Aktuality.sk boli vzdy seriozne medium......nekvalitne prispevky neuverejnuju.
Aktuality.sk boli vzdy seriozne medium......nekvalitne prispevky neuverejnuju.
V roku 1989 dosahoval HDP na obyvateľa Slovenska menej ako 60 % priemeru vtedajších krajín Európskej únie. Pred desiatimi rokmi to bolo dokonca len 50 %. Za poslednú dekádu sme si však výrazne polepšili. Vlani sme dosiahli už 74 % zo životnej úrovne 27 krajín EÚ. V rámci krajín V4 nás predbehlo len Česko. Slovensko sa však z krajín V4 najrýchlejšie približuje k európskemu priemeru. Za posledných 14 rokov sme si polepšili o 23 bodov, Poliaci o 15, Maďari o 11 a Česi len o 6 bodov.
Napriek tejto zjavnej skutočnosti považujem privatizáciu strategických podnikov za čiastočne chybnú. Konkrétne rozvodné závody nemali byť vôbec privatizované, lebo len veľmi ťažko k nim vzniká konkurencia a tak ako diaľnice mali ostať v rukách štátu. Privatizáciu elektrární považujem za obrovský hriech, lebo boli predané hlboko pod cenu a navyše Enelu, čo je tiež štátny podnik, len taliansky, takže tu je filozofická úvaha o štáte ako zlom vlastníkovi bezpredmetná.
Privatizácia energetických monopolov bola strategická chyba. Zahraniční majitelia SPP, ZSE, SSE a VSE maximalizujú zisk, a tým škodia slovenským domácnostiam a podnikateľom. Napríklad SPP – distribúcia dosiahla v roku 2016 zisk 37 percent! Slušná úroveň zisku u energetického monopolu sa pohybuje na úrovni cca 7 percent. Takýto stav zvyšuje náklady na energie pre slovenské domácnosti a bráni podnikateľom zvyšovať platy.
Dzurindova éra nás zbavila materiálnej základne na formovanie zvrchovanosti SR a urobila nás závislými na dovoze, aj to nekvalitnom. Navyše, ohrozila tiež fungovanie demokracie, pretože cudzí vládcovia ovládajú prostredníctvom trhu práce voličov a môžu rozhodovať kto bude vládnuť i diktovať, aké zákony sa budú prijímať. Tam spočíva základ korupcie.
Vyhlasuje konkurz na majetok dlžníka Juraj Droba, nar. 09.03.1971, trvale bytom Novomeského 2673/7, 911 08 Trenčín.
II. Ustanovuje správcu JUDr. Jozef Hurtiš so sídlom kancelárie Ul. Matice slovenskej 17, 971 01 Prievidza, značka správcu S285.
III. Vyzýva veriteľov dlžníka, aby si svoje pohľadávky prihlásili u správcu. Spôsob prihlasovania pohľadávok a lehota na ich prihlásenie je uvedená v poučení tohto rozhodnutia.
IV. Oddlžuje dlžníka tak, že dlžníka zbavuje všetkých dlhov, ktoré môžu byť uspokojené iba v tomto konkurze v rozsahu, v akom nebudú uspokojené v konkurze a dlhov, ktoré sú vylúčené z uspokojenia.
Bohatstvom sa netají ani jeho stranícky kolega Juraj Droba. Výška jeho príjmu za vlaňajšok je 400-tisíc eur. Na účtoch a v cenných papieroch má milión eur. Vlastní šesť bytov, ktoré kúpil dohromady za pol milióna eur. Hovorí, že do politiky ide, lebo chce dokázať zmeniť aspoň základné veci, ktoré si SaS predsavzala.
Zabúdame na to, že to nie je naša vláda, ktorá zvyšuje deficit pred voľbami, ale spomeňme si na 8,2 percentný deficit v roku 2002, či na 4,2 percentný deficit v roku 2006, čo spôsobilo naozaj ohrozenie prijatia eura. Už k tomu ani nechcem pripomínať staré známe veci, že predchádzajúca vláda vyprodukovala dlh vo výške 240 miliárd korún a že sprivatizovala majetok za viac ako 330 miliárd slovenských korún. Nehovoriac ďalej o tom, že Dzurindova vláda brala z Národnej banky Slovenska jednorazové dotácie – v roku 1999 to bolo 42 miliárd korún, v roku 2000 to bolo 7 miliárd korún, v roku 2001 to boli 2 miliardy korún.
