Aj by som teraz napísal, že pán premiér sa na tlačovke pokúsil triezvo zhrnúť svoje výhrady voči médiám,
ale keďže chce, aby sa v médiách neklamalo, tak môžem akurát napísať,
že pán premiér sa na tlačovke pokúsil zhrnúť svoje výhrady voči médiám.
Aj by som teraz napísal, že pán premiér sa na tlačovke pokúsil triezvo zhrnúť svoje výhrady voči médiám,
ale keďže chce, aby sa v médiách neklamalo, tak môžem akurát napísať,
že pán premiér sa na tlačovke pokúsil zhrnúť svoje výhrady voči médiám.
Prosím Vás, pán minister,
a to keď vravíte, že "demokracia prestáva byť pre ľudí atraktívna",
tak to znamená, že vláda už len hľadá zámienku na to, ako čo najrýchlejšie v spoločnosti vytvoriť stav, výsledkom ktorého tu budeme mať tohto promile-premiéra už navždy?
Tentokrát si pobavil ty mňa. Moju reakciu si nájdi nižšie v mojom príspevku datovanom 3. 12. 2024, čas 11:19.
V tom prípade je treba posudzovať otázku morálky a spravodlivosti USA na takýchto veciach, teda na podstate, a nie na osobných problémoch jedného starého človeka, ktorý je necelé dva mesiace pred odchodom.
Samozrejme, že sa prezident Biden nerozhodol správne, keď si povedal, že už nemá čo stratiť ak môže dať synovi poslednú šancu -- ale to predsa nehovorí nič ani o samotnom štátnom usporiadaní USA a ani o problematike americkej justície.
No vidíš, nevieš mi dať odpoveď -- a tým by som otázku logiky tohto článku považoval za uzavretú.
Orbán začal vo veľkom šermovať pojmom iliberálna demokracia: zrejme si si nevšimol to písmeno "i" na začiatku.
K tým fašistom som sa vyjadril jasne. Vnímam na slovenských weboch nárast počtu diskutérov, ktorí akože hovoria o "demokracii bez prívlastkov", ale keď sa ich začneš vypytovať na detaily toho, ako by si oni predstavovali tento systém, tak zistíš, že vlastne len hovoria o fašistickom štáte. Tým netvrdím, že všetci priaznivci demokracie bez prívlastkov sú fašistami: ide len o to, čo si kto pod týmto pojmom predstavuje.
No a čo to teda vypovedá o americkom justičnom systéme, alebo o morálke všetkých ostatných amerických politikov? Čo to vypovedá o tamojších názoroch na mier, demokraciu a spravodlivosť?
Dopĺňam: ak to niekoho baví, tak poprípade si môže aj preštudovať širší zoznam https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_deaths…
Len kvôli dejinnej banalite, rozhodnutiu jediného človeka týkajúcu sa iného jediného človeka, hádam nepôjdem lámať krk politickému systému ako celku, či zavrhnúť komplet celú krajinu.
To je niečo podobné, ako by som šiel zavrhnúť Anglicko i s jeho monarchiou kvôli tomu, že kráľ Henrich VIII. nechal popraviť dve svoje manželky, a tiež by som to pritom hral na typické symptómy politického usporiadania.
A čo trebárs taký cár Ivan Hrozný, čo ten svojím pôsobením vypovedá o širokej ruskej duši...?
Pojem parlamentná demokracia je vo svojej podstate vo vzťahu k systému politických strán do istej miery zavádzajúci: veď parlamentnou demokraciou by predsa bolo i usporiadanie s priamo volenými zástupcami ľudu v systéme bez politických strán.
Naproti tomu pojem liberálna demokracia naplno vystihuje podstatu: ide o systém volených zástupcov menšín, ktorí sa medzi sebou navzájom dokážu tolerovať (pravica ľavicu, konzervatívci liberálov, atď.).
