Ďurkovský "odchádza" KDH bude teraz čisté bez akýchkoľvek káuz ? Bol Ďurkovský iba tzv. "murín, ktorý urobil svoju prácu ", alebo takýchto "Ďurkovských" je v KDH viac ?
Ďurkovský "odchádza" KDH bude teraz čisté bez akýchkoľvek káuz ? Bol Ďurkovský iba tzv. "murín, ktorý urobil svoju prácu ", alebo takýchto "Ďurkovských" je v KDH viac ?
Alebo presnejšie, sociálny systém sa vždy kryje s určitým ideologickým konceptom. (Aj keď pojmová totožnosť nie je vždy stopercentná, napr. liberalizmus–kapitalizmus, socializmus–reálny socializmus a podobne,... z bežnej logiky a praxe je však jasné, že ak hovoríme napr. o liberalizme ako ideológií, nemáme na mysli socializmus ako spoločenské zriadenie a podobne). Máme teda určité škály inštitucionálnych parametrov sociálnych systémov, ktoré môžeme pre analytické účely „zaškatuľkovať“ do určitých rámcov, pridržiavajúc sa spravidla ľavo–pravej schémy: napríklad (a spravidla) v rámci dichotómie: kapitalizmus vs. socializmus.
Keďže každé sociálne zriadenie existuje vo svojej konkrétnej podobe (určitá škála inštitucionálnych parametrov mu zodpovedá a určitá nie), každému zriadeniu (škále inštitucionálnych parametrov) zodpovedá určitá škála ideologických názorov (ideologický systém), v rámci ktorých je existencia daného zriadenia ospravedlniteľná a teda reálne možná. Ideologické rámce tak predstavujú teoretický a normatívny základ pre fungovanie určitých inštitucionálnych/sociálnych systémov a zároveň ideologické pomenovania (končiace spravidla koncovkou ...izmus) slúžia ku označeniu určitých škál inštitucionálnych parametrov sociálneho systému. Ideologický program (názov pre ideológiu) sa tak (v prípade „živých“ ideológií – ktoré našli svoje vyjadrenie v reálnom systéme) kryje s určitým reálne existujúcim sociálnym (inštitucionálnym) rámcom, teda sociálnym systémom.
Trocha teorie kaplan ...Ideologické systémy (socializmus, liberalizmus atď.) predstavujú teoretické programy usporiadania spoločnosti, resp. jej inštitucionálneho systému. Zahŕňajú tiež zdôvodnenia týchto programov a kritiku iných. Spoločenské zriadenia sú reálnym, sociálnym produktom určitých teoretických konceptov, resp., k ich stabilizácií určité ideové koncepty nevyhnutne slúžia.
Mimochodom skúšobná doba. Mnohí si to mýlia, to je predsa nielen skúška aký je zamestnanec, ale aj zamestnanec má právo skúšať ako si plní voči nemu svoje povinnosti zamestnávateľ. Ak bude predĺžená maximálne na 6 mesiacov, tak sa určite nájde ešte viac zamestnávateľov, ktorí ju využijú / žiaľ v stavebníctve je to často nutnosť /. Stačí teda zamestnávať zamestnanca na 6 mesiacov, zrušiť s ním pracovný pomer v skúšobnej dobe, potom ho o 48 hodín znova v rámci nového pracovného pomeru prijať späť a takto nebude problém, aby zamestnávatelia zamestnávali zamestnanca až do smrti.
Veru súhlasím. Keď som mal svojho času 26 rokov a chcel som odísť zo zamestnania, musel som dať výpoveď 6 mesiacov dopredu. I tak ma nakoniec uhovorili, aby som výpoveď odvolal za prísľub 3 izového bytu za podmienky ak v tom podniku ešte odpracujem navyše 5 rokov. Myslím si, že mnohí, najmä mladí ľudia by takúto podmienku radi brali. Teraz ak by som nastúpil, žiaľ už nie v mladom veku do nového zamestnania, podľa tejto novely, predpokladám, ak by som sa znepáčil šefovi tak ma nebudú prehovárať, ale za 2 týždne po uplynutí skúšobnej doby by ma prepustili.
Súhlasím, veď tu vždy platí to klasické... čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi ....
Moja materinská reč je síce maďarská, ale žijem od narodenia na Slovensku. Osobne som toho názoru, že cez karpatskú kotlinu sa prehnalo toľko vojen. že pôvodní Maďari už dávno vyhynuli. Dolná zem, t.j. dnešné Maďarsko bola osídlovaná aj inými národmi. Dokazujú to aj priezviská. Kto však môže vďaka vojnám povedať o sebe, že je čistý Slovák, Maďar a pod. Všetci sme miešanci. Mi Slováci sa však hanbíme často priznať, že dejiny Uhorska sú aj našimi dejinami, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Samozrejme nepočítam do toho obdobie najmä po roku 1867. Nebyť hornej zeme, teda terajšieho Slovenska, možno by najmä Turci dobyli celé Uhorsko. Orbán a spol mi mal ďakovať, naším predkom, našim horám, hradom, banským mestám, že dnes exituje Maďarsko a maďarský národ...
