žena napísala pôvodný článok. Caroline Mortimer - Kids are Cute but They're not Really Eco-friendly
žena napísala pôvodný článok. Caroline Mortimer - Kids are Cute but They're not Really Eco-friendly
V článku nepíšem o tom, že je dobré nemať deti vôbec, len píšem fakty a štatistiky, čo to obnáša.
"Zem bude musieť ustúpiť." --tak toto je výrok storočia. A kde budeš žiť, keď Zem "ustúpi"?
Ale ja neobviňujem ľudí, ktorí vegánčia kvôli zdraviu. Ja len v tom článku naznačujem že je trochu pokrytecké všade vyprávať že vegánstvom zachraňujeme zvieratá a svet.
Inak, konceptom článku nie je veštiť budúcnosť, ale vyvrátiť mýtus, že mäso potrebujeme k prežitiu. Či bude budúcnosť hoci 100 percent vegánska alebo 100 percent mäsožravá, to už je len na ľuďoch, resp. na ich chuťových bunkách.
To je ale meat production, nie meat consumption - to je ten problém, to plytvanie. Ľudia na osobu nekonzumujú viac mäsa. Produkcia stúpa preto lebo stúpa počet ľudí celkovo a aj preto lebo plytvanie potravinami je na stále horšej úrovni, vyhadzuje sa toľko potravín ako nikdy. To neznamená že ľudia toho mäsa aj reálne viac jedia.
Vegetariánstvo rozhodne nie je snobstvo, práve naopak. Záleží na tom, do akých reštík chodíš, aj nevegetariánske reštiky majú rôzne kvality a ceny. Keby som ja teraz po 10 rokoch vegetariánstva do nejakej takej vošiel a kúpil by som si nejaké šľachovité rezne, asi by som sa rovno pogrcal, ale na druhej strane by mi určite nejaké tie bryndzové halušky s oškvarkami chutili. Chcem tým povedať, že keď ti nechutilo nejaké jedlo vo vege reštike, asi si ochutnal zrovna to nesprávne. Čo sa týka zdravotného hľadiska vegetariánstva, to zase ja vôbec neriešim a ani na to neverím - zdravo sa dá stravovať na hocijakej strave, len si treba vyvážiť živiny, vegetarián môže byť rovnako zdravý / nezdravý ako mäsožravec alebo trebárs ako nejaký fruktarián. Treba len vedieť čo do seba dávam a nenahradzovať rezne vegánskymi čipsami.
Pointou je to, že by to bez mäsa išlo bez zdravotných postihov. Vedci, doktori a odborníci na výživu si výsledky nevycuciavajú z prsta. BTW ľudia konzumujú mäsa každým rokom menej, táto tendencia klesania trvá už aspoň 10 rokov, na aj Slovensku klesne každý rok konzumácia hovädzieho a bravčového mäsa o niekoľko percent...
Nikde netvrdím že Homo erectus a Homo habilis nejedli mäso. Lovec ale nie je predátor,ani nemusí byť mäsožravec. Človek nikdy nebol predátor a ani ním nebude, vždy sme boli VŠEŽRAVCI. Tie druhy alebo kmene rôznych rodov ktorých okolnosti prinútili naučiť sa zabíjať a tepelne upravovať telá zvierat, neboli vo vývojovom merítku na tom inak ako tie ktoré lovili menej alebo vôbec (lebo to nemuseli). Všetky si žili, vyvíjali sa a nakoniec vymreli. Vymreli loveckí príslušníci druhov Homo erectus a Homo habilis, rovnako ako bylinožraví Paranthropus boisei, Ardipithecus kadabba, Kenyanthropus platyops. Nikde nepopieram historické benefity ktoré mal rod Homo z lovu a konzumácie mäsa. Ide o dopĺňanie živín ktoré sa v súčasnosti dajú doplniť neživočíšnymi potravinami. Zastarané presvedčenie že absencia konzumácie mäsa nám v budúcnosti prinesie negatíva, pochádza z 50tych rokov minulého storočia a je už vyvrátené, vedci dokonca dnes vravia o vegetariánskej budúcnosti. Mali by sme sa posunúť vpred.
Ale niekde začať treba aby sa dalo vypočítať. Takže si zoberme hypotetický príklad že muž a žena spadnú z neba a majú dve deti. Potom by sedelo to čo píšem ja, ale pri tých ôsmych by sa stav zastavil -už by ďalej nestúpal, lebo prvá dvojica by už zomrela. Takže áno, je to také na hrane.
K chuťovým dôvodom – asi nechodievaš do bio obchodov alebo do vegánskych reštík. Vegánske syry, salámy, párky, burgre, jogurty, nátierky atď atď.... niektoré treba viac dochucovať, ale keď získaš prax že čo kupovať, netreba ani to. Vegetariánske alternatívy sú na všetko, dokonca na netestovanú kozmetiku a boty z umelej kože.
Pointa tohto článku nebolo nikoho verbovať k vegetariánstvu, ale iba sprdnúť zopár pseudoargumentov, ktoré odporcovia vegetariánstva radi používajú :)
Ďakujem za postreh.
K tomu etickému aspektu – áno, aj rastlina chce žiť, avšak niečo jesť musí každý. Bolo dokázané, že aj rastliny dokážu určitým spôsobom cítiť stres a iné podnety, niektorí tvrdia, že väčšie rastliny dokonca vedia cítiť akúsi formu bolesti. Lenže si zober, že taká krava, napríklad, zožerie za svoj život 100x toľko rastlín ako x vegetariánov dokopy, kým je zabitá na mäso. Čiže z toho pohľadu sú vegetariáni "etickejší" všeobecne – aj k rastlinám, lebo nevegetariáni v skutočnosti konzumáciou mäso "zabijú" aj oveľa viac rastlín ako vegetariáni alebo vegáni, ktorí sa živia iba rastlinami. Paradox, ale realita.