Rusy varovali zapad 6 rokov. Nikto nechcel pocuvat. Bude Sila Sibiry 2, 3...To sa uz neda zastavit. Strasna geopoliticka chyba zapadu. Tymto si podpisuje porazku v supereni s Cinou.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Čína už teraz tlačí Rusko do maximálne možného vyťaženia plynovodu. Naviac hovorí o Sile Sibíri 2 a viac. Celkový záujem Číny o ruský plyn je rovný dodávkam Gazproma do Európy. Okrem toho Čína nakupuje aj skvapalnený plyn z Jamalu, z ktorého veľkú časť predáva ďalej. V tomto smere sa hovorí o obchodníkoch z USA.
Rozosmiať naraz 1,3 miliardy ĺudí, by mohlo zposobiť celosvetovú katastrofu.
Nemecko:
Nebojkotovali sme spionaz NSA, nebudeme bojkotovat ani spionaz Huawei
Slovak v decembri 1989 vypustil silu Tigra. Z Tatier nedobehol ani do Popradu :-))))))
Zbera kukuricne sulky a bude prihrievat pred kralikarnou :)))))))))))))+++
Nie. Firma "Gasprom" posiluje North streem. Keby mala v pláne vykašlať sa na Európu (hlavne na Nemecko), prečo by to robila? Kto sa musí obávať je notorický neplatič Ukrjina. Práve preto sa Nemci s Rusmi dohodli na tom North streemu, aby dodávky plynu smerom na západ neboli ohrozené. Inak povedané, platiči sa zimy obávať nemusia.
No, ešte ho priškrtiť na Západ a bude veselo. A k tej Afrike, Rusi rokujú, ale vzhľadom na vzdialenosť si prípadné pripojenie / z Turkstreamu / vyžaduje veľké náklady. No Rusi začínajú už sondovať v niektorých afrických štátoch a pasú po rope. A čoskoro ju aj nájdu. Ani rokovaniu s Ukrajinou sa "akosi" nedarí. Rusi nie sú ochotní dodávať plyn cez Ukrajinu, pretože potrubie je zastaralé a potrebuje investície. Lenže šašo v prezidentskom paláci v Kyjeve dáva prednosť pumpovaniu peňazí do armády namiesto do plynového potrubia. A keď to povie v decembri Putin Merkelovej a Macronovi, tak sa budú obidaja váľať od smiechu po zemi.
Americký minister energetiky Rick Perry povedal, že dohoda o zvýšení vývozu zemného plynu v USA by priniesla „obrovský vzájomný prospech“ pre obe strany. Tekutý zemný plyn zo Spojených štátov, ktorý sa prepravuje loďou, je však oveľa drahší ako plyn privádzaný z Ruska. Perry poznamenal, že cena nemôže byť jediným faktorom.
Garantujem Ti , že Čína nebude mať takú vysokú cenu ako Poľsko ...
Rusku momentálne predáva cca 1/3 exportu zemného plynu, ale má z neho asi 1/2 zisku ... skrátka sme najlepší a najsolventnejší trh ....
A kto je na tom lepsie,ten co kupuje alebo ten co vlastni a predava strategicku surovinu?Prosim nemyl si to z rozkami:)
Samozrejme ten čo má peniaze : )
Alebo si myslíš, že ak by Rusi stopli plyn, tak by nám nik iný plyn nedal (problémy s infraštruktúrou by už neboli také veľké ako v roku 2009 a stále sa zmenšujú) ?
Samozrejme, odhliadnuc od "detailu", že vývoz energetických surovín je 2/3 exportu Ruska .... vývoz surovín celkovo 3/4 exportu .....
Čiže Rusko si to jednoducho nemôže dovoliť ......z toho totiž žije .... okrem exportu si za naše bubáky umelo znižuje ceny suroviny na vnútornom trhu a reálne Ruske je TOTÁLNE závislé od vývozu .... zato sem tlačí rúry zospodu i zvrchu ... to "otočenie rúr" je tak pre malé deti : )
Neuveritelné kecy....Ako so prišiel na to, že kvôli exportu Rusko umelo znižuje ceny suroviny na vnútornom trhu? :)))
Rusko má na vnútornom trhu omnoho nižšie NETRHOVÉ ceny ....
Gazprom si to môže dovoliť, lebo má miliardové zisky....
Ceny pre domácnosť sú asi tri krát nižšie ako na Ukrajine .... nedávno to "sputnikovci" s radosťou referovali ... nevšimol si ti tie " neuveriteľné kecy" ? : )
Ukrajina na rozdiel od Ruska postupuje postupnú liberalizáciu cien .... Rusku sa nedopracovalo ani tam ....
.. aké má Ukrajina náklady na nákup a distribúciu plynu, také musí mať ceny + zisk spoločností, tie sú rozdielne od Ruska .... neviem, čo tu riešiš ? ....
neprisiel na to nijak. troll shark je tlchuba, co na akukolvek temu pise uplne sprostosti
Vývoz energetických surovín (ropa, plyn, uhlie) vyniesol v minulom roku Rusku 201,1 miliárd dolárov. Celkový príjem z exportu bol 452,6 miliárd dolárov, teda vývoz energonosičov tvoril 44,4% príjmov z exportu, teda nie 2/3 ale mierne cez 2/5.
Export energonosičov je samozrejme kľúčová časť ruského exportu, ale tvrdiť že z toho Rusko žije, je trochu prehnané. V minulom roku tvorili príjmy z vývozu ropy, plynu a uhlia necelú desatinu celkového ruského hdp (9,7%).
V roku 2017 to bolo 199 miliárd voči 342 miliárd .... čo je však nedôležité, lebo ceny surovín kolíšu, čiže to dosť "lieta" ....
