Dôsledok nezodpovednej politiky Ministerstva životného prostredia a jej ministra. Nie sú to kuchynské odpady a kŕmenie zveri zo strany obyvateľov ,ale je to premnoženie tohto dravca a jeho vytláčanie silnejšími jedincami z ich prirodzeného prostredia ,tj, súvislých lesných a hornatých komplexov do nížinatých oblastí a poľnohospodárskych polí.


