pre roba68 a aguda
Dalej uz necitam - cekom zaujimava polemika medzi Vami sa kvoli jesitnosti (alebo?) zvrhava na pretlacanie sa "kto ma vacsiu pravdu" ...odlozte urazene ega... :-)
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Ešte ku Gravitácia 1
Teslove pokusy ovplyvnoť tvorbu mračien potvrdzujú Tvoju teóriu.
G. Grabovoi v Moskve by Ti to asi tiež potvrdil, aplikuje túto Tvoju teóriu vo svojich prístrojoch na báze kristáľov kremíka.
" Lenže z dôvodu že je gravitačná sila oproti ostatným tak slabá" nespravne.
Newton's 3rd Law: To every action there is always opposed an equal reaction: or the mutual actions of two bodies upon each other are always equal, and directed to contrary parts.
Zem ma ovela vacsiu zotrvacnost, preto nevidno dosledky gravitacnej sily mensich objektov.
Ňuž, poskytol si ďalší dôkaz, že nerozumieš písanému textu. Kde tvrdím, že treba niečím násobiť hmotnosť kozmonauta? Na Mesiaci treba násobiť údaj váhy, aby si dostal hmotnosť kozmonauta. Prečítaj si to ešte zopárkrát, možno pochopíš. Aj keď pochybujem.
Ďalšie úvahy sú celé zle, zbytočne opakuješ svoje pomýlené názory. Opakovanie nie je žiadny argument. Fyzika na rozdiel od teba vie, že hmotnosť telies nie je závislá od žiadnych polí. Hmotnosť miera odporu telesa voči pôsobeniu vonkajšej sily a táto vlastnosť sa nemení v žiadnom poli.
Ďalšiu úvahu si začal dobre, ale koniec si zas domrvil. Ak si čítal text o meraní hmotnosti na obežnej dráhe (http://sk.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1hy_%28pr…) tak je hneď jasné, že si ho nepochopil alebo nedočítal. Tebe to nepasuje do tvojich názorov a preto si musíš vymýšľať účelové tvrdenia, ktoré sú v rozpore s prírodou. Nevadí ti, že príroda ignoruje tvoje názory? Nevadí ti, že na ISS to funguje?
Prečo by som mal hmotnosť kozmonauta na Mesiaci násobiť pomerom gravitačných zrýchlení?
Hmotnosť telesa nieje závislá iba od látkovej povahy hmoty, ale aj od intenzity fyzikálnych polí, medzi ktoré patrí aj gravitačné pole.
Ak budeš na dve telesá o rozdielnej hmotnosti pôsobiť rovnakou silou, teleso z menšou hmotnosťou bude mať väčšie zrýchlenie ako teleso z väčšou hmotnosťou. Vďaka väčšej rýchlosti bude teleso z menšou hmotnosťou mať rovnakú kinetickú energiu, ako teleso z väčšou hmotnosťou a menšou rýchlosťou. Vďaka rovnakej kinetickej energii budú obidve telesá pôsobiť na pružinu rovnakou silou. Takýmto spôsobom sa nedá určiť hmotnosť telesa na obežnej dráhe. Opäť sa jedná iba o účelové tvrdenie.
Poďme teraz vyriešiť tvoj "ťažký" príklad.
Majme kozmonauta v skafandri s celkovou hmotnosťou 180kg. Budeme mu hovoriť "kozmonaut".
Tiaž kozmonauta je G1 = m . g1 = 180kg . 9,81ms^-2 = 1765,8N
Ak ho vážime na váhe, ktorá je ciachovaná tak, že 1kg zodpovedá tiaži 9,81N, tak váha ukáže 180kg.
Zoberme kozmonauta aj s váhou na Mesiac. Tam je tiažové zrýchlenie g2 na povrchu rovné 1,62ms^-2.
Tiaž kozmonauta bude teda rovná G2 = m . g2 = 180kg . 1,62ms^-2 = 291,6N
Naša váha teda ukáže 291,6N / 9,81N/kg = 29,72kg, čo je približne 1/6 váhy kozmonauta na Zemi.
Hmotnosť kozmonauta vypočítame, keď tento údaj vynásobíme pomerom gravitačného zrýchlenia na Zami a na Mesiaci, teda:
m = 29,7kg * (9,82ms^-2 / 1,62ms^-2) = 29,72kg * 6,056 = 180kg
Na školách sa učí toto a nie ten nezmysel, čo si napísal v závere svojho príspevku.
Popis meranie hmotnosti na obežnej dráhe nájdeš napríklad tu:
Vladimír, čo príspevok, to perla. Už si ma dostatočne presvedčil, že nerozumieš písanému textu. A to sme stále na úrovni základnej školy. Alebo si naozaj nechodil do školy? Na ktorej škole učia nezmysly, ktoré si tu popísal? Už neviem, na akej úrovni ti mám vysvetľovať základné veci. Obrázky sa sem nedajú vkladať, ale možno by sa dala nájsť nejaká obrázková knižka o fyzike pre deti v predškolskom veku a mohol by si začať.