Tento pojem sa nezrodil pred niekoľkými rokmi, vznikol pred zhruba dvesto rokmi. Faktom je, že legitimitu mu v najväčšej miere udeľujú odporcovia z radov priaznivcov iliberálnej demokracie, teda systému s vládou jediného názoru, ktorý sám seba legitimizuje čoby (údajného) predstaviteľa demokracie a demokratických procesov prostredníctvom demokratických inštitútov typu "voľby" či "parlamentná demokracia".
Vládnuca skupina samú seba potom predstavuje čoby výsledok volieb, pričom sa opiera o umelo nafúknutú väčšinu v zdanlivo pluralitnom parlamente.
Zasa zavádzaš.
Ak by som nazval fašistom ktoréhokoľvek priaznivca demokracie bez prívlastkov, tak by som nutne za fašistu musel označiť aj sám seba.
Vnímam však nárast počtu diskutérov, ktorý v skutočnosti nehovoria o demokracii bez prívlastkov, ale o systéme, ktorý v podstate ani nie je možný označiť za demokraciu.
Ak si totiž v slobodných voľbách voliči väčšinovo vyberú určitú skupinu ľudí a tá následne zmení systém liberálnej demokracie čachrami s ústavou na diktatúru jedinej strany alebo jediného vodcu, tak to neznamená, že tí voliči i naďalej žijú v demokracii. Veď komunisti sa k moci v roku 1948 dostali tiež demokratickými voľbami.
A či vychádzam z prieskumu...? Nie, nevychádzam. Taký prieskum je možné urobiť iba jediným spôsobom: a to tak, že sa budeš pýtať každého jedného priaznivca "demokracie bez prívlastkov" na to, ako si tento systém predstavuje on.
A tak sa ťa teda pýtam, ako si predstavuješ demokraciu bez prívlastkov ty, ak si jej priaznivcom?
(pokračovanie)
Veta, kde píšem, že "v demokracii bez prívlastkov je naproti tomu väčšinový názor doslova plávajúci, mení sa ad hoc pri každom jednotlivom probléme," popisujem stav bez politických strán v systéme (skutočnej) demokracie bez prívlastkov, kedy poslanec žiadnu stranícku líniu nesleduje a rozhoduje sa pri každej veci zvlášť. Tým sa môže v snemovni vytvoriť krátkodobý, "plávajúci" väčšinový názor na daný problém, ktorý sa okamžite po hlasovaní o danej veci rozpadá: Logicky sa teda nemôže jednať o vopred stanovenú líniu. Mimochodom, podobný princíp "plávajúceho väčšinového názoru" predsa funguje dnes na komunálnej úrovni, špeciálne v prípade nezávislých poslancov bez straníckej príslušnosti..
Rád by som sa ale dozvedel, ako si predstavuješ model demokracie bez prívlastkov ty sám, ramgad.
Priznám sa, že tomuto tvojmu príspevku nerozumiem, ramgad, keďže vidím, že všetko mnou napísané si naschvál obrátil úplne naruby.
O liberálnej demokracii ako o prevládajúcom modele demokracie v povojnových krajinách Západu sa hovorilo vždy, nie je to objav posledných rokov. Jednotlivé modely sa od seba líšia, model liberálnej demokracie nie je to isté čo model aténskej demokracie a bol pomenovaný podľa konkrétnych špecifík, ktorými sa odlišuje.
"Politická väčšina na princípe dočasného spojenia menšinových názorov" existujúca v rámci liberálnej demokracie v Slovenskej republike nie je ničím iným, než zostavovaním koaličných vlád zo zástupcov politických strán s volebným ziskom pod 50% na obdobie 4 rokov.
(pokračovanie--)
* okrem toho zároveň platí i to, že americké základne v Európe sú často vytvorené na základe dvojstranných dohôd medzi štátmi, a teda ani vystúpenie USA z NATO automaticky neznamená stiahnutie Američanov z európskych amerických základní.
