Po zhliadnuti prvej casti dvojdielneho filmu, musim uznat ze sa tvorcom podaril. Vyborna kamera, kostymi aj herci.
Najviac exceloval rakusky Karl Markovics ako Eugen Savojsky.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Neúcta Čechov k Bratislave...?!
...vznik Československej republike po prvej svetovej vojne, mal za následok nielen vznik Československej republiky... Terajšie Námestie Ľudovíta Štúra pri Dunaji, malo totiž pôvodne inú dominantu... Trónila mu impozantná jazdecká socha imperátorky Márie Terézie. ktorú strážili postavy husárov... Po príchode českých legionárov, ktorý síce vytlačili maďarské vojsko za Dunaj, ale súčasne zničili impozantnú sochu Márie Terézie...!!! Čo k tomu dodať...?! Skrátka chovali sa barbarsky, ako okupanti a nie ako veľkorysí a "bratský" kultúrny "osloboditelia"... Kultúrny Slováci túto potupu sa snažili nahradiť aspoň tým, že zmenšeninu zničenej imperátorkynej sochy s veľkým oneskorením inštalovali v záhrade Prezidentského paláca... Treba zároveň doplniť, že pri nohách Imperátorky možno veľmi často nájsť kytice kvetov... :-)
Náod ju miloval , asi preto , prvé čo bolo , v 1918 vďačné hordy českých leginárov jej sochu v Presporku rozbili na prach . Aby sa rýchlo zabudlo ! Na šťastie ten istý vďačný národ to isté urobil zo sochou Masaryka , potom Tisa , Gotwalda , Stalina , Zapotockého . Husák už bol chytrý , vedel ako končia sochy potentátov!
A neskôr to začal Otec Vlasti / plné sklady insitných obrazov a búst staviteľov vlasti / a dúfam , že aj Fico si necha nejaké urobiť nejaké obrazy a busty , nech je do čoho kopnúť .....
Samozrejme bola to posledná hrádza pred nástupom islámu do Europy ! Pašovia boli porazení pod viedeňskými hradbami . A zase za výdatnej pomoci poliakov /zaujímavé/.
Škoda , že dnes sa nemá kto postaviť na čelo vojska proti barbarom ! Alebo si niekto myslí , že to bude svatá TanteAngela , ako Johanka z Arcu. Hahahaha-smejem a silne !
takže špeciálne pre Teba a HSĽS- Rakúsko-Uhorsko bola historická nevyhnutnosť a nutnosť.
ak si niekto myslí že samostatné Slovensko by zastavilo v ceste islamský Osmansko-turecko-arabský kalifát so 100 000 obyvateľstvom nemôže byť duševne pri zmysloch.
Opakuješ sa. A zbytočne. Všetko bolo trochu inak. Turci Uhorsko zabrali celé, turecký potentát sedel v Nových Zámkoch a čakal, kým mu Maďari zaplatia za to, že ich nechá žiť. Tí, ktorí platiť nechceli, tí sa ukrývali za hradbami Trnavy. Maďari nemali v láske Rakúšanov, preto oslavovali ich porážku Turkami a teda oslavovali aj smrť svojich synov, slúžiacich v cisárskej armáde. Ale celkove bojovníci v uhorskej časti monarchie nemajú takú veľkú zásluhu na porážke Turkov, ako sa sami chvália. Poraziť Turkov sa nedá neplatením poplatkov, ani vyjednávaním o poplatkoch. Slováci by si boli našli iných spojencov, s ktorými by sa bránili pred nepriateľom tak, ako sa bránili aj pred tým, ako sa v desiatom storočí objavili Maďari. Vtedy boli aj Maďari ostrí bojovníci, o čom svedčí aj názov starých kresťanských litánií "Sagitti hungarorum libera nos, Dimine!" (Pred šípami Maďarov zachráň nás, Pane!)
Naštuduj si dejiny poriadne. Najstaršia známe správy o pobyte Rómov na Slovensku je sú z druhej polovice 14.storočia, v rokoch 1377 a 1381 sa spomínali aj v Zemplínskej župe. Potom prichádzali postupne v skupinách. Jedna z takýchto skupín prechádzala v 15. storočí územím Slovenska. Na jej čele stál "kráľ" Sindel a "vojvodovia" Panuel, Michal a Ondrej. V roku 1417 sa táto vyše tristočlenná skupina vydala od Budína cez Košice až do Bratislavy, kde sa potom rozdelila na niekoľko častí...... atď atď.
