Poznám aj väčšieho vazala - EÚ vo vzťahu k Spojeným štátom.
Poznám aj väčšieho vazala - EÚ vo vzťahu k Spojeným štátom.
Keby som chcel vedieť čo sa bude diať v Británii, neobrátil by som sa na premiéra, ale na bankový dom Rothschild. Majú s tým skúsenosti, minimálne od roku 1815. Nathan Rothschild financoval britskú armádu počas Napoleonských vojen.
„Vladimir Putin pôvodne chcel, aby jeho trojdňová „špeciálna vojenská operácia“ ….“. Kedy, kde a pri akej príležitosti to povedal Putin?
Kto chce uvariť obed, potrebuje hrniec a potraviny. Ukrajina je len hrncom. Potraviny dodáva 50 krajín kolektívneho Západu a kuchárom je Trump. Len Británia sľúbila dodať tento rok 120 000 dronov a spolu s USA, pomocou družicovej navigácie, riadia raketové útoky na Rusko.
Západ sa smeje, že Rusi doteraz neporazili Ukrajinu a ja sa čudujem, že 50 krajín KoZa nedokázalo poraziť Rusko. Putinova politika sa javí ako naivná, ale nepodceňoval by som ho.
Optimizmus, ktorý šíria západné médiá a politici, chce otvárať peňaženky občanov KoZa. Štátne dlhy rastú a výsledok vojny je neistý.
Štokholmský ústav pre výskum mieru (SIPRI) uverejnil odhad počtu jadrových zbraní nukleárnych mocností. Rusko má 592 strategických nosičov a 2606 náloží. Odporúčam optimistom, ktorí sa tešia na parcelovanie porazeného Ruska prepočítať, koľko stačí na zničenie ich krajiny.
Z členských štátov EÚ podpísal Lisabonskú zmluvu ako posledný prezident Klaus. Neskôr to komentoval takto:. "Neviete si predstaviť, akému tlaku som bol vystavený." Predstavitelia krajín, kde ekonomika je v cudzích rukách, majú obmedzenú možnosť slobodného rozhodovania. Kto nemá ekonomickú moc, nemá ani politickú.
Lisabonská zmluva vytvára najautoritatívnejší politický systém na svete. Nie je v nej zakotvená rovnováha moci a vzájomná kontrola inštitúcií.
Jediný demokraticky volený orgán EU je Európsky parlament, ktorý nesmie byť zákonodarcom. Navrhovať zákony nemôže ani Európska rada, zložená z hláv štátov, tá len „vymedzuje smery a všeobecné politické priority“. Jediným normotvorným orgánom Únie je nikým nevolená Európska komisia.
EK "vykonáva funkciu nezávisle … členovia komisie nevyžadujú ani neprijímajú pokyny od žiadnej vlády, orgánu, inštitúcie ani iného subjektu.“ Záujmy ľudí sú teda vedľajšie. Pripadá mi to ako definícia diktatúry.
Do EÚ sa tlačia zahraniční herzogovia. Chcú sa dostať medzi nevzdelané, proletárske, rurálne a geriatrické "elity“.
„Európa netrpí nedostatkom informovaných správ alebo stratégií.“ Keby to bola pravda,EÚ by bola v inom postavení
Keď sa ukázalo, že brexit bude reálny, predseda Európskej komisie Juncker predložil 5 scenárov budúcnosti Európskej únie. Od roku 2017 sa diskusia neuskutočnila - pre strach, že otvorená debata Úniu zlikviduje. EÚ je hybrid, asymetrický systém, v ktorom existuje centrum (Nemecko, Francúzsko, Benelux), ktoré má reálnu moc a periférne štáty, ktoré sú fakticky v postavení protektorátu.
Citovaná Draghiho správa obsahuje aj toto: „Ak Európska únia nedokáže svojim obyvateľom poskytnúť blahobyt, rovnosť, slobodu, mier a demokraciu v udržateľnom svete, stratí dôvod svojej existencie.“ EÚ to nedokáže plniť. Vojna s Ruskom je drahá a má prioritu.