Mne by nevadilo, ak by sme mali vo všetkých politických stranách dostatok odborníkov. Nemusí byť žiadna tragédia ak je niekto 4 roky na čele úradu a po 4 rokoch ostáva tam naďalej pracovať ak má na to predpoklady ako povedzme vedúci nejakého oddelenia. Otázka však znie inak. Sú si istí terajší riaditelia, ktorí, česť výnimkám, majú tieto miesta ako odmenu za správne, až rodinné styky, že ak sa zmení vláda, tam ostanú? Trocha skromnosti by mohli mať všetci tí čo sa pchajú na také miesta, na ktoré nestačia podľa hesla... Ja som šéf, nemusím to vedieť, veď mám na to ľudí....Potom sa nečudujme, že štátna správa nie je efektívna, keď sa už pomaly údržbári a vrátnici / upratovačky sú už dávno v rámci šetrenia zamestnankyne súkromných firiem/, musia obávať o svoje miesta. Nečudujme sa, ak zamestnanci štátnej správy sú potom efektívni hlavne voči tým klientom, ktorí majú známych medzi politickými stranami, ktoré momentálne vládnu. Takáto cesta vedie ku banánovej republike..
Nedá mi nereagovať. Ja som začínal ako robotník, montér vyštudoval som SPŠS večerne. Za sociku hnali nás do škôl, krčmu som si rád odriekol. Potom som začal študovať vysokú školu, 6 semestrov som ešte mal študijné výhody, ostatné 4 semestre som pracoval vo VSŽ, a.s bez akýkoľvek výhod na smeny. Aby som si nadpracoval voľno na sústredenia, skúšky a štátnice, pracoval som v kuse 16 hodín. Dnes 17 rokov po ukončení VŠ nepracujem v US Steel a zarábam asi toľko ako kedysi mladý montér.
Mladosť.... do dôchodku ešte ďaleko. Napriek tomu hovorím, že som sa snažil, mal som aj trocha šťastie, systém mi pomáhal. Dnes by si to však mladý robotník, ktorý drie často oficiálne za skoro minimálnu mzdu, nemá vlastný byt, už nemohol dovoliť. Ja som sám mal ešte pred ukončením vysokej školy počas krátkeho obdobia svojej nezamestnanosti negatívne skúsenosti zo zháňaním práce. Ked som povedal, že ovládam remeslo, robil som aj majstra, vedel som spracovať i mzdy, brali by ma. Keď som však povedal, že študujem diaľkovo vysokú školu a nechcem žiadne študijné výhody, hoci neplatené voľno, odrazu nemali o mňa záujem. Alebo to bolo preto, že som v tom čase mal už 35 rokov ?????
Prajem Ti veľa úspechov pri rokovaní so zamestnávateľom. Bodaj by všetci zamestnanci mali takého "dobrého" zamestnávateľa ako Ty. Nezabudni si pýtať jeden benefit navyše.... odvoz do a zo zamestnania podnikovm mercedesom...Tento príklad sa azda rozšíri aj medzi nás "nesvojprávnych" a odbory potom pošleme k čertu ....
Návhujem Ti ešte jednu vec, dohodni sa so zamestnávateľom, aby sa na teba ako nečlena odborov nevzťahovala vaša kolektívna zmluva a môžeš potom pracovať ak máš chuť aj 25 hodín týždenne... Samozrejme obe moje návrhy sú blud, kolektívna zmluva sa na teba vzťahuje i keď možno nechceš a deň má iba 24 hodín. Ale ak by sa výhody vyplývajúce z podnikových kolektivnych zmluv vzťahovali iba na členov odborov, kto vie ako by reagovali na to ostatní zamestnanci. Bol by si aj Ty spokojnejší ???
Vážený pán ekonom, odporúčam si prečítať viac ekonomických prác... Kapitál, ako je všeobecne známe sa snaží dosiahnúť maximálny zisk a stačiť cenu práce čo najnižšie. Teda vyhovuje mu aj armáda nezamestnaných, ktorí, aby prežili a uživili svoje rodiny, často zoberú prácu, ktorá je aj pod ich intelektuálnu úroveň. Slovensko, žiaľ nie je iba Bratislava a jej okolie. Ako tiež všeobecne známe od začiatku roka 1990 žiadny zamestnávateľ neplatí odborárov, ale oni si ich platia zo svojich členských príspevkov, teda je to vnútroná vec odborov. V Zákonníku práce ide aj o zrušenie právnej ochrany dobrovoľných členov odborových orgánov, ktorí "riskujú kožu ", ak chránia aj záujmy ostatných zamestnnancov, ktorí nie sú ani v odboroch. Doposiaľ mohli byť prepustení len zo súhlasom príslušného odborového orgánu, ale ani táto ochrana nie je maximálna, dá sa prelomiť žalobou zamestnávateľa na súd. Potom pri prepúšťaní každý podnikateľ, ktorému vadia odbory, prepustí funkcionárov ako prvých..
