Kdesi okolo r. 2000 som čítal štatistiku z násilia Kosova, že:
- najviac kosovských Albáncov ZABILI v r. 1997-99 samotní Albánci. Bolo ich približne 2,5× viac ako počet kosovských Albáncov zabitých Srbmi (bezpečnostnými zložkami - políciou, neskôr armádou).
Ďalšia štatistika hovorí, že len asi 1/3 kosovských Albáncov chcela okolo r. 1998 odtrhnutie Kosova od Srbska. Aj strata autonómie väčšine Albáncov NEVADILA. Separatistov medzi kosovskými Albáncami teda NEBOLA VÄČŠINA. SAnkcie proti Srbsku sa však postarali o zmenu nálad a nakoniec väčšina Albáncov rýchlo prijala novú realitu.
Keď to zhrniem:
1. Kosovo bolo Srbom odobraté PROTI VÔLI VÄČŠINY kosovského obyvateľstva.
2. Srbi boli potrestaní za zabíjanie kosovských Albáncov, ktorých zabíjali prevažne iní kosovskí Albánci + cudzí islamskí žoldnieri...


