejde to!“
o mesiac pozdejšľie povedal
Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.
23. 1. 1990 pri prejave vo federálnom zhromaždení povedal:
Všichni chceme republiku sociálně spravedlivou, v níž nikdo nebude trpět existenční nejistotou, v níž nebudou strádat lidé ponížení, staří, děti či lidé jakkoli handicapovní. Chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit
na otroky a pány. Toužím po takové republice více než kdo jiný. ...
Nuž,ako ďaleko sme od JEHO slov ?? Nuž,na míle ďaleko

