Akože tam budeme dve nuly? "00" to vraj v hoteloch bývalo označenie pre WC. To by si nás určite všimli!
Akože tam budeme dve nuly? "00" to vraj v hoteloch bývalo označenie pre WC. To by si nás určite všimli!
Teraz aby som sa bál, že ma niekto odfotil, keď som bol minulý rok na Spišskom hrade. A dokazovať, že tam nabývam. Ešte dobre, že som nebol pozrieť aj Versailles...
A Liptov patrí Liptovu .... preto ten názov.
Už som sa zľakol, že pro-americkí trollovia majú dnes voľno. Ale nie, jeden predsalen prišiel. Nepriniesol žiadne fakty, len obvinil autora.
Vynikajúco napísané, ako vždy. Rešpekt.
... A to nebudú to straty len pre investora, ale aj pre nás, pre bežných občanov, ktorí denne platia svojim časom za chýbajúcu infraštruktúru.
Niečo o tom, koľko nás stojí nepostavená diaľnica:
Aj áno, aj nie. To čo ho "držalo za gule" je kritérium najnižšej ceny, a zároveň snaha akcionárov mať zisk. Je umenie odhadnúť (a tu zdôrazňujem, že ide o odhad!) aké veľké budú náklady na stavbu počas piatich rokov, a potom na prevádzku počas ďalších tridsiatich. Mať dostatočnú rezervu na nepredvídateľné okolnosti, a zároveň nemať vyššiu cenu ako konkurencia. Tu je aj kryštálová guľa slabá.
Ak sa vôbec nezúčastí tendra - zisk nebude. Ak cena nebude dosť nízka, a podlezú ju konkurenti - zisk nebude. Ak ale cena bude nižšia, ako skutočné náklady - zisk zase nebude. Je to sakra dobre prepočítané - ale stále je to len odhad, a po podpise zmluvy už zostáva len dúfať "v priaznivý vietor". Lenže nový minister chystá búrku. 80 miliónov za zbúranie násypu, to už zamáva aj zo ziskom akcionárov. Takže realizátor šetrí, kde sa ešte dá. Ak už nebude mať kde šetriť, odpíše straty a stavbu odovzdá...
Že prečo má súkromný investor šetriť na stavbe? Nuž preto, že namiesto 4 mld. EUR, ktoré boli v štátnom odhade, štát zaplatí len vysúťažených 1,8 mld EUR (a v tom sú aj opravy počas 30 rokov, aj úroky bankám, ktoré na výstavbu poskytli zdroje).
Možno černotu stavby vyhodnotili podľa farby čerstvého asfaltu, ktorý bol použitý. Metódou "Pozriem - Vidím!"
Keby Rusko vstúpilo do NATO, NATO by stratilo svoj zmysel, už by nemalo proti komu pôsobiť. To by mohol byť dôvod, aby bol zo strany Ruska vážny záujem vstúpiť ako suverénny člen (teda nie pucflek ako my). Zároveň je ale jasné, že američania to nikdy nemôžu akceptovať (aj keby tvrdili opak).
Choďte s týmito "správami" do čerta. Prečo je každý deň na titulke toto svinstvo?
To, že "barbarské štáty" ako Turecko, sú s nami v NATO, je už OK, však?
Mimochodom, píše sa "ruská", nie "Rusacka". Ale to asi zbytočne píšem, keď vám pri slove rus naskočí pred očami červená hmla a z úst sa pení... Čo príspevok to čistá nenávisť.
NATO vzniklo 4.4.1949, Varšavská zmluva v reakcii na to 14.5.1955. Teda prvé dve vaše vety neplatia, ale so zvyškom súhlasím.
popapuliplesk2 má najradšej Rusko. Kdekoľvek sa píše o Rusku, hneď je tam, a píše a píše a píše. Až kým mu niekto nedá po papuli plesk. 2x.
Rozmýšľam, či ho pre koronu nepustili do školy, že má toľko času.
Vy dvaja sa tu dopĺňate ako parta buzerantov.
A šírite okolo seba žlč a nenávisť. Ban na vás.
Tak toto už je ťažký "hejt", týmto ste prekročili medze slušnej diskusie.
Jasné... Keby som mal o 4 cm viac, bol by som kráľ... A ak by som mal o 4 cm menej, bol by som kráľovná...
Cena za bývanie berie len 15-20% z príjmu domácnosti (viď http://www.cfo.sk/articles/struktura-vydavko… , resp. http://datacube.statistics.sk/#!/view/sk/VBD…)
Lenže okrem ceny hypotéky/nájmu, ktorá je mimo BA nižšia, vstupujú do ceny za bývanie aj energie, a tie nižšie nie sú. A aj zvyšné výdavky sú približne rovnaké bez ohľadu na okres: rovnako stojí auto, mobil, internet; ceny potravín sú niekde dokonca aj vyššie.
A ak by aj bola minimálna mzda v Prešove nižšia povedzme o 20 EUR, nie je to až tak veľa, aby priemerný zamestnávateľ kvôli tomu odišiel z BA, kde má lepšie zázemie. Pri 50 zamestnancoch by to bolo 1000 EUR/mesačne. "Sociálny dumping" je zaujímavý, keď priemerný plat v Nemecku je 4000, a u nás 1000. To je už rozdiel, ktorý niektoré firmy zaujme.
Jednoznačne - a vy ste jeden z tých lekárov, ktorý dostal u nás azyl na Cajle. Len mi povedzte, či ste tam už stretli Kolumba. Mal prísť, ale vraj sa mu v potrubí zasekol sťažeň.