Situácií bola v roku 1968 jasne daná. Dňa 30. júna – Na území ČSSR prebehlo vojenské cvičenie štátov VZ pod názvom Šumava s účasťou okolo 27-tisíc vojakov. Pôvodne malo trvať desať dní (do 30. júna), ale aj po tomto termíne boli vojská stále na česko-slovenskom území. Ten pajác z Maďarska má asi vypité . Jediným tajomstvom pre Západ bolo rýchle obsadenie ČSSR v priebehu noci. Hranice povojnového usporiadania po roku 1945 boli jasne dané a obe mocnosti to rešpektovali. A to ešte nebudem opisovať minule vojenské cvičenia typu Štít. Od apríla 1968 bolo jasné, že k obsadeniu vojskami VZ dôjde a plán realizácie sa volal "Dunaj". Na území ĆSSR sa na cvičení „Šumava" zúčastnilo približne 24 000 vojakov (z toho 18 000 spojencov, 79 tankov, 87 lietadiel a vrtuľníkov. Príslušníci maďarskej a poľskej armády opustili republiku hneď po skončení cvičenia. Nepožívali dôveru vedenia VZ. Odchod sovietskych jednotiek bol zámerne zdržaný. Vojenské rozvinutie fungovalo až do 3. augusta 1968.

