Otázka krajín na Západe v pôsobnosti NATO dnes znie inak. Ubránime kolónie v strednej a východnej Európe získané po rozpade bývalej socialistickej sústavy? Zdá sa, že to nebude prechádzka ružovým sadom. Ak vôbec. Slovensko síce rozťahuje špagátikové končatiny vedúce k ambasáde USA, ale situácia v obchodoch a totálne neslovenských neslovenských bankách je neúprosná. Výhovorka na trhové špekulácie neobstojí. Ťaháme totiž za kratší koniec. Tu nejde o nejakú ukrajinskú vojnu, ale o pád naskrz prehnitého finančného systému. Objem zbraní dodávaných na Ukrajinu nepokrýva normálny ekonomický cyklus zbrojoviek. Zbrane sú dávno morálne opotrebované a preto nedokážu zabezpečiť cyklus vývoj, výrobu a spotrebu. To už nehovorím o nedostatku surovín a teraz už aj energií. Inflačná jazda sa ešte len rozbieha a trh komodít sa už ocitol mimo finančnej reality a možností. Zajtra sa moja pôrodná otázka možno zmení na: "Má význam vojensky držať kolóniu Slovensko len tak bez úžitku?"