Autor článku tvrdí, že Európu by nemali zväzovať národné záujmy. Takýto systém sa nedá stabilne udržať, ak: centrum a periféria majú odlišné záujmy, ak občania nemajú pocit vplyvu, ak elity sa boja transparentnosti a ekonomika je nerovná.
Každý, jedinec či inštitúcia, dokáže zmysluplne robiť len to, čo vie. Čo je súčasná Európska únia?
EÚ je hybrid, ktorý nemá jasnú teóriu ani jasnú budúcnosť. Nie je to federácia, ani konfederácia, ani štát, ani impérium. Je to asymetrický systém, kde: centrum (Nemecko, Francúzsko, Benelux) má reálnu moc a periféria (Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko) má len formálnu autonómiu. Pravidlá sú zložité a zodpovednosť rozmazaná.
Orgány EÚ a tisíce bruselských úradníkov robia len to, čo vedia byrokrati – predpisy, nariadenia, pokyny a uzurpovať si čo najväčšiu moc. Brusel najlepšie vie čo je dobré pre nás a čo pre nich.
„Spojené štáty vystupovali ako sprostredkovateľ medzičasom uviaznutých rokovaní medzi znepriatelenými krajinami.“
Absurdné divadlo. To je akoby vo futbalovom stretnutí bol rozhodcom majiteľ jedného z klubov. Veď USA, ktoré vojnu na Ukrajine vyvolali, zorganizovali, zarábajú na nej a pomocou satelitov určujú ciele raketových útokov na Rusko, sa tvária mierovo.
Konflikt na Ukrajine vznikol v roku 2008. Finančná kríza devastovala svetovú ekonomiku a americký prezident prišiel na summit NATO do Bukurešti s „riešením“ – vojnou. Vtedajší americký veľvyslanec v Moskve W. Burns poslal do Washingtonu internú správu: „Členstvo Ukrajiny v NATO je pre Rusko červená čiara. Rusko by bolo donútené prijať extrémne opatrenia.“
Ukrajina sa vzdala neutrality, prestala uznávať národnosti a obrala mnohomiliónovú ruskú menšinu o akékoľvek práva. Otvorene sa hlásila k fašistickej minulosti.
Na dvoch svetových vojnách USA skvele zarobili a vybudovali si súčasné postavenie. Prečo by menili hru?
Slovenská akadémia vied bola založená v roku 1953 ako vrcholná vedecká inštitúcia, ktorá sa má zaoberať základným výskumom a niektorými vednými disciplínami, špecificky sa týkajúcimi Slovenska (napr. archeológia). Pre informáciu, základný výskum je „čistá veda“ na hranici poznaného.
Ako to na Slovensku býva, do všetkého zasiahne politika a osobné vzťahy. Zakladali sa spoločenskovedné ústavy zaoberajúce sa problémami, ktoré sa mohli a mali riešiť na vysokých školách. Toto pokračovalo aj po zmene politického režimu.
Zrušenie Ústavu politických vied SAV nie je likvidácia vedy. Máme dosť politológií na vysokých školách. V tomto prípade však išlo o politické gesto. Vyhodením Blahu z SAV chcelo vedenie Akadémie ukázať, že je politicky progresívne.
Ak veda stratí autonómiu, už nie je vedou, ale ideológiou. Taká je politológia na Západe, vrátane Slovenska. Je slúžkou ekonomických a politických elít.
Problémy Veľkej Británie budú pokračovať, lebo svoje veľké ambície nedokáže realizovať. Po 1. svetovej vojne bolo Britské impérium najväčšou ríšou v dejinách (412 miliónov ľudí a 24% súše Zeme). Tvorilo ho 57 rôznych území (kolónie, domíniá, protektoráty a mandátne územia), z ktorých prúdili peniaze do Londýna. Nevedia na to zabudnúť.
