Ivan V
Terajší (sú)druhovia si zo svojej mladosti istotne pamätajú spievanie Piesne práce pred vyučovaním, tí starší aj modlitby pred vyučovaním, a tak zrejme práve preto sa teraz snažia aktuálne zaviesť niečo podobné.
Samozrejme, že je to nezmysel a vyvolá to iba nechuť k spievaniu hymny i k samotnému vlastenectvu. Ako to bolo pred desiatkami rokov v prípade obľuby Piesne práce alebo modlitby. Veď v povahe človeka je storočia zakorenené, ak mu niečo systematicky vnucujú, tak to akurát nebude plniť, hoci inak, bez pokynov, by si aj tú hymnu rád zaspieval. Najmä ak je k tomu dôvod pri významnej príležitosti - či už v športe alebo v politike.
Ak chceme vychovať mladú generáciu k vlastenectvu, predovšetkým by mladí mali vidieť príklady dospelých. Lenže to sa teraz nenosí, mladí v rodine väčšinou nedostali poriadnu výchovu (česť výnimkám v menšine) a tak vlastne ani netušia, že pri príchode do miestnosti (vrátane výťahu a pod.) by mali pozdraviť, že by sa mali oni predstaviť staršiemu kolegovi na pracovisku, že do dverí má vchádzať ako prvá žena (starší, nadriadení a pod.) No etiketa, či etika sa chúli kdesi v rohu a suverénne (ak nechcem povedať arogantné) spôsoby sú dnes "in".
O vlastenectve sa ľahko hovorí, no v prvom rade by každý, kto sa cíti vlastencom, mal ovládať aspoň svoj rodný jazyk. Lenže stačí chvíľu počúvať politikov, niektorých moderátorov v éteri a nestranný vzdelaný pozorovateľ pochopí, že cesta k vlastenectvu vedie sa začína úplne inak - že sa začína predovšetkým už od útleho detstva v rodine.