Douglas London, ktorý slúžil ako agent CIA v rusky hovoriacich krajinách strednej Ázie, pre Foreign Affairs napísal, že podľa neho by Putin nezaútočil na Ukrajinu, pokiaľ by si nepremyslel, ako konflikt ukončiť.
„Ale aj najlepšie Putinove plány môžu ľahko naraziť tvárou v tvár odporu ukrajinského národa a vzbure,“ napísal. „Ak sú jeho ciele maximálne prekresliť hranice alebo zosadiť súčasnú vládu, povstanie je nevyhnutné“ myslí si.
Za kľúčové pre úspech povstania sa všeobecne považuje podpora zvonku vo forme zbraní, zdrojov, výcviku či útočiska pre ľudí. A tu môže mať Ukrajina výhodu. Okrem Ruska susedí so štyrmi krajinami EÚ: Slovenskom, Poľskom, Rumunskom a Maďarskom. Najmä Poľsko a Rumunsko, možno aj pobaltské štáty či USA, by mohli poskytovať podporu takejto vzbure.
„Aspoň niektoré západné krajiny by mohli podporovať povstanie Ukrajincov, hoci si nie som istý, či by to robili utajene alebo otvorene,“ povedal ešte pred inváziou Petraeus.
