Slovenské talenty chcú hrať za Česko. Hokejový zväz: Je smutné, že nedokážu rok počkať
Slovensku hrozí strata ďalších mladíkov zo zahraničných líg.
Slovenské talenty chcú hrať za Česko. Hokejový zväz: Je smutné, že nedokážu rok počkať
Slovensku hrozí strata ďalších mladíkov zo zahraničných líg.
Európska únia schválila nový režim sankcií voči Rusku
Rada Európskej únie schválila rámec nového režimu sankcií voči Rusku. Takéto opatrenia boli prijaté v reakcii na „destabilizačné akcie Ruska v zahraničí“, ako aj na „prebiehajúcu kampaň hybridných aktivít Ruskej federácie na európskom území“, uvádza sa vo vyhlásení na webovej stránke organizácie.
Rada EÚ naznačuje, že únia bude teraz schopná bojovať proti takým hybridným hrozbám zo strany Ruska, ako sú:
podkopávanie volebných procesov a fungovania demokratických inštitúcií;
hrozby a sabotáž ekonomických aktivít, služieb verejného záujmu alebo kritickej infraštruktúry;
manipulácia s údajmi zo zahraničia;
škodlivá kybernetická aktivita;
smerovanie migračných tokov a iné destabilizačné akcie.
Podľa dokumentu nový režim umožní stíhať fyzické a právnické osoby zapojené do takýchto aktivít a politiky ruskej vlády. Majetok dotknutých jednotlivcov bude zmrazený a občanom a spoločnostiam EÚ bude zakázané poskytovať im finančné prostriedky
Francúzsko presunie na Ukrajinu stíhačky Mirage 2000 s novými zbraňami
Dodávky francúzskych viacúčelových stíhačiek Mirage 2000-5 na Ukrajinu sú plánované na január až marec 2025, uviedol francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu. Lietadlo bude podľa neho vybavené novými zbraňami typu vzduch-zem a zariadením na elektronický boj.Výcvik ukrajinských pilotov a mechanikov pokračuje,“ napísal minister na svojej sociálnej sieti.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v júni prisľúbil presun týchto viacúčelových bojovníkov na Ukrajinu . Potom naznačil, že presný počet lietadiel, ktoré ukrajinské ozbrojené sily dostanú, ešte nie je určený. Termín dodania taktiež nebol oznámený. Výcvik ukrajinských pilotov na lietanie na stíhačkách západnej výroby pokračuje od marca 2023.
Rusi zasiahli Charkov: 21 zranených, zničená infraštruktúra, ľudia pochovaní pod troskami
"V priemyselnej štvrti Charkov bol zaznamenaný zásah nepriateľa. Podľa predbežných informácií bola poškodená civilná výroba.""Nebol tam jeden let, ale niekoľko, zisťuje sa typ zbrane, ktorou sa zasiahol civilný podnik. Na mieste je rozsiahly požiar a 6 obetí. Na mieste sú minimálne 2 osoby pod sutiny na mieste zásahu Záchranári robia všetko preto, aby im pomohli“.Neskôr Synegubov dodal, že počet obetí sa zvýšil na 11. Medzi nimi je aj 16-ročné dieťa. Traja zranení sú vo vážnom stave. Vedúci OVA poznamenal, že došlo k zničeniu infraštruktúry.
Ešte neskôr starosta Charkova Ihor Terekhov oznámil, že počet obetí sa zvýšil na 16.Terekhov o 12:40 oznámil, že už je známych 21 obetí, 17 z nich bolo hospitalizovaných, vrátane 16-ročného tínedžera.
K zrušeniu hosťovania pražského Studia hrdinů v SND sa vyjadril aj islandský spisovateľ Sjón. „Predstavenie úžasného javiskového spracovania môjho románu bolo na Slovensku zastavené v rámci prebiehajúceho zásahu proti právam LGBTQ+ zo strany fašistickej vlády. Buďte si vedomí tamojšej situácie a poskytnite slovenskej komunite LGBTQ+ akúkoľvek podporu,“ napísal na Instagrame.
