.. krásne názvy ! Stará rumpľa Čaputová a digitálna krampľa Remišová .....
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Ja by som to nedával do súvislostí, rumpľa a krampľa boli užitočné.
Ok, len rovnaká forma ako č.1 sa používala aj na perníky. Posledná "krampľa" slúžila na česanie ľanu, aj keď v diskusii sa spomína ovčia vlna. A č. 6 nie je obyčajný hoblík, je to nejaký špeciálny nástroj, tipoval by som, že na vytváranie falcov a vybraní, čosi ako jednoduchšia frézka.
Na česanie ľanu sa používal silnejší nástroj, s dlhšími a silnejšími ihlicami, sústredenými do jedného okrúhleho hniezda na doske, širokej asi 30 cm a dlhej necelý meter. Bol to nebezpečný nástroj, pri jeho zlom uskladnení sa na ňom mohol niekto zraniť, tie ihlice podliehali korózii a mohli pri páde naň spôsobiť nepríjemné a hlboké poranenie.
Na česanie ľanu (alebo konope) sa používali viaceré verzie toho istého nástroja (s rôznymi lokálnymi názvami - česlo, česačka, šteť...). Česacia hlava bola najčastejšie kruhová, ale sú aj podobné veľkým hrebeňom, niečo ako tá česačka na čučoriedky na obrázku 4.
Dva kusy kombinovaných hoblíkov, podobných, ako na obrázku vlastním, ostali mi po otcovi, jeden z nich sa robí pravouhlá "falec" na doske, druhý má vodiaci tŕň a úzky nôž, ktorým sa dá urobiť perodrážka. Použitím oboch sa dá ručne, bez strojov vyrobiť drevený obklad - palubovka.
Pre tých, čo ich to zaujíma, obrázky hoblíkov na robenie rímsy a perodrážky http://ix.sk/xhhKS
Brúsku. Keď som videla slovo krampla, rozmýšľala som, koľko ľudí bude poznať to slovo. Mama dlho používala rumpľu na pranie monteriek.
Keď som bol škôlkár, niekedy v polovici päťdesiatych rokov, moja mama tiež právala ešte v koryte a používala kovovú rumpľu. Zanedlho však kúpili rodičia elektrickú práčku Perobot s odstredivkou, časovačom a prihrievaním vody. Ja som koryto na pranie skúsil používať, ako člnok v plese na potoku. :)
Odporúčame