Británia má 200-ročné koloniálne skúsenosti, zručnú diplomaciu, kvalitné tajné služby, ale mizernú stratégiu, založenú na permanentnej vojne.
Potenciálni partneri si všimli, ako ich chcel Londýn prekabátiť dohodou o storočnom partnerstve s Kyjevom a prisvojiť si lukratívnu časť ukrajinského nerastného bohatstva, na úkor iných. Američania ich rýchlo spacifikovali.
Británia je najväčším európskym vojnovým štváčom. Organizuje vojnové koalície a predlžuje vojnu. Na vlastnú škodu!
Článok je príkladom štvavej žurnalistiky.
Zelenský vedel, že svojim krokom vyvolá v Poľsku negatívne reakcie. Glorifikácii ukrajinskej nacistickej minulosti však dal prednosť, napriek tomu, že Poľsko patrí medzi najväčších podporovateľov Ukrajiny.
Nečudujem sa reakcii poľského prezidenta, ktorý je historikom a bol riaditeľom Ústavu národnej pamäti. Že do tohto článku zakomponovali Rusko, je povinný folklór, ktorý má odpútať pozornosť od podstaty
V súvislosti s Poľskom je významnejší iný krok, ktorý sa u nás v tlači nekomentoval. Poľsko a Nemecko uzavreli tento mesiac na úrovni ministrov obrany novú obrannú dohodu. Zahŕňa napríklad užšiu vojenskú koordináciu v Baltickom mori a otvára cestu k tomu, aby nemeckí vojaci pomáhali Poľsku posilniť východné hranice. NATO im už nestačí? Nie je dosť agresívne?
Pamätáte si na pakt Pilsudski – Hitler (1934) a ako dopadol? Poliaci sa nepoučili z histórie. Nemci ich nikdy nebudú považovať za rovnocenných partnerov, len za užitočných sluhov.
"Viacerí sociálni demokrati, resp. ľavicoví intelektuáli lojálni k Smeru odopreli so mnou viacej komunikovať. Škoda pre sociálnu demokraciu na Slovensku."
Toto napísala skromná Brigita v Pravde 21.4.2023. Brigita nezabúda.
Ako súvisí Budapeštianske memorandum (1994), týkajúce sa Ukrajiny, s Memorandom o porozumení medzi Iránom a Spojenými štátmi (2026)?
EÚ sa plnou vervou zapojila do militarizácie ekonomiky. Nemecko, Británia, Francúzsko a Poľsko sa predbiehajú vo vojnovej rétorike a príprave na tretiu svetovú vojnu. Čo nás čaká?
Štokholmský inštitút pre výskum mieru (SIPRI) uverejňuje každý rok v júni kvalifikovaný odhad súčasného stavu arzenálu nukleárnych mocností. USA a Rusko vlastnia spolu približne 83% jadrových náloží pripravených na použitie, z toho na Rusko pripadá 592 strategických nosičov a 2606 náloží.
Približne 50 štátov kolektívneho Západu vyrába a dodáva zbrane pre Ukrajinu. Môžu vyrábať tisíce dronov a rakiet útočiacich na Rusko. Ale v nastávajúcej vojne NATO – Rusko nebudú rozhodovať konvenčné zbrane.
Štvrtá svetová vojna, ako vtipne poznamenal Albert Einstein, bude opäť o paliciach a kameňoch.
Na pochopenie Memoranda o porozumení medzi Iránom a Spojenými štátmi, stačí rozbor jeho prvej vety: „Spojené štáty a Iránska islamská republika a ich spojenci v súčasnej vojne podpisom tohto memoranda o porozumení vyhlasujú okamžité a trvalé ukončenie vojenských operácií na všetkých frontoch vrátane Libanonu.“
Z právneho hľadiska je memorandum iba politický, deklaratórny dokument, vyjadrujúci vôľu spolupracovať. Nič viac. Nie je to dohoda ani zmluva, ako v článku zamieňa autorka tieto pojmy. V právne záväznom dokumente by muselo byť uvedené o ktoré štáty ide a akou formou potvrdili svoj súhlas.
