Mna by zaujimalo, kolko elektrarne platia majitelom pozemkov napriklad za to, ze tam maju stlpy el. vedenia ? Ked spoplatnovat, treba spoplatnit aj ich.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Skvelé.
Už je na čase, aby aj čerpacie stanice zaviedli podobné výhody pre svojích odberateľov. Spoplatníť státie pri čerpadle,,poplatok za to, či čerpá niekto naftu úzkym,alebo hrubým hrdlom, dopravu ph na čerpačku, a vôbec poplatok za to, že umožnia čerpať PH.
Čo je zákaznika po tom že elektrárne si rozchvátali špekulanti, vytvorili kadejake distribučné,prepravné a podobné fleky. Zákaznika zaujíma výsledna cena,aby vedel, ako ho niekto šklba a nie to schovávať za rôzne dodatky.
Presne ako banky, dáme vám úver 5¨%. Z 1 milóna zrazu kvôli rôznym výhodam splácate 2 milióny.
Vidím, že čitatelia sa ešte stále rozčuľujú na nezmyselnom článku ohľadne veľkosti ističov. Pritom autor článku pletie hrušky s jablkami. Píše že ročný poplatok môže byť až 300 eur, nevšimol si ale že ide o pripojovací poplatok ktorý platí minimálne od roku 2008. Tento sa platí len raz pri pripojení do siete! (Aby som bol dôsledný tak aj vtedy ak odberateľ bol odpojený dlhšie ako 12 mesiacov) Čo zaujíma všetkých odberateľov je platba za el. energie a jej distribúciu. Od 1.1.2017 sa zlučuje Sadzba C2-X3 (podnikateľia) D1,D2,D3,D4,D5 (domácnosti) do jednotnej sadzby C1. Od 1.1.2017 sa nebude určovať sadzba podľa spotreby ( do spotreby1341 kWh/rok bola D1 s mesačnou platbou 1,3132 eur a nad túto spotrebu bola sadba D2 s mesačnou platbou 4,2187 eur) ale všetci odberatelia budú rozdelení do dvoch skupín podľa fáz: pri jednofázovom odbere to bude 1,3132 eur/mesačne a pri trojfázovom odbere to bude 1,3132 eur x 3 = 3,9396 eur. (ceny sú bez DPH)
pokračovanie - z toho vidieť že príde dokonca k zlacneniu. Netýka sa to však odberateľov mimo domácností (podnikatelia) ktorí podľa tejto tarify budú platiť 0,2157 eur/A/mesiac (pri 3-fázovom odbere x 3). Títo to ale platili aj doteraz (v roku 2016 to bolo 0,2202 eur/A/mes.) Aby som bol dôsledný, ešte sa platí distribúcii za elektrickú prácu 0,027580 eur/kWh . V tomto roku to je v sadzbe D1 0,040042 eur/kWh a v sadzbe D2 0,013784 eur/kWh. Všetko toto si môžete pozrieť v cenníku za distribúciu elektriny platnom od 1.1.2017 do 31.12.2017 (napr.Západoslovenská distribučná)
problem je v spoplatneni tej 3fazovej pripojky
to je predsa uz jestvujuce, nie nove.
ak by spoplatnovali nove instalacie,
dalo by sa to zdovodnit, ale takto nie...
abraxas- skôr by som povedal,že jednofázové odbery budú mať tretinové platby oproti 3-fázovým. Trojfázové ostali približne na tej istej úrovni ako doteraz. Tento rok sa nerozlišuje odber podľa fáz, ale podľa množstva odobratej el. energie. Väčšina domácností bola s ročným odberom nad 1341 kWh a tam platí do konca roka sadzba D2, kde sa platí mesačne 4,2187eur/mesiac. Po novom roku sa domácnosti delia v sadzbe C1 len podľa počtu fáz a pri trojfázovom odbere má platiť mesačný poplatok 3,9396 eur. Takže príde miernemu zníženiu poplatku oproti roku 2016.(ceny bez DPH) Celá dezinformácia vznikla nie veľmi prehľadným cenníkom v sadzbe C1, kde sú zahrnuté aj právnické osoby, ktoré platia skutočne podľa veľkosti ističa 0,2157 eur/A/mesiac (pri 3-fázovom odbere x3). Pri tejto sadzbe je síce uvedené, že to platí mimo domácnosti, ale asi si to málokto všimol. Inak právnické osoby takto platia už niekoľko rokov - napríklad v tomto roku to je 0,2202 eur/A/mesiac. Treba pozrieť cenník distribúcie.