Kde si sa dočítal, že váha sa skladá z hmotnosti a z gravitačnej sily? Ty bežne miešaš jablká s hruškami? Vo fyzike je miešanie fyzikálnych jednotiek neprípustné, nedáva to zmysel. Neviem si predstaviť spôsob tvojho (ne)chápania písaného textu. Príklad, ktorý si uviedol na záver a jeho riešenie je čisto dôsledok tvojej neschopnosti pochopiť text na úrovni základnej školy.
Riešenie nájdeš v mojom ďalšom príspevku pod týmto.
Ako vidím, žiaden vzorec na výpočet hmotnosti nemáš.
Váha je sila, ktorou je teleso priťahované k zemskému povrchu. Ak by sa váha telesa skladala z hmotnosti a gravitačnej sily, potom by nemohla moja váha na Mesiaci klesnúť na 1/6.
Uvediem príklad, ak by 50% mojej váhy predstavovala hmotnosť a 50% by tvorila gravitačná sila, potom by moja váha na Mesiaci klesla na 4/6 a nie na 1/6. Bohužiaľ, to čo ta naučili v škole je hlúposť!
Vladimír, až pochopíš, že príroda kašle na tvoje názory, tak pochopíš, aké nezmysly tvrdíš už niekoľko rokov na rôznych fórach. Ty si možno ani neuvedomuješ, že na tie isté otázky dostávaš rovnaké odpovede. To by mohlo naznačovať problém s pamäťou a možno aj s chápaním súvislostí. Tu sa dokonca pod dvoma rôznymi článkami dožaduješ rovnakej odpovede a samozrejme ju aj dostávaš, dokonca opakovane. Na otázku, koľko váži človek s hmotnosťou 80kg som ti odpovedal už druhý raz. Takže očakávam, že sa mi zas budeš vyčítať, že som ti neodpovedal. :)
Je smutné, že namiesto toho, aby si sa začal učiť, tak na rôznych fórach prezentuješ názory, ktoré by možno obstáli v stredoveku, ale dnes ti ich vyvráti aj žiak základnej školy. Mal si možnosť učiť sa od fyzika, no chýba ti schopnosť uvažovania v súvislostiach a vyslovuješ názory, ktoré si odporujú (bolo to dokázané elementárnou logikou už najmenej dvakrát).
Kedy pochopíš, že ignorovaním faktov a tvrdeniami bez dôkazov ešte nikto nič nezmenil?
Vladimír, dostal si konkrétnu odpoveď. Čítal si ju vôbec? Je slovenčina pre teba cudzí jazyk, alebo čo ti bráni v chápaní písaného textu?
Vladimír, ty si zatiaľ dostal odpovede na všetky tvoje otázky. Čo naopak vôbec neplatí. Nechci, aby som ti pripomínal tvoje ignorovanie otázok, ktoré si dostal. Chceš, aby som ti ich pripomínal v každom príspevku? Alebo chceš dohodu, že kým nebudeš odpovedať, tak sa nemáme o čom baviť? Ak chceš niekomu vyčítať, že neodpovedá na otázky, tak sa pozri do zrkadla.
Nauč sa rozlišovať medzi hmotnosťou a váhou. Deti to zvládajú, tak nechápem, čo bráni tebe, aby si to pochopil? Je to pre teba zložitý problém? Hmotnosť nijak nesúvisí s gravitačným zrýchlením, váha je však jej priamo úmerná. Pomer medzi váhou a hmotnosťou sa rovná číselnému pomeru medzi tiažovým zrýchlením v mieste merania a tiažovým zrýchlením v mieste ciachovania váhy. Takže, ak je na Mesiaci tiažové zrýchlenie rovné 1/6g, tak aj váha ukáže 1/6 váhy na Zemi. Hmotnosť však ostáva rovnaká.
Čakať od teba, že dostanem konkrétnu odpoveď je asi nemožné.
Máš pravdu, že váha je sila ktorou pôsobí teleso na váhy. Ak chceš tvrdiť, že hmotnosť je niečo inšie ako váha mal by si aj predložiť vzorec podľa ktorého sa dá vypočítať tento rozdiel.
Na obežnej dráhe vo vzdialenosti 400 km od zemského povrchu je gravitačné zrýchlenie 8,66 m/s. Vďaka tomuto gravitačnému zrýchleniu majú telesá na obežnej dráhe hmotnosť.
Tiažové zrýchlenie je menšie ako gravitačné zrýchlenie preto, lebo odstredivá sila dokáže zrušiť účinky gravitačnej sily.
Ak sa človek s hmotnosťou 80kg postaví na váhu, ktorá je správne ciachovaná, tak ukáže 80kg. Lenže táto váha mu bude nanič na obežnej dráhe. Môže ju použiť na Mesiaci, len na zistenie svojej hmotnosti si tento človek bude musieť vynásobiť údaj váh šiestimi.