O podplácaní úradníkov je to tiež všeobecne známe. To, že v štátnej správe sú často podpriemerné platy a zamestnanci štátnej správy sa minimálne od vzniku Slovenskej republiky každé 4 roky boja o svoje miesta, kde už pomaly upratovačky a údržbári sú obsadzovaní podľa politického trička, dnešnú koalíciu nevynimajúc, sa hovorí menej..
Teda pán ekonóm, navrhujem, píšte tu viac o vlastných ekonomických riešeniach, ktoré budú túto chudobu znižovať.....
Zaujímavé mne už minulo 50 a mám rovnaké skúsenosti až na tých vnukov, ktorých nemám.
Nie nadarmo sa hovorí, že dejiny píšu víťazi. V prípade bývalého Československa si však myslím, že dejiny nám vysvetľujú "obracači kabátov", aby ospravedlnili pred sebou a pred spoluobčanmi svoje konanie...
Pochybujem, že by si niektorý koaličný poslanec, aj taký, ktorý pôvodne hlasoval za Trnku, dovolil teraz vôbec hlasovať, keď dopredu predsedovia koaličných klubov svojím poslancom prikázali nehlasovať.. Navonok je teda koalícia jednotná, príčiny prečo pár poslancov koalície hlasovalo za Trnku sa však týmto demonštratívnym aktom vôbec neodstránili. Neodstránia sa ani pri verejnej voľbe. U nás na Slovensku ešte platí aj v politike to známe boľševické, kto nie je s nami, je proti nám. Asi sa dlho ešte nepoučíme. Mohli by sme si zobrať aspoň príklad od nebohého Kádara, ktorý vedel, že ak jeho režim, ktorý nazývali najveselším barákom socialistického tábora, prežije po revolúcii v roku 1956, tak len s heslom, ...kto nie je s nami, nemusí ísť ešte proti nám. Na Slovensku však vládne stále symbol nepriateľa a nie oponenta. Platí to nielen v politike, ale aj bežnom živote. Mali by sme hľadať čo nás spája a nie čo rozdeľuje...
Opýtajme sa OKS, čo je zlé na článku č. 32 ústavy Slovenskej republiky. Tak sa zdá, že týmto "demokratom" prestal vyhovovať, asi ho považujú za bývalý článok ústavy ČSSR, nepamätám jeho číslo a ktorý hovoril o vedúcej úlohe KSČ.
Pánovi Zajacovi a spol odporúčam štúdium ústavného práva na Harvarde, najmä štúdium ústavy USA.
Vhodný je napríklad výklad dodatku č. 1:
DODATEK I.
Kongres nesmí vydávat zákony zavádějící nějaké náboženství nebo zákony, které by zakazovaly svobodné vyznávání nějakého náboženství; právě tak nesmí vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd.
Ak by teda sme pociťovali ako občania krivdu v porušení tajnej voľby ústavných činiteľov, mohli by sme protestovať proti tomu verejne ? Som zvedavý aký názor na tieto protesty by mala OKS. Mám dojem , že svojho času pán Zajac a spol., aj iní podporovali protesty slúžiace na podporu TV Markíza...
Vari mala byť podplatená SAS?..... podľa tejto logiky by som mal začať podávať trestné oznámenia za všetkých, ktorí mi povedia, že sa ich pokúsili podplatiť ? Možno by som to urobil iba v prípade vlastnej rodiny- Pán Matovič je predsa seriózny podnikateľ, čítať a písať vie aj sám, veď je aj vydavateľ... pardon, už nie je, všetkého sa vzdal v prospech rodiny... Potom chápem, trestné oznámenie nechcel podať, aby neohrozil vlastnú rodinu... všetka česť....
Skromná poznámka ku podplácaniu pána Matoviča. Nikoho priamo neobvinil, čo by každý rozumný človek mal urobiť formou trestného oznámenia. Namiesto toho vyhlásil, že išlo o žart.
Qui bono, v čí prospech ? Predošlej koalície, alebo to bola iba spravodajská hra ?
Ja osobne tie štyri hlasy chápem. Veď politika je hlavne prostriedkom ku získaniu ekonomickej moci.
Ak je táto ekonomická moc ohrozovaná, ale je tu možnosť jej ohrozenia, tak sa vyskytnú aj tieto javy.
Spomeň si na divné hlasovanie 2 poslancov HZDS v prospech koalície vládnucej na konci druhej Dzurindovej vlády..
Odporúčame