Myslím si, že 80% domácností na dedine sa zmestí do 3x16A a postupne to budú musieť aj urobiť, aby nepreplácali elektrárňam. Elektrárne nakoniec dostanú menej ako doteraz a budú znova špekulovať, ako ošklbať zákazníka. Neviem, či si pamätám dobre, ale asi tak pred 15 rokmi bol opačný trend a ističe sme zväčšovali z 20/3 na 25/3, aby sme platili menej..
Tak teraz si to myslis podla mna velmi zle. 80 percen obyvatelov na dedine pouziva rozne cerpadla ci uz na zavlahu ci na kanalizaciu, cirkularky a ine stroje v drvivej vacsine pohanane indukcnym trojfazovym motorom. Vsetko su to elektricke stoje s prikonom 1 az 10kW. Ak uz odhliadnem od nabehovych pudov tychto strojov tak bezna prevadzka rodinneho domu plus motory (v mestach motory nie su bezne) spolahlivo tu 3x16ku vyhodia ci uz bimetalickou spustou na pretazenie alebo skratovou spustou na nadprud dany charakteristikou istica co je pre pripojky drvivo B. Myslim ze 3x25A je take optimum pre vacsinu domacnosti. I ked osobne by som preferoval 3x32A ale to uz je subjektivne lebo s priamym meranim a pripojkami pod 100A sa ja stretavam len velmi zriedka:)
No moji rodičia a nielen oni, ale keď si to premietnem, tak aj všetci naokolo majú síce cirkulár s motorom 5,5 kW, no ten už minimálne 10 rokov nepoužili, pretože majú plyn. A zrušili aj akumulačky. No a ostatné spotrebiče, ako mixér na jablká(kalvados), šrotovník, čerpadlá a pod sú napájané z ističov 16B/3, čiže keď to utiahnu tie, musia to utiahnuť aj tie hlavné. Navyše, nikdy niesu v prevádzke všetky tie spotrebiče súčasne, pretože to používa jeden človek.
Ale, tu vyšie už ktosi napísal, že tie polatky sa týkajú za nové prípojky, takže "nečo sťahovať galoty, keď brod je ešte ďaleko"?
Doporucovat spotrebitelovi znizenie amperickej hodnoty istica moze naozaj len amater Vana. Za prve spotrebitel nepozna vlastne spicky pri trojfazovom odbere a ani rozfazovanie, plus nahodne zatazovanie faz spinanim jednotlivych spotrebicov. A to stale pisem o trojfaze. Jednofazu ani neriesim ta sa veznom byte pod hodnotu 1x25A neoplati znizit vzhladom na zatazovanie len jednej fazy a napocitavanie prudoveho zatazenia pri spustani spotrebicov. Dalej znizenie istica je fakticky prenechanie vlastnej rezervovanej kapacity dostributorovi, ktory ju moze nasledne predat niekomu inemu. Ak distributor rozpreda takto uvolnenu kapacitu napr Vasim susedom, tak vzhladom na konecne parametre trafa sa Vam moze stat, ze opatovne navysenie rezervovanej kapacity Vam distributor nepovoli a Vy utrete hubu, lebo ziadna volna kapacita neostala. Takze s tym znizovanim amperickej hodnoty istica by som bol opatrny.
dobry napad. to navysovanie by sa dalo chapat ako svojvolne pocinanie dodavatela, ktore nema oporu v uzavretej zmluve na odber. ak by sa dalo viac odberatelov dokopy a zobrali by si pravnika, by distribucne spolocnosti mohli dostat na bendzo aj s Holjencikom...
Nevysudil by si ani prd:)) ak si sam das ziadost na znizenie amperickej hodnoty istica a uvolnis rezervovanu kapacitu distributorovi a on ti po troch mesiacoch ked zistis ze ti doma stale pada hlavny istic zamietne ziadost o opatovne navysenie amperickej hodnoty istica, lebo medzi tym susedovi povolil zmenu z jednofazy na trojfazu a volnu rezervovanu kapacitu minul, tak si akurat tak mozes buchat hlavu o stol doma a cakat kym vznikne vysia poziadavka na odber v okoli a distributor dolozi do siete nove trafo alebo vymeni stare za silnejsie a navysi si tak poskytnutelnu kapacitu.
