ak by ostatné roky nevládol Fico, už by neexistovalo žiadne SNP, žiadna Dukla, žiadny pamätník SNP v Banskej Bystrici, žiadne Kalište. Dejiny novodobého Slovenska by boli písané úplne inak
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Pamätník v Banskej Bystrici už polstoročie pripomína hrdinov a udalosti Povstania
.
Neviem co tam robi STBak Mucev? :(
Pamätník pripomína hrdinov, ale keď sa k nemu chcete dostať z Uhliska musíte sa hrdinsky prebrodiť ošťatým podchodom po členky vo vode a šťankách. Riaditeľa SNP ale zaujímajú iné veci. Napríklad propagácia dokumentu o przniteľovi pamätníkov Sovietskej armády Kalmusovi, ku ktorému sa hrdo hlási.
Sovietsky partizáni 25.8. obsadili kasárne v Martine a nútili vojakov aby sa pridali k nim. Slovenskí vojaci v kasárňach napr. v Martine slúžili normálnu základnú službu a nikto z nich nechcel ani nemal dôvod bojovať. Vojaci čakali len že kedy už pôjdu domov. Oni ani nevedeli čo sa deje. To vedel len Golian, ktorý večer 29. aug. poslal spojku na Donovaly aby sa s vysielačkou spojili s Benešom v Londýne. Beneš mu napísal text, ktorý má prečítať v bystrickom rozhlase. Text bol tak hanebný, že ani dnes ho nechcú zverejniť. Tento text benešovskej lži odmietol vysielať bratislavský rozhlas.
Dopoludnia 30. aug. už z bystrického rozhlasu vysielali oznamy, že vysielanie sa osamostatní.
Zmena prebehla pred reláciou "Žena a domácnosť" o 11 hod.
30. aug. 1944 o 11.05 hod. ppl. Mirko Vesel, prečítal Proklamáciu k slovenským vojakom, vyzval armádu do boja proti Nemcom a vyhlásil mobilizáciu.
Bystrický rozhlas týmto začal vysielať lož, vyvolal umelú hystériu, že Nemci popravili Tisu a ich armáda tiahne zlikvidovať Slovenský štát a od Lučenca že im pomáhajú Maďarské vojská. Takto oklamali žilinskú a martinskú posádku. Martinská vojenská posádka bola zneužitá Golianom a nátlak na nich prišli robiť aj ukrajinskí partizáni z hôr. Chlapi však nechceli bojovať. Vojakov v martinských kasárňach oklamali že bránia Slovenskú republiku lebo Beneš cez ich krv potreboval obnoviť československú republiku. Na dôkaz tejto symboliky vyvesili v Sklabinej československú zástavu.
Dozvedáme sa že istý vojak odmietol mobilizáciu do povstaleckej armády so slovami: " Čo sa seriete chlapi, veď je žatva ".
Na druhý deň, Keď Tiso vyhlásil v Bratislavskom a Prešovskom rozhlase, že je živý a že vyzýva vojakov aby zložili zbraň, že sa stali obeťou teroru, tak prevažná väčšina pozahadzovala zbrane a horami poutekala domov.
Nepriatelia Slovenského štátu veľmi dobre vedeli že Slováci nepôjdu bojovať proti vlastnému štátu a preto sa odhodlali vstúpiť do konania s pripravenou podlosťou. Skrátka povedané v kritickej chvíli oklamali malú časť Slovenska a vohnali ju do krvavých jatiek.
Bystrický rozhlas bol bombardovaním zničený 2. sept. 1944 a tak si Golian dal zriadiť malú vojenskú vysielačku s výkonom 1 kW, avšak signál bol veľmi slabý s dosahom len v okolí B. Bystrice. ( Pôvodný Banskobystrický vysielač bol postavený v 1936 na vrchu Laskomer nad B. Bystricou pre účely prenášaniu signálu z Bratislavy pre Stredné Slovensko
K Povstaniu sa vôbec nepripojili ďalšie mestá Slovenska ako napr.- Bratislava, Trenčín, Trnava, Nitra, Levice, Nové Zámky, Lučenec, Košice. Cirkus akože tzv. SNP robili len v Banskej Bystrici, Martine a okolí, teda tam kde siahala Golianova moc.
SNP možno vyčítať veľa chýb - v príprave, vo velení a v koordinácií aktivít.