Zuzana Ťapáková vedie divadlo od 27. augusta. Vymenovala ju ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) po tom, ako 6. augusta z funkcie generálneho riaditeľa odvolala Mateja Drličku.
Nová riaditeľka SND s organizátormi festivalu nekomunikovala. To, že nepodpíše zmluvu o hosťovaní pražského divadla, im odkázala len sprostredkovane cez projektového manažéra divadla.
„Ja osobne to považujem za cenzúru, javí sa to ako diskriminácia, a ešte horšie – je to aj medzinárodný škandál, že české divadlo nemôže byť uvedené v SND.
Niektorí ukrajinskí predstavitelia sa tajne obávajú, že im chýba personál, palebná sila a západná podpora, aby získali späť celé územie, o ktoré Rusko prišlo, uvádza Financial Times (FT). Podľa novín sa na Ukrajine „za zatvorenými dverami“ hovorí o dohode, v ktorej by si Rusko ponechalo de facto, ale nie právnu kontrolu nad približne pätinou Ukrajiny, pričom zvyšok krajiny by vstúpil do NATO
Viac ako tisíc ľudí dočasne evakuovali kvôli požiaru v ropnom sklade vo Feodosii
Oblasť požiaru na ropnom termináli vo Feodosii stále rastie. Za posledných 24 hodín sa požiar rozšíril na plochu 2,5 tisíc metrov štvorcových. m., uviedol pre RIA Novosti zástupca pohotovostných služieb . Podľa neho horia tri cisterny s ropnými produktmi. V dvoch blízkych oblastiach dočasne evakuovali 1047 ľudí.
„Na zaistenie bezpečnosti ľudí žijúcich v blízkosti miesta mimoriadnej udalosti – v oblastiach nábrežia Černomorskaja a Blízko Kamyši bola vykonaná dočasná evakuácia 1 047 ľudí do stredísk dočasného ubytovania. Po registrácii a vyšetrení u lekárov boli ľudia umiestnení do hotelov a penziónov v meste,“ uviedol prednosta mestskej správy Igor Tkačenko.
V súvislosti s prácami na likvidácii požiaru je dočasne uzavretý jeden z troch výjazdov z diaľnice Tavrida na Kryme, ktorá vedie k pobrežiu v regióne Feodosia, uviedol šéf mestskej správy Igor Tkačenko.
K Pellemu do paláca
Pedofiliu budú pchať do kostolov
Pedofiliu budú pchať do kostolov
Satelitné snímky: Protilietadlový systém Pancir-S1 bol umiestnený v napadnutej rafinérii vo Feodosii
Na jeseň 2022 sa protilietadlový systém Pantsir-S1 nachádzal na území ropného skladu v prístave okupovanej Feodosie, na ktorý úspešne zaútočili obranné sily.
Zdroj: "Rádio Svoboda" v Telegrame , "Ateš" v Telegrame
„Brnenie“ nainštalované na pódiu je možné vidieť na videu zverejnenom ukrajinským telegramovým kanálom ATESH a na satelitných snímkach.
Včera večer to nepomohlo odraziť útok ukrajinských dronov .
Takéto "brnenia" sú inštalované na pódiách, aby sa zvýšil dosah detekcie cieľa.
Predtým boli tieto systémy protivzdušnej obrany inštalované na území ropného skladu v Tuapse, vedľa iných ruských zariadení kritickej infraštruktúry.
V rezidencii šéfa Kremľa Vladimira Putina zbúrali v Soči hlavnú budovu, pretože sa vraj po útokoch ukrajinských dronov bál navštíviť toto letovisko.
Zdroj : vyšetrovanie ruskej publikácie " Projekt "
"Bočarovský potok" je oficiálnym sídlom Putina od roku 1991.