V dnešnej dobe by to išlo aj inak a časom možno na to dôjde, keď budú na všetkých odberných miestach inteligentné elektromery s potrebnými parametrami. V tom prípade sa dá obmedzenie robiť nie ističom, ale sadzbou. Odberateľ si, vzhľadom na použité spotrebiče, dohodne voľáky, štandardne využívaný maximálny odber, za ktorý zaplatí podľa dohodnutej tarify. Pri jeho prekročení, síce nič nebude brániť v odbere, ale cena odobratej elektriny by progresívne rástla, podľa veľkosti prekročenia dohodnutého maxima. Čosi podobné už dávno platí u veľkých odberateľov, ktorí už desaťročia, pri prekročení štvrťhodinového maxima, platia občas poriadne pálky.
Ináčovi :
Celkom presne však sa ešte pamätáte ked boli vyhlasované regulačné stupne odberu elen pre podniky.
1/4hodinove maximum si musia postrazit, to nie je ziadna veda, ked si urobia vo firme nejaky harmonogram, kedy mozu co zapinat. maloodberatel musi tiez vediet, ze nemoze mat zaroven pusteny elektricky bojler, elektricky sporak a este rezat drevo na cirkularke...
nevyhodou tych digitalnych meracov je to, ze si mozu zapocitat do spotreby aj datum. dnesne analogove elektromery pracuju na principe fyzikalneho nasobenia napatie krat prud krat ucinnik co sa deje cez virive prudy a tak sa elektromer nemoze tocit rychlejsie, len pomalsie...
Neviem, či máš pravdu. Syn platil po výmene analógového ističa za digitálny rovnakú mesačnú zálohu. Kým predtým mal vždy pri vyúčtovaní nepatrný nedoplatok, ktorý dodávateľovi nestál ani za zmenu výšky zálohy, po novom mal zrazu za rok preplatok vo výške temer 5 mesačnej zálohovej platby.
samotny analogovy elektromer meria s presnostou pod 0,5%. problem by mohol byt v niecom inom...
Napríklad v prehodenom slede fáz na elmeri, Videl som prípad, keď pre takéto zlé zapojenie sa elektromer točil aj pri nulovom odbere, o jednu otáčku za asi 5 minút, čo predstavovalo denne asi 4.7kWh k dobru distribútora a to viac rokov! Prišlo sa na to až po úmrtí majiteľa, keď sa odberné miesto nepoužívalo a napriek tomu sa odber skoro nezmenil oproti predchádzajúcemu.
virivym prudom je jedno aky smer, lebo je to odvodene od skalarneho sucinu napatia a prudu. ale problem moze vzniknut ked nie je dobre zemnenie, vtedy nie je nula nulou a prechadzaju vyrovnavacie prudy. to byva problem na strane dodavatela. vtedy ked mu vypadne este aj faza, mas na zasuvke 400V a nie 230V, odide technika a nikto nevie preco...
Ja som elektrotechnik, vo veci sa vyznám. Otáčanie sa kolieska som natočil na video, vydržal som jednu otáčku a videl som aj záznam servisáka, ktorý poznačil "zlý sled fáz". Ovplyvniť rýchlosť otáčania sa dá aj silným magnetom, napríklad prstencovým z magnetickej protitankovej ... oné. Na lazoch bežná vec.
1. DomovMini – DD1
(jednopásmová sadzba s
nižšou spotrebou elektriny)
Sadzba dodávky elektriny DomovMini – DD1 môže byť dohodnutá, len ak pre
distribúciu elektriny do
odberného miesta bude dohodnutá distribučná sadzba pre
odberateľov elektriny v
domácnosti D1, prípadne iná zodpovedajúca distribučná
sadzba pre odberateľov elektriny v
domácnosti s
charakteristikou najbližšie
zodpovedajúcou sadzbe dodávky elektriny DomovMini – DD1, pokiaľ nebude
príslušným prevádzkovateľom distribučnej sústavy poskytovaná distribučná sadzba
pre odberateľov elektriny v
domácnosti D1.
