Otazka 6 ma nespravnu "spravnu" odpoved, takto su znacene cesty 1 a 2 triedy a nie ako tvrdi test 2. a 3. triedy - vid https://www.zakonypreludi.sk/disk/zz/file/20… str. 10
Otazka 6 ma nespravnu "spravnu" odpoved, takto su znacene cesty 1 a 2 triedy a nie ako tvrdi test 2. a 3. triedy - vid https://www.zakonypreludi.sk/disk/zz/file/20… str. 10
k rozmerom, tolko meria len hlavné telo, do celkovej /vzletovej/ hmotnosti treba započítať aj antény a detektroy na výsuvných lešeniach+palivo. Ale súhlasím, že z článku to nie je jednoznačné.
ad foto - Nech sa páči... 3s gúglenia https://www.wikiwand.com/en/Pioneer_10
Že je Voyager podobný Pioneeru má samozrejme zmysel.
A co autorske pravo, nechrani diela az 70 rokov po smrti autora?
Posledny (zatial) sa po porvchu Mesiaca prechadzal Eugene Cernan. https://sk.wikipedia.org/wiki/Apollo_17
Google translator asi nevie, ze "Pan" v tomto geologickom kontexte znamena "panva" a nie "panvica"
Aky je podla vas rozdiel medzi dalekohladom a teleskopom? Nemozno zjednodusovat (opticke) dalekohlady a (radio)teleskopy
Na prave poludnie je najvyssia vyska Slnka, to ale neznamena, ze max vyska Slka pocas dna je rovnaka kazdy den. Skratka v zime v nasich sirkach vsoko nevystupi a preto moze aj skor zapadnut.
Nech sa paci https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=docs-ann a mozete prejst vsetkych 48 organizacii na ich webovych strankach a najst verejne dostupne vyrocne spravy so stovkami publikacii - co Vam brani?
"Výskumníci použili takzvanú technológiu LIDAR, pri ktorej pomocou svetla z laserov vytvorili podrobný obraz podzemných štruktúr." Tak ja teda neviem, ale laserom pod zem určite nepozerali. Stačí si pozrieť aj to krátke video pri článku a hovoria tam, že technológia LIDAR umožnila nazrieť pod koruny stromov.
Suhlasim... zial aj ine cesty I. triedy mimo mesto, kde su viac ako 2 pruhy, si to 'takistovodici' mylia s dialnicou
No len aby potom aj ten most nepadol za par hodin ako z lega
Cavendish sa nezrazil so Saganom, ten sa zrazil s konom! Teraz musi drzat liniu a vyplakavat?
Obavam sa, ze by spokojne jazdil aj bez neho :(
Casto sa radsej pozriem na originalny clanok (aspon z oblasti, ktorej rozumiem), aby som zistil, ci je to naozaj tak ako to (niekdy) napisu v mediach. Malo prispievam aj do inych konkurecnych dennikov a diskusii :) A stretavam sa aj s tym, ze ked sa clovek v dobrej viere snazi nieco vysvetlit a opravit, tak pre niektorych diskutujucich je 'poucovatel' :(
Odpoved profesionalneho fyzika: ano samozrejme musi byt ovela blizsie ako Zem k tejto hviezde. Ta generuje len asi 1/1000 svetelneho toku oproti Slnku. Cize na porovnanie by musela byt cca 30x blizsie ako Zem od Slnka. Zaroven tieto chladne cervene hviezdy maju velmi skvrnity povrch kvoli konvekcii a teda aj chaoticke magneticke polia. Ovela viac ako na Slnku. Pri rekombinaciach tychto poli sa uvolnuje plazma z korony a dochadza k vzplanutiu rtg ziarenia - tzv. flare stars. Takze Vasa otazka je presne na mieste! Nehovoriac o tom, ze sustava ma odhadovany vek 'len' asi 500 milionov rokov. Cize ak sa tam 'pokusa zivot vzniknut', tie vzplnutia mu to dost kazia. Ciastocne to ale moze vyriesit husta atmosfera a pripadne mag. pole planety.
Ale ved tam sa pise, ze "Na výzvu, aby vypol motor a podrobil sa dychovej skúške nereagoval, zaradil rýchlosť a dal sa na útek." Teda ziadne meranie nestihli vykonat.
len poopravim - PhD nahradil starsi CSc. "kanditata". Tak ako ostali "mali doktori" napr RNDr., JUDr., ostali aj "velki doktori" DrSc. Ohladom ludi s tymito titulmi predtym a teraz vsak suhlasim.
Si redakcia nedala ani tu "namahu", aby spravu CTK s prepoctom na CZK prepisala na prepocet na EUR.
Odporúčame