Podľa novinárov bola demolácia budovy v rezidencii dokončená v marci. Teraz je na jej mieste jama, okolo ktorej pracujú stavebné stroje.
https://img.pravda.com/images/doc/1/a/1aa52a…
Zároveň 6. marca 2024 navštívil rezidenciu v Soči šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi. Putin sa s ním stretol v ďalšej budove s názvom "Bočarov Ručej-2".
Ako píšu autori „Projektu“, Putin nebol v Soči a susedných mestách už sedem mesiacov. Ide o rekord za posledných 10 rokov. Najmä tento rok podľa vyšetrovateľov kremeľský líder porušil svoju dlhoročnú tradíciu osláv narodenín svojej údajnej milenky Aliny Kabajevovej na pobreží Čierneho mora.
Ukrajinský premiér po stretnutí oznámil plány na spustenie vlaku Kyjev-Bratislava , ktorého súčasťou budú aj vozne do Viedne, hlavného mesta Rakúska.
Šmihal hovoril aj o plánoch na výrobu 155 mm projektilov na Slovensku .
Okrem toho sa zistilo, že Slovensko vyčlenilo 500 000 eur na energetické potreby Ukrajiny .
Vlády Ukrajiny a Slovenska podpísali 7. októbra štyri dokumenty.
Vlády Ukrajiny a Slovenska uzavreli spoločnú deklaráciu, v ktorej sú zaznamenané kľúčové oblasti spolupráce: posilňovanie politického dialógu, budovanie dobrých susedských vzťahov a podpora suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny.
Dokument tiež potvrdzuje pokrok v realizácii troch kľúčových projektov: rekonštrukcia prepojenia medzi krajinami, priame železničné spojenie a modernizácia pohraničnej infraštruktúry.
Druhým podpísaným dokumentom bol protokol o readmisii, ktorý zlepšuje algoritmus návratu občanov Slovenska a Ukrajiny do krajín pôvodu.
Tretím dokumentom je memorandum o porozumení medzi ministerstvami školstva Ukrajiny a Slovenska.PodporA ukrajinským študentom a učiteľom na Slovensku, priamu spoluprácu medzi vzdelávacími inštitúciami, spoluprácu v oblasti inovatívnych aktivít," uviedol D.Šmihal.
Štvrtým dokumentom bolo memorandum o spolupráci medzi ministerstvami pôdohospodárstva.
Ukrajina a Slovensko plánujú spustiť alternatívne železničné spojenie na trase Kyjev – Bratislava.
Oznámil to premiér Denys Šmihal na základe výsledkov druhých medzivládnych konzultácií so Slovenskom, informuje Interfax-Ukrajina.
„Plánujeme spustiť alternatívne železničné spojenie Kyjev – Bratislava s pokračovaním do Viedne s prestupom na stanici Čop,“ povedal Šmyhal
Premiér dodal, že ďalším projektom je rozvoj cezhraničnej železničnej trasy Čop - Čierna nad Tisou, najmä sa plánuje rozvoj infraštruktúry hraničného priechodu na zvýšenie jeho schopností
Premiér D. Šmihal očakáva spustenie spoločnej výroby odmínovacích strojov so Slovenskom.
Zdôraznil, že Ukrajina počíta so spustením spoločnej výroby strojárskych zariadení, ktoré sa budú nachádzať na území Ukrajiny. Ide najmä o výrobu odmínovacích strojov "Bozena".
Taktiež podľa neho ukrajinská spoločnosť nedávno podpísala s európskym partnerom, ktorého výrobné závody sa nachádzajú na Slovensku, dohodu o zvýšení výroby projektilov
Vládny balíček vezme seniorom približne polovicu toho, čo získali zvýšením 13. penzie a zavedením rodičovského dôchodku, prepočítala rozpočtová rada. Pri rodinách s deťmi je vplyv v budúcom roku podľa rady ešte výraznejší.
Ukrajina a Slovensko sa dohodli na vytvorení východoeurópskeho energetického uzla , ktorého cieľom je využívať zásobníky plynu, rozvíjať mukačevský interkonektor a spolupracovať v jadrovom priemysle. Posilní sa tak nielen energetická bezpečnosť našich dvoch krajín, ale aj bezpečnosť celý východoeurópsky región,“ povedal šéf vlády.