Trump predsa môže stiahnuť vojakov a techniku z amerických základní v Európe aj bez toho, aby USA vystúpili z NATO. Francúzi a Angličania by sa následne snažili udržať prítomnosť svojich vojakov v iných európskych krajinách (trebárs na východnom okraji Európy) o to viac, ba ešte by aj navýšili počty.
Podobne tak platí, že ak má strana v názve "sociálna demokracia", tak to nutne nemusí znamenať, že je stranou sociálnodemokratickou a ak má strana v názve prívlastok "národná", tak to nemusí znamenať, že pracuje v prospech národa.
Myslím, že "hlavnou podstatou" tohto blogu je to isté, čo platí pre mnohé texty na blogovisku Pravdy: vytvoriť pokiaľ možno čo najväčší zmätok v pojmoch.
Operujú s pojmami len na základe podoby slov, nie ich skutočného obsahu. Hrajú na všeobecnú neznalosť faktu, že pojem "liberálna demokracia" nemá s pojmom "liberalizmu" ako protikladu konzervativizmu nič spoločné, ide len o to, že v liberálnej demokracii sa parlamentná väčšina zostavuje z menšinových názorov.
To"liberálna" znamená len TOLERANCIU permanentnej (!!!) väčšiny voči menšinám, ktoré sú schopné zostaviť dočasnú (!!!) väčšinu na základe voličskej podpory.
Človeku, ktorý nie je ochotný to bežne počúvať, sa ťažko vysvetľuje jednoduchá vec, že ak je v spoločnosti väčšina plavých, tak liberálna demokracia nie je V PRINCÍPE nič iné, len to, že táto väčšina plavých dokáže tolerovať dočasnú vládu zostavenú z ryšavých a čiernovlasých, ak to aj veľkej časti permanentnej väčšiny plavých PRÁVE vyhovuje.
Dvíha ma, keď počujem týchto ľudí "mudrovať" o demokracii, o tom čo je a ako by mala vyzerať.
Im totiž nejde o demokraciu, ale o diktatúru, o to, ako v mene boja proti fiktívnej diktatúre iných zaviesť reálnu diktatúru vlastnú. Bohužiaľ, mnohí si toho vedomí ani vôbec nie sú (tipujem, že aj na rozdiel od autora tohto článku, ktorý presne vie, čo robí a o čo mu ide).
Paradoxne, ak by tí znalí i neznalí vôbec trochu uvažovali, tak prídu na to, že tým vypustia sily, ktoré nebudú sami vedieť kontrolovať: ak raz dostanú k moci ľudí, ktorí o iných názoroch diskutovať nebudú, tak bude len otázkou času, kedy sami začnú diktovať to, o čom sa vôbec smie diskutovať. Začnú diktovať témy a ich obsahy, akým spôsobom sa o veciach hovoriť smie a ako, a ktoré veci to vôbec môžu byť.
(pokračovanie---)
...alebo sa hádam bavíme o niečom inom a autor si pod pojmom "neliberálna demokracia" predstavuje proste len vládu úzkej skupiny ľudí spojených jednotným názorom?
Ak totiž hovoríme o parlamente zostavenom výlučne z hovorcov tzv. národného konzervativizmu, tak upozorňujem, že parlament zástupcov jednotného politického názoru nemá v skutočnosti s demokraciou vôbec nič spoločné (!!!).
Z akého dôvodu...? Nuž z toho, že názory človeka sa menia presne tak, ako sa mení chod sveta vôkol neho a podobne tak sa môžu meniť jeho voličské preferencie: dnešný volič skupiny liberálov môže byť hoci aj pri najbližšom termíne volieb len kvôli jednej jedinej politickej otázke už voličom skupiny konzervatívcov (či opačne, alebo môže hoci prejsť od pravice k zeleným):
v prípade parlamentu jediného názoru o túto možnosť volič príde.
Odporúčame