___
zrozumitelne len pre tych, co ovladaju, co je D1 !!
nikde v dalsom texte tohto pdf suboru to nie je vysvetlene !!
toto by mali byt informacie od URSO.
v podstate je to vytvarna praca akychsi kreativcov
z ktorej sa neda nic dozvediet - a to je ciel !!
"Domácnosti s malým odberom elektriny prevažne v tarife D1 sa však k úspore dostanú, len ak znížia kapacitu ističov. Historicky je vraj veľa odberateľov s ističmi, ktoré sú predimenzované. Na ich kapacitu sa pritom musia budovať záložné elektrárne a tieto náklady majú predražovať elektrinu pre všetkých odberateľov."
Toto sú dve vety z článku, ktoré majú ich konanie ospravedlniť. Pritom sa stačí pozrieť na vyúčtovanie, ktoré dostávame. Je tam aj história spotreby a tá určuje - plánuje budúcu spotrebu a plánovanie záložných elektrárni, nie ističe.
Neoplatí. Neklamte. Ističe sa neoplatí obmedziť (čo to vôbec je??) ani vymeniť. Za všetko totiž náležite zacálujete a elektrárne vás nechajú zacvakať aj revíznu správu a to nie je len taká sranda.
Nič neviete, nič správne nenapíšete, len stále propagandu splietate. Ste fušeri. Prečo nenapíšete rovno, že URSO robí protištátnu činnosť a podozrivo napomáha distribučkam, ktoré už i tam majú miliónové zisky???
Kam v skutočnosti idú všetky poplatky - straty na vedeniach, ističové poplatky, prípojkové poplatky a celý kopec tých poplatkov, okrem kWh?
Investigatívna žurnalistika zdá sa na Slovensku skončila s Lampárňou a s Reportérmi. Vy im nesiahate ani po členky.
vynašli nový model:
čím menšia spotreba, tým drahšie a
čím väčšia spotreba, tým tiež drahšie
a istia si to jednak ističovým poplatkom, jednak celým radom ďalších poplatkov
blázni si mysleli, že šetrenie je skutočná agenda EÚ aj štátu a distribučiek. No mýlili sa. Ak budú šetriť a cena za kWh pôjde dole, iné poplatky budú stúpať a tým hravo vykrijú svoje zisky. Čo sa aj deje.
Johnymu :
No ale to má ekonomickú logiku pri posudzovaní nákladov v kalkulačnom členení.
- variabilné - priame náklady PN - sú tie náklady ktoré viete presne zmerať a vyčísliť ktoré sa menia spravidla v závislosti ktorú ovládate - ide o náklady na odobratú tzv. silovú elektriku ktorú vám vyčísľuje samotný elektromer.
- fixné náklady FN sú tie náklady ktoré sú na činnosť vynakladané ale majú stály charakter ale nevieme ich presne priradiť, vyčisliť a ktoré nemajú závislosť na činnosti ktorú ovládate - ide o náklady na distribúciu a rozvod ktoré existujú nezávisle od toho či el.prúd spotrebovávate alebo nie.
Takže ked budete mať nulový odber elprúdu tak priame nákladu budú nulové ale fixné náklady ostávajú takže ak PN=60, FN40 tak potom náklady na 1kWh budú 40/1 = 40. Neviem či tomu rozumiete - asi nie.
Nedá sa nič robiť, najprv sa musíte niečo naučiť a potom písať.
Šetríme... Spotrebuje sa menej elektriny, ale jej výroba je v čase konštatntná. Rovnako náklady na siete sú stále rovnaké. Ak výrobca vyrobil pred 10 rokmi 100 MWh a spotrebitelia spotrebovali 100 MWh, tak mu za elektrinu zaplatili napr. milión. Dnes vyrobí 100 MWh, ale spotrebitelia šetria a minú napr. 70 MWh, tak dostane 700 000. Ale nákaldy na výrobu a prenos má rovnaké...
Je to rovnaké ako novozavedenej platbe za vodomer - platíš v prvom rade za to, že máš vodu a elektrinu hocikedy k dispozícii. A až potom platíš za to, koľko v skutočnosti odoberieš.
práveže náklady nie sú zdá sa rovnaké, keď ceny neustále rastú. To už dobrých 10 rokov. Čo nám vymieňajú vedenia za pozlátené alebo postriebrené? Aké investície spravili títo lakomci, okrem prvotne kúpy celej siete a zdieraní ich klienotv? Žiadne. Len by stále zvyšovali. Ale kvalita nikde.
