Nie, je to mesto s obrovským rozmachom za poslednýc 30 rokov.
Ale Porsche začal kooperácie s Čínou v 90tych rokoch - vtedy podľa západu ešte bola rozvojová...
Nie, je to mesto s obrovským rozmachom za poslednýc 30 rokov.
Ale Porsche začal kooperácie s Čínou v 90tych rokoch - vtedy podľa západu ešte bola rozvojová...
,,Kde v ktorom state je naklamana?"
Vo všetkých.
,,Takze vlastne pandemia neexistuje?"
Presne tak.
,,myslis si ze TEBE nic nehrozi?"
Som 60+ a hrozia mi milióny vírusov, baktérií, chorôb... Normálne riziko.
,,netreba sa ani trochu zamysliet"
Práve, že sa treba zamyslieť. Používať vlastné myslenie, nie opakovať, čo politici povedali, novinári napísali... Položiť si otázku ako to mohlo vniknúť, aké a v čom je nebezpečenstvo, porovnať, pýtať sa kto má z toho osoh a pod.
Aj keby to bola bio-zbraň alebo únik vírusu z labáku, ako niektorí tvrdia, tak po pár týždňoch bolo jasné, že sú to príznaky podobné chrípke.
V minulých rokoch netestovali ani korona vírusy, ani chripku. Sem tam boli lokálne predĺžené zimné prázdniny, ale nie zavreté miliony ľúdí ako do basy. Pár ľudí na PN, ale hospodárstvo fungovalo.
Teraz je to skôr generálka na to, čo si masa ešte nechá páčiť, ako ju v prípade iných nepokojov zavrieť a ovládať. Nejasný je ešte ten pravý dôvod, čo sa na nás naozaj chystá...
Aká pandémia??? Tá naklamaná? Tie čísla nestačia ani na epidémiu...
Takže žiadna panika babka ;-)
Ja som nikdy netvrdila, že slovenská firma nechce dosiahnuť zisk (to dokonca musí, lebo ináč neprežije). Ja som len napísala, že stredná domáca firma ho (legálne) neprevedie do zahraničia, t.j. aspoň časť príde vo forme daní do štátneho rozpočtu. Kým veľké koncerny zhrábnu subvencie a platenie daní obídu. A ani tá optimalizácia nie je - v prípade reinvestícií zisku do firmy - na škodu, lebo dakedy donesie ďalšie peniaze.
Snívaj, viem povedať aj ja...:
,,my musime spravit vsetko preto, aby sem prisli inovativne investicie. tie su neporovnatelne lepsie platene..."
1. Prečo pri takej kvalifikovanej pracovnej sile čakať, že príde niekto zo zahraničia a niečo Slovákom ,,donesie"?
2. Sú aj iné krajiny ako Bangladeš. Krajiny, ktoré majú usilovných obyvateľov, podobné IQ, ešte nižšie mzdy, ešte lacnejšie pozemky. Tam pôjdu - pokiaľ nepríde k politickým zmenám - aj investície. A nielen tie s výrobnými pásmi alebo špinavým odpadom. Konkurencia nespí a chce tiež kus z koláča.
Trošku iný názor ako hl. hygienik, ktorého predtým nikto nepoznal:
Nobelpreisträger Michael Levitt von der Stanford-Universität spricht in einem Interview von einem „Panikvirus, dass sich unter Politikern der Welt ausgebreitet hat. Der Biophysiker vermutet, dass der Lockdown zur Eindämmung des Coronavirus mehr Leben gekostet als gerettet hat.
In einem Interview mit der britischen Zeitung «Telegraph» vermutet der britisch-amerikanisch-israelische Nobelpreisträger Michael Levitt, dass der Corona-Lockdown mehr Tote verursacht, als Leben gerettet hat. Levitt ist Chemiker und Biophysiker und arbeitet als Professor an der renommierten Stanford-Universität in den USA. 2013 erhielt er den Nobelpreis für Chemie für die „Entwicklung von Multiskalenmodellen für komplexe chemische Systeme“. Levitt spricht gegenüber dem „Telegraph“ von einem „Panikvirus“, das sich unter führenden Politikern der Welt verbreitet habe. Der überstürzte Lockdown, so Levitt, hätte mehr Schaden angerichtet als verhindert.
1980 jeden múdry človek povedal: ,,Všetky veľké ríše sa rozpadli, aj Sovietsky zväz sa rozpadne"
Nechcelo sa nám tomu veriť, že by sa to mohlo stať za nášho života. On sa toho žiaľ už nedožil, my ale rýchlejšie ako sme mysleli.
To nie je o národnosti alebo štátnej príslušnosti, skôr o tom, že tie medzinárodné koncerny sledujú ich záujmy a ako prišli, tak rýchlo môžu aj odísť (Nokia napr. pár rokov zobrala v Nemecku subvencie a potom sa presunula do Rumunska, lebo lacnejšie... Tak môže ísť aj Volkswagen do Vietnamu alebo Indonézie...)
Stredné firmy (ktoré Slovensku chýbajú) nemajú toľko právnych a daňových poradcov aby stále kočovali... Aj ich zisky zdania doma, lebo ich nemôžu posielať 3x okolo zemegule. Ale koncerny môžu dcérskym spoločnostiam zaúčtovať všetko možné, kým zisk neskončí v nejakom holdingu v daňovom raji...
Ku Skalici ( myslím, že za mojich čias tam bola len stredná zdravotná) atď. ani Rakúsku sa nemôzem vyjadriť - ale na nemecké som nadávala už v 80tych...
Príklad keď som chcela dcéru odskúšať malú násobilku:
Ja: 5x7?
Dcéra: 7,14, 21, 28, 35.
