Arcibiskup Alexej zo Sitky a Aljašky sa ospravedlnil za stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na Aljaške. Jeho oficiálne vyhlásenie bolo zverejnené na webovej stránke Pravoslávnej cirkvi v Amerike.Arcibiskup povedal, že stretnutie usporiadal z vlastnej iniciatívy. Povedal však, že niektorí ľudia mali pocit, že Alexej premeškal príležitosť „požadovať mier uprostred prebiehajúceho konfliktu“ na Ukrajine. Sám pripomenul, že pravoslávna cirkev v Amerike opakovane odsúdila „agresiu voči Ukrajine“.
„Chcem sa úprimne ospravedlniť tým, ktorí kvôli môjmu konaniu zažili bolesť, utrpenie alebo zmätok,“ uviedol Alexy vo vyhlásení. „Hlboko ľutujem škandál, ktorý som vyvolal“
Putin navštívil Aljašku 15.8., aby sa stretol s americkým prezidentom D. Trumpom. Ich rozhovory trvali takmer tri hodiny. Následne súdruh Putin položil kvety k hrobom sovietskych vojakov na cintoríne Fort Richardson Memorial a hovoril aj s arcibiskupom Alexim. Kňazovi daroval ikonu svätého Hermana Aljašského