Takže za Márie-Terézie tvoji kamaráti tu už dávno boli....
Možno tu už boli od roku 1238, keď uhorský kráľ Béla IV poskytol azyl Kumánom medzi Dunajom a Tisou a jeho syn Štefan si zobral za ženu Alžbetu Kumánsku, dcéru vodcu Kumánov. Ich syn, Ladislav IV, nazývaný Kumán sa ako Kumán aj správal, aj obliekal, aj sa medzi nimi najradšej zdržoval.
Mám dojem, že v súčasnej dobe je pohľad na našu históriu dosť pokrivený. Skúsme sa pozrieť, čo sa o týchto dejoch histórie písalo pred 100 rokmi http://ix.sk/UHEdf Možno narazíme na pohľad, ktorý je menej spútaný dnešnými konvenciami.
Je všeobecne známe, že habsburská cisárovná Mária-Terézia bola doslova posadnutá nariadeniami proti židom zachádzajúcimi až do úplných detailov a trvala na tom, aby židia v nedeľu zostávali doma a hanbili sa za to, že sú Kristovými vrahmi. Za jej vlády nastal doslova hon na židov. V roku 1744 ich Mária-Terézia kvôli údajnej spolupráci s protivníkom vo vojne s Pruskom a pruskej okupácii Prahy vypovedala z Čiech a o rok neskôr aj z Moravy a Sliezska. Neskôr ich ešte zaťažila povinnosťou nosiť zvláštne označenie, aby ich bolo možné identifikovať.
Pri poznaní týchto faktov je zarážajúce, že sa medzi Slovákmi ešte aj dnes nájdu xenofóbni a rasistickí jedinci (viď. "palenque"), ktorí sa odvážia glorifikovať túto zjavnú antisemitku a jedným dychom opľúvať slovenských obroditeľov, bez ktorých by dnes nemohli ani len diskutovať na internete v slovenskom jazyku. Mám za to, že v prípade podobných jedincov by NAKA mala okamžite a bez otáľania iniciovať vyšetrovanie trestného činu hanobenia rasy...
storočí tiež práve priatelsky vztah k židom tiež nemali.nuž ta nahla starostlivost židov z Vašej strany je dos´t dojemna. Ked sa Vam to hodi, tak ich chvalite, ked sa Vam to nehodi, tak ich hanite a pišete o chazaroch a nepriateloch Slovanov. Inač keby ste si moj prispevok prečitali dokonca, tak som tam o jej politike voči Židom aj písal. Inač dnes tak dnes chvalený česky kral Karol IV sa k nim choval ešte horšie.
A slovenskí obroditelia, ktorí sa však objavili až v 19 storočí tiež až velmi priatelsky vztah k židom nemali
Tiež si myslím, že sa musíme hrdo hlásiť k spoločným dejinám v Uhorskom kráľovstve. Veď keď Uhri bojovali s Turkami, v Uhorskom vojsku (tí "naši") boli aj Slováci.
To, že Maďari na prelome 19. a 20. storočia svojim "nemaďarom" veľmi ublížili násilnou maďarizáciou ešte neznamená, že je treba vyliať vaničku aj s dieťaťom, ako sa hovorí.
Rozhodnutie MT z 13. decembra 1762 sa Slovákov dotýka dosť veľmi, hoci dnes o ňom vie málo ľudí. V ten deň panovníčka rozhodla o zriadení prvej vysokej školy technickej na svete, zriadenej panovníkom. Škola mala byť pôvodne v Prahe, panovníčka, ako žena a matka však usúdila, že budúcich študentov by pražské prostredie dosť rozptyľovalo pri štúdiu, tak bola vybratá iná destinácia a to na území dnešného Slovenska. Stala sa ňou Banská Štiavnica. V tomto, vtedy uhorskom meste bolo po ruke dosť banských zariadení, strojov a iných detailov pokročilého banského priemyslu, takže Štiavnica bola ozaj vhodným miestom pre Banícku akadémiu. Jedenásť historických budov je dnes jedinou pamiatkou na túto školu, na ktorej sa vyučovacieho procesu po RU vyrovnaní zmocnili uhorskí Maďari a títo celé zariadenie školy vyviezli roku 1919 do Šoproňu, kde dnes pôsobí, ako Západomaďarská univerzita.
Celkovo Maria Terezia posunula svet dopredu. Hadam jej najvačšou zásluhou bolo zavedenie školstva v monarchii, teda vec, ktoru napr.naši narodni buditelia skor zanedbavali.