O čo ide Trumpovi? Krátkodobo upokojiť situáciu a nechať Izraelu, ktorý sa nikde nespomína, voľné ruky v pokračovaní doterajšej politiky.
Po uverejnení Memoranda izraelský minister národnej bezpečnosti Ben Gvir sa dištancoval od dohody a vyhlásil, že pre Izrael nie je záväzné.
Nie je to prekvapujúce. Americká zbrojárska lobby sa nevzdá vojny a sionisti sa nevzdajú predstavy o Veľkom Izraeli.
EÚ sa plnou vervou zapojila do militarizácie ekonomiky. Nemecko, Británia, Francúzsko a Poľsko sa predbiehajú vo vojnovej rétorike a príprave na tretiu svetovú vojnu. Čo nás čaká?
Štokholmský inštitút pre výskum mieru (SIPRI) uverejňuje každý rok v júni kvalifikovaný odhad súčasného stavu arzenálu nukleárnych mocností. USA a Rusko vlastnia spolu približne 83% jadrových náloží pripravených na použitie, z toho na Rusko pripadá 592 strategických nosičov a 2606 náloží.
Približne 50 štátov kolektívneho Západu vyrába a dodáva zbrane pre Ukrajinu. Môžu vyrábať tisíce dronov a rakiet útočiacich na Rusko. Ale v nastávajúcej vojne NATO – Rusko nebudú rozhodovať konvenčné zbrane.
Štvrtá svetová vojna, ako vtipne poznamenal Albert Einstein, bude opäť o paliciach a kameňoch.
EÚ sa plnou vervou zapojila do militarizácie ekonomiky. Nemecko, Británia, Francúzsko a Poľsko sa predbiehajú vo vojnovej rétorike a príprave na tretiu svetovú vojnu. Čo nás čaká?
Štokholmský inštitút pre výskum mieru (SIPRI) uverejňuje každý rok v júni kvalifikovaný odhad súčasného stavu arzenálu nukleárnych mocností. USA a Rusko vlastnia spolu približne 83% jadrových náloží pripravených na použitie, z toho na Rusko pripadá 592 strategických nosičov a 2606 náloží.
Približne 50 štátov kolektívneho Západu vyrába a dodáva zbrane pre Ukrajinu. Môžu vyrábať tisíce dronov a rakiet útočiacich na Rusko. Ale v nastávajúcej vojne NATO – Rusko nebudú rozhodovať konvenčné zbrane.
Štvrtá svetová vojna, ako vtipne poznamenal Albert Einstein, bude opäť o paliciach a kameňoch.
Nepodpísaný článok sa začína takto: "Moskva v noci na štvrtok a ráno podľa agentúry ruských médií ..."
Tie agentúry nemajú meno? Redaktor Pravdy, ktorý to napísal, zabudol ako sa volá, alebo sa hanbí za text? To nie sú maličkosti, to je vizitka novín!
Na otázku položenú v názve článku je jednoduchá odpoveď – na ťahu je Izrael. Nemám iné vysvetlenie pre neúčasť Izraela na tejto „dohode“, ako jeho pokračovanie v doterajšej činnosti proti Iránu.
Irán prežil atentáty, sabotáže, sankcie a otvorenú vojnu. Otázkou teraz je, ako prežije toto memorandum o porozumení. Je to aj psychologický problém, lebo USA vždy a s plným vedomím financovali, vyzbrojovali a politicky chránili počínanie Izraela. Napríklad aj v Gaze.
USA a Izrael nikdy nebudú považovať Irán za rovnocenného partnera na vyjednávanie. Západný imperiálny systém požaduje od druhej strany konkrétne, nevratné ústupky – odzbrojenie, obmedzenie suverenity – a ponúka vágne sľuby. Je na Iráncoch, či na to naletia a prehrajú.
Odporúčame