V procese padlio 11 trestov smrti, popravení boli Slánsky aj Clementis. Obvinení boli obžalovaní zo špionáže a protištátneho sprisahania a boli popísaní ako nepriatelia čs. ľudu, sionisti a buržoázni nacionalisti. Tento boj mal vČSR predohru už v Slánskeho procese, ale premietol sa hlavne do procesu s buržoáznymi nacionalistami. Proces sa konal v apríli 1954 a obžalovaní boli predstavitelia slovenskej KSS G. Husák, L. Novomestský, D. Okáli, I. Horváth a L. Holdoš, ktorí boli obvinení zo spáchania velezrady, sabotáže a špionáže.
Podľa správ z posledných rokov 2000 – 2004 splácanie totálneho dlhu Slovenska v zahraničnej mene (Total Debt Service) v bežných cenách SKK ročne, bolo nasledujúce: 1998=79 mld Sk, týždenne sme splácali 1,5 mld Sk. 1999=73 mld Sk, týždenne sme splácali 1,4 mld Sk. 2000=126 mld Sk, týždenne sme splácali 2,4 mld Sk. 2001=129 mld Sk, týždenne sme splácali 2,5 mld Sk. 2002=157 mld Sk, týždenne sme splácali 3,0 mld Sk. Spolu len za týchto päť rokov Slovensko zaplatilo totálny dlhový servis v cudzej mene v hodnote 564 mld Sk. Táto suma je rovnaká alebo až vyššia ako hodnota sprivatizovaného majetku na Slovensku po roku 1989. Z toho vyplýva, že všetky podniky, banky, poisťovne, bary, reštaurácie a hotely, ktoré sa privatizovali do zahraničia, naše ponovembrové vlády odovzdali zahraničiu zadarmo a ešte k nim ako šľahačku máme doplatiť 20,7 mld. USD, čo je výška nášho zahraničného dlhu v októbri 2004.
Pre mňa pán Kiska nie je reprezentant štátu, pretože viem, že je to bývalý úžerník a ja mám úctu k právu a zákonu. Je nedôstojné, aby prezident štyri vety nevedel povedať naspamäť a čítal ich z papiera. To je dehonestujúce pre Slovenskú republiku a mňa to uráža. O akom zašpinenom súdnom systéme to ale hovorí ? Kto ho zašpinil? Nie náhodou pán Kiska so svojimi exekučnými spismi? Veď ich mal 22 tisíc po celom Slovensku. Stačí, že vráti všetky tie úžernícke úroky a hneď odľahči súdy a zvýši dôveryhodnosť. Však on je prvý, ktorý má ten zašpinený systém na svedomí!
Pre mňa pán Kiska nie je reprezentant štátu, pretože viem, že je to bývalý úžerník a ja mám úctu k právu a zákonu. Je nedôstojné, aby prezident štyri vety nevedel povedať naspamäť a čítal ich z papiera. To je dehonestujúce pre Slovenskú republiku a mňa to uráža. O akom zašpinenom súdnom systéme to ale hovorí ? Kto ho zašpinil? Nie náhodou pán Kiska so svojimi exekučnými spismi? Veď ich mal 22 tisíc po celom Slovensku. Stačí, že vráti všetky tie úžernícke úroky a hneď odľahči súdy a zvýši dôveryhodnosť. Však on je prvý, ktorý má ten zašpinený systém na svedomí!
V roku 2001 bola celková ročná miera nezamestnanosti ešte vyššia ako 19 percent. Najnižšia hodnota bola dosiahnutá vo štvrtom kvartáli roka, kedy miera nezamestnanosti dosiahla 18,7 %.
V roku 2002 nastal pokles miery nezamestnanosti. Bol to však, z priemerného ročného hľadiska, pokles o necelé jedno percento. V prvom kvartáli bola miera nezamestnanosti ešte vyššia ako 19 %, v druhom a treťom kvartáli to bolo už necelých 19 % a na konci roka ešte poklesla a dosahovala hodnotu nad 17 %.
Ročný priemer miery nezamestnanosti dosahuje v roku 2004 hodnotu 18,1 %.
V roku 2005 už sledujeme výrazný pokles miery nezamestnanosti. Už v prvom kvartáli sme mohli sledovať hodnotu 17,5 %,
Firma Hass má so súčasným vedením nadštandardné vzťahy. Od nástupu šéfa Daniela Gemerana (nominant Ďurkovského) na pozíciu šéfa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti v roku 2004 táto firma získala od vodárov viacero zákaziek v hodnote viac ako 93 miliónov korún (asi 3,2 milióna eur) a figurovala aj pri rekonštrukcii seneckej kanalizácie za 220 miliónov korún (asi 7,3 milióna eur). Huňady na otázky o tom, aké má plány s vodárňami, do uzávierky neodpovedal, jeho sekretárka tvrdila že je odcestovaný v zahraničí.