To však zaroven otvorilo postupne otazku, ktora sa predtym nemusela riešiť a to v akom jazyku sa to bude realizovať.Pre širšie masy dovtedy použivaná latinčina neprichadzala už do uvahy. Preto rozhodli, že to bude nemčina.To sa však nepačilo Madarom a postupne ani ostatnym a začala tela mela.
Ďalej hoci bola ako osoba skor bigotna, zrušila všetky čarodejnicke prcosy ako nezmysly.Takisto mala velke zasluhy o vystavbu Prešporka ,dnešnej Bratislavy a je smutne, že tu nema dodnes ani jednu ulicu.
Predsudky však mala voči Židom, v tejto otazke sa ešte priliš daleko sa nedostala.
Podobne ako všetci Habsburgovci, ktorí neboli veľki vojvodcovia, dávala prednosť sobášnej politike pred vojnami, ajked vojny boli, hlavne s Nemcami (Fridrich II)a nejaky čas aj s Francúzmi.
Predovšetkým vítam Váš vstup do debaty v Pravde. Podľa dikcie nie ste renovovaný, ale naozaj , s dovolením, "elév." Debata k MT sa bude lomiť v dvoh smeroch. Jednak ako k historickej panovníčke, jednak ako filmovej postave. V mnohom máte pravdu, osnovateľom školských reforiem MT bol Adam František Kollár zo Slovenska, kráľovský knihovník. V otázkach vzdelania a štúrovcov sa mýlite, mnohí organizovali nedeľné školy, osvetové spolky miernosti a triezvosti. Dala impulz spolu s Jozefom II. , keďže nemčina neprešla, k rozvoju národných jazykov. ( 1787 Bernolák Dissertatio.. 1790 Grammatica slavica) To s tou ulicou máte dvestopercentnú pravdu, i keď my, Prešpuráci sa radi oháňame uhorskými dejinami a trojjazyčnosťou. Predsudky voči Židom boli už od 12.st., keď boli vyznačení farebnými stužkami a vymedzení do ghiet. Neúspech bol i vo vojne s Pruskom, dátum z hlavy neviem.
Je pravdou, že šturovci organizovali kružky vzdelanosti , ale napriklad pre ženy tam vela toho nebolo.Ani židov by tam asi nepustili. Žena mala vždy ostat hlavne gazdinou, aj ked niekolko vynimiek samozrejme bolo..Za emacipaciu žien oni určite veľmi nebojovali, stač si čitať Svatozara Hurbana Vajanskeho.Takže aj oni mali svoje limity ako napokon my všetci.Ale to sa dialo o skoro sto rokov neskor, ako je predmet diskusie.
František Kollar bol jedny z viacerych, ktori sa na tom podielali, ale bez podpory panovničky by tiež toho vela neurobil.
Pozri si, kedy boli ženy emancipované vo Švajčiarsku. Vtedy som ja už mal občiansky preukaz. Tak nežiadaj niečo takého od národných buditeľov, ktorých Maďari zatvárali do väzenia, ako panslávov. Mimochodom tolerančný patent Jozefa II. platil, či neplatil? Tak netreba vymýšľať veci, ktoré sa nestali.
Netreba zabúdať, že sme žili v Uhorsku. A v Uhorsku nebol ani pred súdom prijateľný ako svedok neženatý muž, žena ani niektorí iní. Židia, ako svedkovia pri súde museli zložiť strašidelnú prísahu, v ktorej sa spomínajú mená, ktoré Žid ani nesmel vysloviť. Predpísaný text tejto prísahy je vo Verbőczyho Tripartitum, uhorského zákonníka, ktorý bol nedávno preložený z latinčiny aj do slovenčiny.
Naši národní buditelia vôbec nezanedbávali školstvo. To bude nejaký preklep. Oni ho totiž nemali ako zanedbávať, školstvo v tom čase bolo maďarské a učitelia boli odmeňovaní podľa schopnosti pomaďarčiť žiakov najnižších ročníkov a udržovaní maďarského ducha v celom školstve.
nie je to celkom presne, lebo neboli stredne a vysoke školy, ale na ludovych školach sa nejaka slovenčina vždy učila.Aj o tom pomadarčocani to zaležalo dost na konkretnom učitelovi, každy štat však presadzuje svoj jazyk.Deje sa to napokon aj dnes,aj ked viac potichu, samozrejme vačšinovy narod toto samozrejme nepocituje
Nechajme to však na inu diskusiu a venujme sa Marii Terezií a jej dobe
Odporúčame