Niekde by som si rád prečítal, o čo tam vlastne ide. Tam je vyššia hra ako to, či máme plyn cez Ukrajinu, alebo nie.
Ukrajinci kontrolujú jediný vstupný bod plynovodu, a to je pri ruskom meste Sudži. Keď Rusi vypli druhý, Ukrajinci vyhrali arbitráž a Rusi sú im povinní platiť. Je dosť možné, že Ukrajinci chcú od Rusov plyn za tie peniaze.
Ak to Ukrajinci naozaj vypnú, bude sa to dať prevádzkovať aj pri takom nízkom tlaku?
Čo sa stane, ak budú plynovod prevádzkovať iba oni? Koľko kompresorových staníc stačí trafiť, aby ho Rusi úplne znefunkčnili?
Ak sa plyn hýbe rýchlosťou okolo 10m/s, to je 36km/h. Ak je na ukrajinskom území dlhý 1160 km, Ukrajinu prejde za jeden a štvrť dňa. Takže zajtra večer o takomto čase by mal do systému vstúpiť posledný.
Dá sa to prevádzkovať aj ďalej, ale bez zmluvy?