Ale ako som už spomenul, i položky, ktoré s tým teoreticky nič nemajú sú dotované cez nízke ceny energií pre domáci premysel, vládu i obyvateľstvo .... to si môže Rusko dovoliť len vďaka masívnym príjmom z exportu ...
Okrem toho je Gazprom a ostatné energetické firmy veľkým vlastníkom kadejakých dcér či oligarchovia si z neho financujú svoj biznis ....
Reálny podiel je preto podstatne väčší ako je ten "oficiálny" ....
To sú dosť zvláštne úvahy. Relatívne nízke ceny energií sú dané tým, že v Rusku sa získavajú/vyrábajú. Ich cena teda nie je zaťažená cenou dlhej prepravy, maržami x priekupníkov a vývoznými clami, nie tým, že by bola dotovaná ziskami z vývozu iných energonosičov (ako som už uviedol, zisk z vývozu energetických surovín nie je ani desatina ich ročného hdp, to nie sú až tak masívne príjmy).
Reálny podiel príjmov z exportu energonosičov sa Rusom darí pomerne účinne znižovať tým, že im každoročne rastú príjmy z vývozu tovarov s vyššou pridanou hodnotou (rôzna strojárina, obrábacie centrá, dopravné prostriedky, atomenergetika, agrotechnika) + príjmy z vývozu potravinárskych produktov. Tieto zisky im medziročne rastú o 3-7%.
Ten rozdiel však nie je cca trojnásobný pri porovnaní Ukrajina - Rusko ....
Skrátka Putin si kupuje lojalitu pomerne chudobných Rusov ... nič nové ... podobnú politiku nízkych cien tu propagujú všetci populisti ... u nás Fico ... ale na rozdiel od Ruska na to nemáme miliardové zisky z exportu ... "len" prichádzame o milióny z možných ziskov z tranzitu, ktoré sa strácajú na krížových dotáciách ....
V prípade Ukrajiny je to dané tým, že Naftogaz vyše dve desaťročia držal ceny plynu na Ukrajine brutálne podhodnotené a teraz ich WCB núti zvyšovať jeho ceny na trhové hodnoty + Rusi im dávajú vyžrať ich hlúposť a nepomáhajú im.
Osobne, ako spotrebiteľovi, sa mi politika nízkych cien páči a keby som bol v pozícii Rusa, tak by som ju aj očakával, vzhľadom na to že Rusko je jeden z hlavných svetových producentov energonosičov. Podobne v USA sú ceny benzínu významne nižšie než napr. u nás. Proste kto produkuje danú surovinu, ten má obvykle nižšie ceny.
Ty máš nejako deravé ekonomické myslenie.To čo tvrdíš platí pre tovarové komodity prebytkové a dlhodobo dostupné všetkým v každom regióne. Zemný plyn má okrem množstva iných tovarových charakteristík aj špecifický znak , že je priamy produkt prírody v obmedzenom množstve - pre mnohé krajiny je to monopolná komodita pre rozvoj vlastných výrobných síl, pre zaistenie životných podmienok domáceho obyvateľstva (teplo) .Táto komodita z hľadiska jej veľkosti, masy užitia , taká aká je v dnešnom svete nemá veľa alternatív náhrad okrem iného dané aj tým, že jej masová spotreba je veľmi, až limitujúco vzdialená od jej produkcie ( ťažby) .Preto tento vzorec nemôžeš napasovávať na bežné prebytkové tovarové komodity všeobecne dostupné, vyrábané prevážne všade, aj spotrebiteľmi .
Stačí si pozrieť históriu rokovania z Čínou o tomto plynovode .... rokovania .... Putin s veľkým úsmevom povedal A/, že Čína zaplatí za plyn dobrú cenu .... po čase sa objavilo i B/ .. ak si Rusi postavia plynovod za svoje : )
Bude to viac. Preprava cez Silu Sibíri sa týka zmluvy za 400 miliárd dolárov medzi Gazpromom a CNPC, okrem toho Rusko môže exportovať skvapalnený plyn do Číny tankermi, v závislosti od čínskeho dopytu počas roka, v čase odberových špičiek. Okrem toho Gazprom export LLC začal vyvážať skvapalnenú propán-butánovú zmes do Číny po železnici. 13. novembra dorazila prvá testovacia súprava 18 cisterien zo skvapalňovacieho závodu v Surgute do terminálu v Manzhouli v Číne.
Rusko si ide svoju pesnicku bez odporu. Jediny odpor, ktory je Rusku kladeny, je len v hlavach niektorych zamindrakovancov. K tomu este otvori NS2, Turkstream a cely konktinent bude prakticky nacicnuty na Rusko. K tomu este vsade okolo plynovodov rakety a USA si moze ist budovat tu svoju velmoc do Libye a Iraku. Keby Afrika pustila zo 20-30 milionov Rusov na svoj kontinent, tak do 300 rokov tam maju vsetko zaplynovane, zavodnene, vsetko zaraketovane, 15 univerzit jak svina
Prečo to nejde cez ukrajinu ?
Všetky plynovody a ropovody musia ísť cez ukrajinu.
Veď bidet so synom to prikázali.
Z čoho budú teraz bidety a banderovci žiť ?
Blbec Rus preda dva tankery, 1 USA a druhy Nemcovi. Nemec ti ho preda drahsie a amik druhy tanker cez Polsko este drahsie a hned mas diverzifikovany plyn na demokraticky sposob.
Čo by nevedeli, vedia. Najväčším kontrahentom firmi "Novatek" (náleziská břidlicového plynu na polostrove Jamal), je pochopiteĺne Čína a jedným z kupcov sú Amíci. Čo s nakúpeným plynom urobia, to je ích věc.
Odporúčame