Keď mám problém s elektrikou, musím si zaplatiť, ak potrebujem odpojiť od stĺpa, keď potrebujem radu, v distribučke ma kopnú do prdele, nevedia tam nič, je tam len byrokratická liaheň. Neporadia, zoderú, nič pridané nedajú ale stále by viac chceli. Ja sa pýtam začo??
teraz si vymysleli nové tzv. inteligentné merače, ale za toho boha neviem od nich zistiť v čom sú tieto lepšie ako tie staré, analógové. No jasné, lepšie sú pre nich - môžu na diaľku realizovať odpočty.
Ešte vám drzo do xichtu zaklamú, že to je výmena grátis. Prdlajs, nie je, táto výmena ako aj všetko ide z vašich a teda našich vreciek. Zaplatíme to zvýšením ich poplatkov. Pekný odrb.
Johnymu :
tie inteligentné merače vám merajú spotrebu kontinuálne to značí že zaznamenávajú okamžitý príkon a udaje ukladajú u nich v RZ odkiaľ si ich môže stiahnuť. Je to dobrá vec najmä pri väčších odberoch napr. ked mate v obchode mraziace a chladiace zariadenia zapojené ako na 3f a1f rozvod.
Na to aby ste nechali vymeniť istič z nižšou hodnotou potrebujete udaje o kW maxime t.j. o maximálnom odbere aby vám istiť pri nárazovom odbere nevypínal napr. ked zapnete asynchronny motor. kde príkon vyskočí pri zapnutí na 1,4 nominálu.
Pozri sa, nič v zlom, ale distribučka mi nedovolí kontrólovať merač cez ich tzv. portál energetických dát. Vraj nie pre D, ale len pre typ A a B. Pričom ja mám merač pre D a aj tarifu pre D. Čo je toto za podraz?? A vysvetľovanie tých ich byrokratických pracovníkov ma rozpaľuje do biela. Samé rutinné odpovede, vraj letáčik s fotkou je manuál k tomu prístoju, ten čo prišiel montovať nevedel viac ako ja, no proste PODRAZ.
Ja nemám žiadne mraziče. Ja mám el. sporák a bojler na trojfázak.
Ja mám elektrickú pílu 2000W a odber 9,8A. Ističe mám 16A - teda žiadne priveľké, skôr stredné.
Vravím, 3-fázy potrebujem, ističe tiež, čo má toto byť za podraz. To je obyčajný PODRAZ.
johnymu :
teraz tie inteligentné merače zrejme montujú len u väčších spotrebiteľov napr.ako sú malí a strední odberatelia.Skutočnosť bola taká,že mi z roka na rok nekontrolovane rástla na prevádzke spotreba.Moja skúsenosť je taká že kto meria,ten hospodári.Tak som na každú vetvu namontoval podružné merače a na väčšie spotrebiče som namontoval osobitné merače.Behom roka som zaznamenával spotrebu najprv každý deň a potom každý týždeň.Na základe toho som urobil opatrenia a behom dvoch rokov mi klesla spotreba elen najprv o 27% ročne a potom na 47% ročne bez ujmy na chode prevádzky.A tak som konečne prestal prelievať peniaze do ZSE.
Ked prišli monteri ZSE na kontrolu a videli ako mám urobené meranie a evidenciu tak odišli s vyjadrením,že keby to tak každý robil tak oni skrachujú.Ja som od nich požadoval tzv. inteligentné merače lebo som vedel že existujú.No a tak pred 2 rokmi mi namontovali inteligentný merač a ja mám prístup k údajom momentálnej spotreby a spotreba elen.pomaličky klesá.
na istenie motorickych obvodov sa pouzivaju istice kategorie C, ktore nespinaju pri narazovych prudoch. je to bezne stredoskolske ucivo, nic zlozite
http://ets.adlerka.sk/index.php?k=otza&am p;p…
:
Ešte raz - bavíme sa o VÝROBE. Ak sa nemenia vstupy (mzdy, cena suroviny a pod.), tak sa nemení ani výsledná suma. To čo popisujete sú náklady NA PRENOS energie od výrobcu k spotrebiteľovi. Ak nákaldy na udržanie prenosovej sústavy za rok sú milión eur a prenesie sa 100 MWh energie, tak náklady na prenos sú 10000 za 1 MWh. Ale ak sa z dôvodu šetrenia prenesie len 70 MWh, tak náklady stúpnu na 14285€/MWh. Aj keď pochybujem že to chápete, pretože takéto triviálne počty by mal dokázať pochopiť každý aj bez vysvetlenia a podľa Vašej otázky to evidentne nechápete.