Na obežnej dráhe sa hmotnosť telies zisťuje tak, ako som ti to opísal vyššie, t.j. zo zotrvačnosti.
To, že je rozdiel medzi hmotnosťou a váhou, vedia aj deti.
Zrejme nevieš, na akom princípe funguje váha, napríklad taká kuchynská. Nie je to žiadne tajomstvo, učí sa to na základnej škole. Vo svojej podstate je to obyčajný silomer, ktorý meria tiaž a je ociachovaný v kilogramoch. Jeho nevýhodou je, že ukazuje správnu hmotnosť len tam, kde bol ociachovaný a ešte tam, kde je tiažové zrýchlenie rovnaké, ako v mieste ociachovania váhy, lebo ako správne hovoríš, odstredivé zrýchlenie sa odčítava od gravitačného. (Občas máš aj svetlé chvíľky, ale potom to zabiješ úplným nezmyslom.)
Lenže fyzika potrebuje merať hmotnosť telies aj v iných podmienkach, ako na povrchu Zeme, preto používa zariadenia, ktoré nie sú závislé od tiažového zrýchlenia. Napríklad na obežnej dráhe je tiažové zrýchlenie rovné 0, no aj tam dokážeme merať hmotnosť telies. Napríklad mechanickým oscilátorom. Využíva sa pritom zotrvačnosť telies, spôsobená ich hmotnosťou, nie váhou. Vladimír, máš sa ešte čo učiť.
Robo – ak je podľa teba rozdiel medzi hmotnosťou a váhou, určite budeš vedieť vypočítať, akú má hmotnosť človek ktorý váži 80 kg. Rád sa nechám poučiť.
Ak pochybuješ o tvrdení, že odstredivá sila dokáže zrušiť gravitačnú silu, určite mi budeš vedieť vysvetliť, prečo je tiažové zrýchlenie menšie ako gravitačné zrýchlenie.
Agud, to ti musím v každej diskusii napísať, že Hillovu sféru, alebo Lagrangeove body si môžeš vypočítať z gravitačného zákona a z pohybových zákonov? Jediný problém je v tom, že ty to nedokážeš a potom trepeš hlúposti. To, že niečo nevieš predsa neznamená, že to nevie nikto.
A predstav si, že váha (nie hmotnosť!) telies sa počas dňa mení, keďže sa vďaka gravitačnému pôsobeniu Mesiaca a Slnka mení gravitačné zrýchlenie na povrchu Zeme. Takže, keby si lepšie hľadal, našiel by si aj príslušné merania.
Nezmysly o rušení gravitačnej sily odstredivou silou sme ti už viacerí viackrát vyvrátili, takže sú už len tvojou pomýlenou vierou vo vlastné teórie, v ktorých si sám odporuješ a ani to nechápeš.
Hillova sféra je iba účelové tvrdenie, ktorým sa vedci snažia zaplátať diery v gravitačnom zákone. Gravitácia Zeme nieje ničím výnimočná, aby musela byť nadriadená nad gravitáciu Slnka.
Odstredivá sila, ktorá vzniká pri obiehaní Zeme okolo Slnka ruší pôsobenie gravitácie Slnka a preto na zemskom povrchu nepociťujeme gravitáciu Slnka. To isté platí aj pre všetku hmotu, ktorá sa nachádza v gravitačnom poli Zeme a spolu zo Zemou obieha okolo Slnka. Ak by odstredivá sila nedokázala zrušiť pôsobenie gravitácie Slnka, gravitácia Slnka by sa v noci pripočítavala ku gravitácii Zeme a preto by bolo na zemskom povrchu v noci väčšie gravitačné zrýchlenie ako počas dňa. Vďaka väčšiemu gravitačnému zrýchleniu by sme v noci vážili viacej ako počas dňa.
A inak, ďakujem ti za krásny dôkaz toho, že nie si schopný logicky rozmýšľať. Ale chcem ti zároveň pogratulovať k objavu, ktorý sa učí na základnej škole: sčítanie rýchlosti.
To, že rýchlosť obiehania Mesiaca okolo Slnka mení, je dôsledkom faktu, že Mesiac zároveň obieha okolo Zeme. Priemerná obežná rýchlosť Mesiaca okolo Zeme je 1,022 km/s. Vzhľadom na smer otáčania Mesiaca okolo Zeme a na smer obiehania tejto dvojice okolo Slnka sa v nove rýchlosť obiehania Mesiaca odčíta od rýchlosti obiehania dvojplanéty Zem-Mesiac okolo Slnka, preto je menšia. Z pohľadu zo Slnka je možné pozorovať, že Mesiac začne zaostávať za Zemou. V splne je situácia opačná, rýchlosť, ktorou Mesiac obieha okolo Zeme sa pripočíta k jeho rýchlosti na dráhe okolo Slnka a teda z pohľadu zo Slnka je možné pozorovať, že Mesiac predbieha Zem.
Odporúčame