Šmyhal dodal, že v energetike Ukrajina a Slovensko realizujú aj spoločný projekt modernizácie elektrického prepojovacieho vedenia Mukačevo-Veľké Kapušany. Tento projekt je podľa neho plánovaný do konca roka 2028.
"V dôsledku toho rozšírime naše exportno-importné kapacity a posilníme energetickú bezpečnosť oboch štátov," zdôraznil šéf ukrajinskej vlády.
Zároveň poznamenal, že Ukrajina je Slovensku vďačná za energetickú podporu.
"Rád by som zdôraznil, že Slovensko je druhou krajinou v objeme núdzového aj komerčného prenosu elektriny na Ukrajinu. To nám umožňuje reagovať na energetické výzvy vojnových čias," dodal Šmyhal.
Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite ruského plynu do Európy, ktorá vyprší na konci tohto roka, vyhlásil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ po rokovaní s Robertom Ficom. „Chápeme akútnu závislosť niektorých krajín, predovšetkým Slovenska, od tohto zdroja. Počítame však s postupnou diverzifikáciou dodávok,“ vyhlásil.
Šmyhaľ na svojom Telegrame po rokovaní s Ficom uviedol, že strategickým cieľom Ukrajiny je pripraviť Rusko o zisky z predaja energetických surovín. „Vyzývame všetky európske krajiny, aby sa úplne vzdali ropy a plynu z Ruskej federácie,“ skonštatoval.
Všetko by to mohlo vyzerať takto: 12. októbra počas stretnutia Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny, ktoré sa uskutoční v Nemecku na čele s americkým prezidentom Joeom Bidenom, padne rozhodnutie – Ukrajina sa stane členom NATO. čo najskôr. Po stretnutí Ramstein však nebude oficiálne oznámené, kedy sa tak stane. A v krátkom období po 5. novembri a pred Novým rokom 2025 bude tento problém promptne vyriešený. Potom sa Putin z amerických novín dozvie, že Ukrajina je už v NATO. V skutočnosti je to len jedna z možných možností, môžu existovať aj iné. No ak sa o tom rozhodnú Spojené štáty a Západ, môže to radikálne zmeniť celý priebeh rusko-ukrajinskej vojny.
Keď Ukrajina vstúpi do Aliancie, potom sa časť vojsk štátov NATO presunie k hraniciam Ukrajiny s Ruskou federáciou a Bieloruskom, zatiaľ čo druhá zaujme pozície pozdĺž celej línie dotyku medzi ruskou a ukrajinskou armádou. Ukrajinská armáda tak bude mať možnosť sústrediť svoje úsilie na určité úseky frontu, vykonávať útočné akcie
A je nepravdepodobné, že by nový generálny tajomník Aliancie vôbec zvážil návrhy prichádzajúce z niektorých európskych metropol. Čo by podľa nich bolo ideálne, keby Ukrajina postúpila už okupované územia Rusku a výmenou za to sa stala členom NATO. V tomto prípade už ruský diktátor nemohol pokračovať v ofenzíve proti Ukrajine. Pretože Ukrajina ako člen NATO by dostala zaručenú pomoc od všetkých členských krajín a Putin by nebol blázon, keby viedol vojnu proti NATO.
To absolútne neberie do úvahy fakt, že Moskva požaduje od Ukrajiny také absurdné ústupky, že akákoľvek dohoda s ňou je nemožná. Kremeľ sa v skutočnosti nevzdáva ani kúska svojich počiatočných požiadaviek z apríla 2022, ktoré vtedy aj dnes vyzerajú ako priama kapitulácia ukrajinského štátu.
Mark Rutte musí vniesť poriadok do obranného klubu NATO, aby mohli rýchlo prijať Ukrajinu do Aliancie bez toho, aby oznámili svoje rozhodnutie, až kým nebude definitívne prijaté.
Odporúčame