Mimochodom - kto by mal platiť Vaše odpojenie od stĺpa? Váš sused? Alebo všetci ostatní odberatelia, ktorým je úplne jedno, či elektrinu odoberáte, alebo nie? JE TO VˇAŠ problém, tak si ho zaplaťte. Máte problém s elektrinou? Prečo by za riešenie Váššho problému mal platiť VÁŠ sused? Každý je zodpovedný sám za seba a sám znáša aj všetky nákaldy na svoje rozhodnutia. Pochopte to konečne.
Celkom dobre nechápem tú ich filozofiu zdierania.
Modelový príklad: V rodinnom dobe bývam už 46 rokov, za ten čas ešte nikto nikdy nečumel okrem údajov z elektromeru na hodnotu poistiek alebo trojfaz. ističa :) Tie deti čo chodili spisovať odber boli radi, že vedeli ako vyzerá elektromer. To ako chcú teraz stanoviť poplatok ? Za aký istič, ak predtým tam boli keramické poistky a až ja som ich zamenil za istič? Pokiaľ je mi dobre známe a mám z tým skúsenosť čo je čo koho, tak vlastníctvom elektrárni je prívod zo stĺpa na ,,strešník,, a zo strešníka dole na zaplombovaný elektromer, ktorý mám v prenájme a za ktorý mesačne platím. To čo je zapojené za elektromerom je moja vec, čiže aj tie poistky alebo istič som si kúpil a zaplatil. Čo ja urobím za hodinami (neporušujúc plombu) a ako si napojím rozvod do domu, z akej fázy je len zase moja vec a vec projektanta. A mimochodom, z trojfázového rozvodu sa používala každá jedna fáza tak aby neboli jednotlivé fázy príliš zaťažené.
Ak zoberiem v úvahu, že si dajme tomu aby som ušetril, zmením prúdové zaťaženie ističov na menšie, čo vlastne s tým poriešim ? Teoreticky by som mal ušetriť, to ale nikto nepočíta s tým, že v rodinnom dome a údržbe je potrebné počas roka použiť zváračku, miešačku a iné spotrebiča na 3 fáz? To potom mám akože zakaždým ak ,,vyskočí,, čo vyskočí ho znova nahadzovať? Čo vlastne okrem svojej škody ja týmto riešením poriešim? Mám potom kupovať nové, silnejšie?
Je to zhovadilosť a zdieranie, Ficové deklarované zníženie poplatkov za odber el. energie si z jeho požehnaním distribútor kompenzuje inak. To je ten istý prípad keď takéto ,,múdre,, hlavy prepočítavajú spotrebu zemného plynu z kubíkov na kilowatty ! Zadzigať toto všetko jednou ranou.
Pri výmene elektromera sa vypína hlavný istič. Hlavný istič je blombovaný kvoli čiernemu odberu pred elektromerom. Pozri si to doma.
na privode elektriny su porcelanove poistky, potom je elektromer a za nim hlavny istic. to vsetko musi byt zablombovane. ked chces menit hlavny istic, mozes to odblombovat ale musis zavolat na rozvodny podnik, aby to prisli spatne zablombovat. uctuju si 18,50€ ...
Istotne más zablombovaný aj hlavný istič spolu z elektromerom. Hlavný istič je pred elektromerom vždy! Hodnotu hlavného ističa máš zapísanú v revíznej sprave a aj v sprave pri montáži elektromera.
Podľa mňa to budu brať podľa veľkosti ističom pred elektromerom, článok hovori o chatách a bitoch a čo domy ? Osobne si myslím čo je už tak trochu odborný názor že mať dom a 3 fázový istič 25 A nie je predimenzovanie. (Pričom veľa odborníkov radi predimenzovanie pre budúce možné využitie)
" Historicky je vraj veľa odberateľov s ističmi, ktoré sú predimenzované. Na ich kapacitu sa pritom musia budovať záložné elektrárne a tieto náklady majú predražovať elektrinu pre všetkých odberateľov."