Výsledok SNP bol pre Slovensko nakoniec zničujúci, lebo po tomto boji sme nakoniec stratili všetko. Stratili sme aj to najcennejšie - svoj štát. Boľševické dobrodružstvo spolu s Benešovou zákernosťou, stálo náš národ tisíce nevinných slovenských životov. Vojaci z martinských kasární, boli do Povstania násilne nahnaní pod hrozbou smrti.
Slovenský štát vznikol v súlade s medzinárodným právom, osobným hlasovaním poslancov Snemu Slovenskej krajiny dňa 14. marca 1939. Jeho likvidácia začala v B.Bystrici 29. aug. 1944 vyhlásením SNP a obnovením ČSR na kontrolovanom území povstalcami, potvrdilo sa to 5.4.1945 Košickým vládnym programom, keď do Košíc vstúpila Červená armáda a totálne bol Slovenský štát dorazený dobytím hlavného mesta Bratislavy 4. apríla 1945.Stojí tu kardinálna otázka. Pomohlo nám SNP v niečom ? Komu prekážal Slovenský štát že sa s jeho existenciou nevedel zmieriť ?
No v prvom rade patrili medzi nich komunisti ktorým bola cudzia ideológia kresťanskej morálky a národného princípu.
Ďalej to boli židia ktorých veľký vplyv začal byť obmedzovaný a sťahovali sa nad nimi temné mraky.
Ďalšou skupinou boli čechoslovakisti a sympatizanti Beneša, ktorý nikdy neuznával existenciu slovenského národa nie ešte jeho samostatného štátu.
Ale zaradili sa k nim aj tí čo sa im nepáčil nemecký vplyv na Slovensku.
Tiso a vláda slovenského štátu bola voči týmto skupinám veľmi mierna a voči odporcom mala politiku veľmi mäkkej ruky, už vzhľadom na to že o prípravách SNP vedela a nezakročila. Zvlášť minister vnútra Šaňo Mach svojim rytierskym prístupom podcenil nebezpečné konanie protištátnych živlov, už z toho pohľadu, že sa jednalo vo vojnovom čase teda v neistých časoch a on miesto toho aby konal, bol veľkodušný, nečinný a nechával ich žiť "svojim životom". Prišlo to čo mnohí predvídali. Nemeckí spravodajcovia v septembri 1944 hlásili:
: Základné zlo povstaleckých hnutí spočíva v päťročnej politike mäkkej ruky prezidenta Dr.Jozefa Tisu a slovenskej vlády voči československým - boľševistickým a reakčným živlom ktoré si aj po 14. marci 1939 dokázali vytvoriť silné pozície a napokon zaútočili a zničili mladý Slovenský štát.
Keď Nemci 28. okt. 1944 dobyli Banskú Bystricu, vytýkali Tisovi - toto ste si mohli všetko ušetriť, pán prezident, keby ste bol mal tvrdšiu ruku.
2. novembra a nasledujúcu noc sa dostalo do rúk Nemcov niekoľko zajatcov. Do zajatia padol aj veliteľ VSO kapitán Miloš Cambel. Medzi zajatcami sa ocitol tiež benešov agent - kapitán Jaroslav Krátký - Zdena. Nemecký prepad 2. novembra bol začiatkom pohromy, ktorá napokon postihla aj generálov Viesta a Goliana. Obaja generáli so skupinou vo¬jakov sa odobrali do Pohronského Bukovca. Najprv hliadka zistila, že v obci sa nenachádzajú nemecké jednotky.
. Jeden z príslušníkov VSO, Tibor Ličko, poznal kraj a doviedol ich do obce, kde sa spojil so svojim strýkom, horárom Babiakom. Viest a Golian našli úkryt v Pohronskom Bukovci s možnosťou prezliecť sa oddýchnuť a zohriať sa po namáhavom po¬chode a strádania v horách.
Generál Viest a Golian sa v Pohronskom Bukovci dlho nezotavili. Nacisti už 2. novembra vedeli, že generáli sa nachádzajú v Pohronskom Bu¬kovci. Na druhý deň, 3. novembra, generál Viest a Golian padli do ne¬meckého zajatia.
ach, ty budeš asi hrdým členom spolku so zelenými tričkami, čo sa nevedia rozhodnúť si sú kresťania, či vikingovia, či chcú byť priatelia Ruska alebo fašistického vojnového štátu, čo nechceli eurofondu a zlá EÚ, ale dvaja sa tam s radosťou dostali za Europoslancov.....
škoda rečí
Odporúčame