(neskôr som zistila, že decká naozaj museli vymenovať celú radu až kým neprídu k výsledku, ktorý sme my museli jednoducho ,,vysypať", ináč by nás bola učiteľka už dávno posadila...)
Ináč ten problém nie je len na Slovensku.
Keď sa hlavne v menších mestách otvárajú stále nové školy, príde množstvo, ale nie kvalita...
Pred pár rokmi, keď šiel syn študovať, tak som sa tiež čudovala v akých ,,dedinách" sú medzičasom vysoké školy.
potom ale prišla osemročenka s množinami hneď na začiatku...,
neskôr znovu deväťročenka.
Ľudia bez patričného vzdelania ho vždy budú považovať za zbytočné...
Aj minister školstva, ktorého najvyšším školským výkonom je skúška na kaderníka, si nikdy nebude vážiť vyššie vzdelanie ako má on sám. A na toho kaderníka naozaj stačí 8 tried.
Stačilo to aj kedysi - na murára alebo pomocného robotníka. Na automechanika už nie, tam bolo záujemcov dosť a pokazenému autu vlasy nedorástli...
Ale na dobré základy v matematike, fyzike, chémii sú niekedy (záleží aj na systéme a na učiteľovi) a 9 rokov krátke obdobie.
Ono nikdy nejde o obsolútny čas, ale o to ako sa využije.
Ale aj pri tých súkromných si treba dať pozor aká je kvalita...
To je v podstate budúcnosť, keď chce mať niekto o pár rokov deti pripravené do života...
Školy, v ktorých sa niečo naučia + evtl. kontakty s podobne rozmýšlajúcimi rodinami.
Tie náborové akcie sa tam volajú ,,Deň otvorených dverí"
A tiež chcú mať radšej viac prihlásených, aj keď v prvých 2 rokoch potom viac nechajú vyletieť...
Osnovy sú tiež často nezmyselné (na začiatku bolo veľa náboženstva a málo pravopisu či matiky, ale medzičasom skôr moderná sexuálna výchova a multi-kulti...).
A úroveň klesá, matematika bola postrach už pred rokmi, takže mnohi volia cestu menšieho odporu a študujú sociológu, vedu(?) o 50tich pohlaviach alebo niečo s médiami... Inžinierov a iných technikov je potom nedostatok, lebo tam bla-bla nestačí...
,,Dobrý nápad ktorý ušetrí financie,..."
- ale len keď niekto rozmýšľa len do najbližšších volieb.
Na začiatku štát ušetrí na platoch učiteľov a zakryje, že ich má nedostatok, lebo sú uť desaťročia mizerne platení (čo malo aj za následok, že v štátnom školstve zostali len tí menej schopní alebo to mnohí ani študovať nechceli...)
Lenže vzdelanie začína už v škôlke a je to určitý reťazec...
Nie je rozhodujúce, či 8 alebo 9 rokov, ale v prvom rade, čo deti na konci tohto obdobia vedia, či sú schopní samostatne rozmýšľať, či majú aj potrebnú zrelosť napr. na to, aby si vybrali to správne povolanie a pod.
Tu je skrátenie kontraproduktívne.
Rozumnejšie by bolo obnoviť pomocné školy pre najslabších, pozrieť si osnovy, odstrániť z nich nezmysly, zaviesť podporu nadaných...
V tom prípade by mohol každý nájsť tempo, ktoré mu jeho schopnosti dovolia.
Najlepšie výsledky v PISA a pod. majú niektoré ázijské štáty. A síce tie, kde je vzdelanie vážené a je tam aj určitý vykonnostný tlak.
Slovensko sa už teraz opičí po západe a trieda sa má orientovať podľa toho najslabšieho, aby sa ten neborák (ktorému príroda dala alebo málo rozumu alebo veľa lenivosti) necítil ukrivdený. A ak predsa len áno, tak zamestnajú pre neho nového psychológa ;-)
V krajine, ktorá nemá ropu, zlato, diamanty atď. je zdrojom bohatsva len práca ľudí. A jeden dobrý inžinier donesie v tomto smere viac, ako zaučený pomocný robotník na páse. A aj remeselníkovi nezaškodí, keď má nielen usilovné ruky ale aj rozum. Takže zlé školsvo = národohospodárska škoda.
Ale politici majú najradšej tých sprostejších, tí sa dajú ľahšie oblbnúť.
Reforma a potom reforma reformy ako aj inde...
Ja som chodila na 9ročnú ZDŠ, mladší brat na 8ročnú základnú. Potom bolo opäť 9, teraz zase chcú 8...
Moja dcéra chodila na 9ročné gymnázium, syn na 8ročné. Ale keď sme sa ako rodičia sťažovali, že v matike vôbec nedostávajú úlohy, tak nám triedny učiteľ povedal, že tie by museli aj kontrolovať a na to nemajú čas. Nech vraj cvičia dobrovoľne. Povedzte to 12-13 ročným puberťákom...
A keď potom naraz končili 2 ročníky (8- aj posledné 9-ročné), tak nebol dostatok študijných miest, takže mnohí si dali rok prestávku... A vysoké školy sa sťažujú, že tí maturanti sú každým rokom sprostejší...
Reakcia na: Výborne pán Matovič. Dobrá práca.
,,Tohtoročné leto bude viac ako len horúce. Šíky ľudí bez práce sa práve v letných mesiacoch rozšíria o tých, čo výpoveď dostali len teraz – v druhej vlne. Už čísla za apríl nevyzerali dobre. Miera nezamestnanosti sa dostala na 6,57 percenta. Oproti marcu si tak pripísala vyše jedno percento, medziročne necelé dve. Zlepšenie sa v najbližších mesiacoch čakať nedá. "
Odporúčame