- lol, jasne... zalozne elektrarne... preto ked v meste alebo na dedine zapnu vsetci elektricke kurenie, tak vyhodi v celej obci elektrinu... lebo distrubutor rana s plnou kapacitou predimenzovanych isticov...:)
lenže keramické poistky sú tiež dimenzované na určité prúdové zaťaženie a to samotnými poistkami(patronami) a tzv. spodkami poistiek t.j. kovovým kontaktom o ktorý sa kovový dotyk poistky opiera. Na poistke máte je prúdovú hodnotu napísanú a tak isto na kovovom kontakte v spodku poistky. To rozozná aj školák.
No a ten kovový kontakt poistky je priamo napojený na fázu.
Ešte raz. Je dokázané, že spotreba elektrickej energie klesa na celom Slovensku. Distribútor el. energie a poskytovateľ a jeho akcionáry prichádzajú o plánované zisky. Je normálne aby vláda národa ktorý ju volil sa len prizerala ako podvodom zmenou pravidiel chce prísť distribútor poskytovateľ ku zisku bez toho, že by navyšoval výrobu el. energie? Čiže je to podvod na celom národe zo súhladom vlády lebo vláda má chraniť národ zakonom.
22lubovi :
toto je skutočný návod na odtrhnutie sa od sieťových vyžirkov a zriadiť si vlastný zdroj. Nie je to jednoduché ale vždy to bude lacnejšie ako byť napojený na tých vagabundov ktorí všetkých vydierajú.
Je však potrebné urobiť si dôkladné merania priebehu spotreby v priebehu roka. Vedia to urobiť samotní elektrikári ked vám nasadia registračné merače odberu.
Jedna alternatíva je zriadiť si výrobu elen spaľovacím motorom na ZPN. takto vyrobený prúd by nemal výjsť drahšie než ten dodávaný. Zrejme je možné použiť komerčnú elektrocentrálu kombinovanú s akumulátorom.
Dalšia možnosť je agregát jednofázového motora spriahnutého s trojfázovým motorom-alternátorom.
Posledná možnosť je fotovoltaika tak že sa načisto odstrihnete od centrálneho rozvodu el.en.
abraxasovi :
ak máte prívod ZPN prečo by to vo vašom prípade nešlo?
zvyčajne sa to robia cez fotovolkanicke članky a pri zvýšeniu vyrobí el. energie a po zaplnení batérii dodávaš do sieti a elektrárne ti platia a keď par dni bude škaredo alebo v noci ak minieš všetku energiu aj z batérii prepneš sa na odber. Najdrahšie su na tom tie batérie. PS na chatách spaľovací motor ano ale v domoch určite nie bude to stať ešte viac.
caopyp - ovi :
Ale by sa nechcete odtrhnúť od systému ale ten systém aj trochu podojiť. Yo ja ten zámer nemám. Ja sa chcem od systému odtrhnúť
.... ale no neexistuje! Pán priemer to - dovolili ?! Budú - zvratky, či až pred voľbami ... :-p
To si robíš srandu? Veď je predsa úplne jedno, akým technickým zariadením máš obmedzený maximálny odber.
Ináč vieš mi povedať stav, kedy všetky domácnosti naraz idú na plný odber prúdu ohraničený ističom? Ja nie a dovolím si povedať že sa to ešte nikdy nestalo!!! Je smiešné sa tu odvolávať zdražovaním a ešte smiešnejšie to zdvôvodňovať ističom.
Určite nejdú nikdy všetky naplno, ale sú štatistické modely, ktoré, podľa cherakteru odberu určujú, na aký odberaný príkon musia byť dimenzované zdroje. Zjednodušene je to súčet všetkých pripojených miest spotreby, krát voľáky koeficient, výrazne menší, ako 1. Určite, keby všetci išli na pre nich akceptovateľné minimum, musel by ten koeficient využitia byť vyšší. Teda keď pri tých istých odberateľoch by polovičný súčet pripojených prúdových ističov, nemohol znamenať zároveň polovičný rezervovaný odber.
Odporúčame