„Zabúdame na to, že to nie je naša vláda, ktorá zvyšuje deficit pred voľbami, ale spomeňme si na 8,2 percentný deficit v roku 2002, či na 4,2 percentný deficit v roku 2006, čo spôsobilo naozaj ohrozenie prijatia eura. Už k tomu ani nechcem pripomínať staré známe veci, že predchádzajúca vláda vyprodukovala dlh vo výške 240 miliárd korún a že sprivatizovala majetok za viac ako 330 miliárd slovenských korún. Nehovoriac ďalej o tom, že Dzurindova vláda brala z Národnej banky Slovenska jednorazové dotácie – v roku 1999 to bolo 42 miliárd korún, v roku 2000 to bolo 7 miliárd korún, v roku 2001 to boli 2 miliardy korún.
Bývalý šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) mal v súvislosti s CT prístrojom taktiež pochybiť. V novembri 2011 ako minister odsúhlasil súkromnej nemocnici vo Svidníku 1,74 milióna eur z eurofondov a štátneho rozpočtu na prenájom CT prístroja. Táto nemocnica sa práve v tom čase mala dostávať do rúk finančnej skupiny Penta. Informoval o tom dnes denník Hospodárske noviny (HN).
Podľa HN mala mať nemocnica prístroj v prenájme len na 21 mesiacov. Kúpa nového CT by vyšla, aj podľa prieskumu Transparency International, lacnejšie.
Keď sa SaS po nástupe Radičovej vlády zmocnila vplyvu nad energetikou, presunula Juraja Králika o dve doliny južnejšie a spravila z neho riaditeľa Zvolenskej teplárenskej. Richardovi Sulíkovi evidentne prekážalo iba to, že kradol Ján Slota a jeho nominanti, nie samotný fakt, že dochádzalo k lúpežiam na štátnom majetku. Inak by nemohol Slotovho nominanta urobiť šéfom teplárne vo Zvolene. Juraj Králik mal pritom poriadne za ušami. V roku 2008 predal emisné povolenky na 60-tisíc ton „teplého vzduchu“ o takmer 800 tisíc eur menej, ako boli v tom čase trhové ceny. Sulíkov nominant nám opäť predviedol, ako vyzerá liberalizmus, sloboda a solidarity SaS v praxi.
4.4.2002
(SITA)
DZURINDA: V roku 2006 by mala Branisko a Ivachnovú spájať diaľnica
KEŽMAROK 4. apríla (SITA) S rozvojom infraštruktúry rastie záujem o investície, rozvoj cestovného ruchu a z tohto pohľadu si uvedomujem potenciál Kežmarku a Spiša, uviedol dnes po rokovaní so skupinou primátorov v Kežmarku predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Tento rok sa podľa premiéra urýchlia práce na úseku Važec Mengusovce, v lete bude odovzdaný do užívania tunel pod Braniskom. Investične sa pripravuje úsek Mengusovce Jánovce v rozpočte 10 mld Sk, z čoho približne 4 mld. Sk poskytne Európska únia. Na spišskej trase diaľnice tak ostáva len úsek Jánovce Behárovce. "Chcem deklarovať veľmi jasnú politickú vôľu, aby sme našli také riešenie, že rok 2006 by bol cieľovým horizontom, keď bude tunel Branisko spojený diaľnicou až po Ivachnovú", doplnil M. Dzurinda.
Analýza dokumentu Stratégia podpory vstupu zahraničných investícií do SR, ktorý schválila vláda SR na svojom zasadnutí dňa 9.marca 1999
1. Trh PZI
2. Stanovenie cieľa vstupu PZI do SR
3. Sektorová orientácia podpory prílevu PZI
4.Orientácia podpory prílevu PZI z hľadiska charakteru investorov vo výrobnej oblasti
5. Orientácia podpory prílevu PZI z hľadiska regionálneho rozvoja
6. Orientácia podpory prílevu PZI do životného prostredia
7. Nástroje a opatrenia na stimuláciu a usmerňovanie prílevu PZI do SR /7/1, 7/2, 7/3/
Vedúca úradu na ministerstve financií Jana Červenáková mesačne zarába takmer stotisíc korún, zhruba o 20-tisíc viac ako väčšina jej kolegov v iných rezortoch. Minister Ivan Mikloš ju totiž určil za úradníčku osobitného významu.
Červenáková je pritom Miklošova dlhoročná známa, navyše má firmu s jeho manželkou. Minister financií ju dosadil aj za predsedníčku Dozornej rady Eximbanky či do Správnej rady Železníc SR.
Informáciu, že za minulý rok mala dostať ešte aj polmiliónovú odmenu, "Za tie ako štátny zamestnanec podľa zákona nárok na odmenu nemám," povedala.
Odporúčame